Ovacık 25.5.2021 20:03:45 3406 defa okundu

21. yüzyılda hala elektriksiz yaşıyorlar

​​​​​​​Ovacık’ın Çayüstü Köyü’nde 8 yıldır elektrik yok VİDEOLU HABER

Tunceli’nin Ovacık ilçesine bağlı Çayüstü Köyü’ne geri dönüş yapan vatandaşlar, elektrik ve su hatlarının olmadığını söyleyerek yetkililere çağrıda bulundu. Hıdır Soylu, “Yol ve elektrik sorunumuz var. Bu köyde hep yaşlılar var. Elektriksiz hiçbir şey yapamıyoruz. Çamaşırlarımızı yıkayamıyoruz.” diye konuştu. Hatice Soylu, “Öncelikle bizim köyümüze elektrik lazım. Çamaşır yıkarken bacaklarımız ağrıyor. Hepimiz yaşlıyız. Evlerde su ve kanalizasyon sistemimiz de yok. Mağdur durumdayız” dedi. Zeliha Demir ise, “Sorunlarımız çok. Her şeyi elle yapıyoruz, zorlanıyoruz. Kaç yıldır elektrik bekliyoruz. Üç ineğim vardı, katıklarım telef oluyordu. İneklerimi satmak zorunda kaldım. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

‘Elektrik sorunumuzu çözün, köyümüzde yaşamak istiyoruz’

Tunceli’nin Ovacık İlçesine bağlı Çayüstü Köyü 1994 yılında boşaltıldı. Köyde yaşayanlar, Elazığ ve farklı kentlere göç ettiler. Bazı köylüler, köylerine geri dönerek yaşam alanlarını oluşturmaya başladı.

Köylüler, döndüklerinde yolların bozulduğunu, su hatlarının tahrip edildiğini ve kullanılamaz hale  geldiğini, elektrik bağlantısının kalmadığını görünce birçok girişimde bulundu.

Kendi imkanları doğrultusunda yaşam alanlarını oluşturan köylüler, elektrik için onlarca kez başvuru yapmasına rağmen bir sonuç alamadı.

8 YILDIR ELEKTRİKSİZ YAŞIYORLAR

8 yıldır güneş panelleriyle yaşamlarını sürdürmeye çalışan köylüler, yetkililere acil çağrıda bulunuyor.

Konuya ilişkin gazetemize konuşan Hıdır Soylu, “Yol sorunumuz, elektrik sorunumuz var. Bu köyde hep yaşlılar var. Elektriksiz hiçbir şey yapamıyoruz. Çamaşırlarımızı yıkayamıyoruz, zor oluyor” diye konuştu.

“KÖYÜMÜZDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Soylu, “Biz yolu kendimiz yaptık. İki senede zor bitirdik. Jeneratör satın aldık, su motoru satın aldık. Burada yeniden yaşam inşa ediyoruz. Elazığ’daydık ama şehirde yaşam yok artık. Köyümüzde yaşamak istiyoruz” dedi.

“FEDAŞ’A BAŞVURU YAPTIK AMA SONUÇ ALAMADIK”

1993 yılında elektrik, telefon, kanalizasyon sistemlerinin olduğunu ancak geri döndüklerinde hepsinin zaman içerisinde tahrip olduğunu aktaran Soylu, “Şu an köyümüzde 8 hane var. Güneş panelleri kurduk, sadece cep telefonu ve lambalar için. İki yıl önce FEDAŞ’a başvuru yaptık. Yetkililerin acil çözüm bulmasını istiyoruz. Defalarca başvurmamıza rağmen hala elektrik bağlanmıyor” ifadelerini kullandı.

“YAŞLIYIZ, ELEKTRİKSİZ ZORLANIYORUZ”

Hatice Soylu ise yaşlıların elektrik olmadan çok zorlandığını aktardı ve “Öncelikle bizim köyümüze  elektrik lazım. Çamaşır yıkarken bacaklarımız ağrıyor. Hepimiz yaşlıyız. Evlerde su ve kanalizasyon sistemimiz de yok. Mağdur durumdayız. Yolumuz yoktu elle yaptık, kış aylarında araba gelmiyor buraya. Genç yok memlekette, hepimiz yaşlıyız ve zorlanıyoruz. Yardım edilmesini istiyoruz” dedi.

“İNEKLERİMİ SATMAK ZORUNDA KALDIM”

Zeliha Demir, ineklerinden elde ettiği süt ve süt ürünlerini muhafaza edemediği için ineklerini sattığını söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sorunlarımız çok. Her şeyi elle yapıyoruz ve çok zorlanıyoruz. Kaç yıldır elektrik bekliyoruz. Üç ineğim vardı, katıklarım telef oluyordu. İneklerimi satmak zorunda kaldım. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum. Buraya gelip hayvancılık yapalım dedik o da olmadı. Durumumuz acil. Yetkililer çözüm bulsun. Köylerimizde yaşamak istiyoruz. Şehirlerde hayat bitti çünkü.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14432
 Dün : 18615
 Toplam : 45537102
 Ip No : 3.239.58.199