Manşet 2.7.2022 13:26:00 451 defa okundu

29 yıllık bir dram

Madımak Katliamının Yıldönümünde...

Sivas Madımak Katliamı’nın 29. yılında katledilen 33 canı anmak için Türkiye’nin dört bir yanından ve Avrupa’dan Sivas’a gelen Aleviler, Madımak Oteli’nin önüne yürüdü.
Çok sayıda Alevi örgütünün, siyasi partinin ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı anmada, katliamı lanetleyen sloganlar atılarak adalet talebinde bulunuldu.

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin yakınları ve Alevi örgütü temsilcileri ile CHP ve HDP Milletvekilleri otelin önüne karanfiller bıraktı.
‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Sivas’ı Unutma’, ‘Sivas için adalet’, ‘Madımak utanç müzesi olsun’ yazılı dövizler ve Sivas’ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıyan kitle sık sık ‘Sivas’ı unutma unutturma’, ‘Yobazlar yaktı devlet baktı ’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Dün Sivas’ı yakanlar bugün AKP’yi kuranlardır’, “Devletin Alevisi olmayacağız’ sloganları attı.
Otelin önüne karanfiller bırakarak şehit aileleri de söz alarak faillerin bulunması ve adaletin sağlanması için taleplerini dile getirdi.

Otel önündeki anma katliamda hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından deyişler eşliğinde canlar semah döndü.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, tüm Alevi kurumları adına açıklama yaptı. Erçe konuşmasında şunları söyledi:

“Bu anma programında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve dünyanın her yerinden gelen canlar hos geldiniz. Dernekler, siyasi partiler, devrimciler, solcular hosgeldiniz. Bu otel hala yanıyor ve ışık saçıyor. Devletin mahkemelerinin kararları bizim için yok hükmündedir. Bu insanlığa karşı işlenmiş suçtur. Biz bitti demeden bitmez bu dava. Zaman aşımına asla uğrayamaz. Gerçek anlamda adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Tüm kesimler bir araya gelecek, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz. Burada sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi, her şey yakıldı.
2 Temmuz, bugünkü gibi tek adam rejimini getirmek için yapıldı. Bugünkü siyasi iktidarın yol yürüdükleri yaktı canlarımızı. Tarihiyle yüzleşmeyen toplumlar çürür. Bugün çürümüş durumdayız. Her türlü katliam yaşanıyor bugün. Tarihle yüzleşmezsek karanlığa boğulup kalırız. Çok acı çektik ama doğrularımızdan ve inancımızdan asla geri adım atmadık, atmayacağız. Yüz yıllardır katledildik. Bizden korkmuyorlar. Çoğalarak geleceğiz buraya. Ezilen sömürülen tüm kesimlerle birlik olacağız. Diyanet ve bakanlıklar gençlik kampı kuracakmış. Hadi oradan. Alevi kurumları varken sana ne oluyor? Onların kampına giden, alet olan düşkündür. Alevilerin talebi belli. 30 yıldır haykırıyoruz. Özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti, biz getireceğiz. Kaç gündür anmalarımızı engellenmeye çalışıyorlar. Kahrolsun faşizm.”

Erçe’nin konuşması sırasında bir grup ülkücü, polislerin gözleri önünde kitleye küfür ve hakaretler etti.

PİRHA

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4802
 Dün : 21697
 Toplam : 51447336
 Ip No : 3.238.225.8