Sürmanşet 5.12.2017 17:36:00 2500 defa okundu

“30 kadın ile haftada 250 bebek üretiyoruz”

Tunceli’nin Hozat ilçesinde Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan bez bebek kursu bitti ancak kadınlar üretimi sürdürüyor. Gazetemize konuşan El Sanatları Usta Öğreticisi Seyran Dilekçi, ilçenin küçük olmasından ötürü bu kursun kadınlar için önemli olduğunu söyledi ve 30 kadın ile haftada 250 bebek ürettiklerini belirtti.

“Atölye sistemiyle çalışıyoruz”

Hozat Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Usta Öğreticisi Seyran Dilekçi, açtıkları kurs kapsamında bez bebek ürettiklerini ancak kursun bitiminde de bunu sürdürdüklerini belirtti.

Hozat Kaymakamı Hüseyin Çam’ın kendilerine büyük destek sunduğunu belirterek bu duruma ilişkin gazetemiz aracılığıyla teşekkürünü sunan Dilekçi, Tunceli EMEK Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

“El sanatları bölümünde bez bebek üretiyoruz. Satışına Sayın Kaymakamımız Hüseyin Çam büyük destek veriyor. Bu işe 12 kadın başladık. Şuan 30 kadın bebek üretiyor. Atölye sistemi ile çalışıyoruz. 3,5 ay İş kur bünyesinde çalıştık, maaşlar İş kur’dan yatıyordu. 29 Ekim’de İş kur projesi son buldu. Şuan Halk Eğitim bünyesinde, yapılan bebek adedine göre ücret veriliyor.” şeklinde açıklamalarda bulunan Seyran Dilekçi, Hozat’ta kadınların evden çıkamadıklarını, sosyal yaşamları olmadığını ve bu nedenle de çok zor durumda olduklarını belirtti.

Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat’ın koordine ettiği bir program kapsamında Mersin’e gitmelerinin kadınları çok mutlu ettiğini de aktaran Dilekçi, bu kurs ile de kadınların evlerinden çıkarak bir şeyler ürettiği için mutlu olduklarını belirtti.

Şuan ürettikleri bebekleri Vali Tuncay Sonel’in aldığını da sözlerine ekleyen Seyran Dilekçi, perakende ve sipariş yoluyla toptan sipariş de alabileceklerini söyledi.

Halk Eğitim Müdürü Cem Azat Kaplan’ın da çalışmalarda katkısına vurgu yapan El Sanatları Usta Öğreticisi Seyran Dilekçi, Hozat Kaymakamı Hüseyin Çam’ın ilçede yapılan her çalışma ve öneriye büyük destek sunduğunu söyledi, kendisinden “Hozat için büyük şans” ifadeleriyle söz etti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6675
 Dün : 16833
 Toplam : 26422863
 Ip No : 54.163.22.209