Sürmanşet 11.10.2021 17:58:00 184 defa okundu

10 Ekimin Yıldönümünde

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler Tunceli’de anıldı. Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan anmada “6 yıl önce 10 Ekim’de Ankara Tren Garında katledilen arkadaşlarımızı anmak için toplanmış bulunmaktayız. Ankara Katliamı da tıpkı Taksim 1 Mayıs, Maraş, Çorum, Sivas ve Roboski Katliamları gibi failleri belli olan bir katliamdır” denildi.

 

STK VE SİYASİ PARTİLERDEN 10 EKİM ANMASI

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde IŞİD’li iki canlı bombanın saldırısı ile 103 kişi yaşamını yitirmiş ve 400’ü aşkın kişi yaralanmıştı.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekimin yıldönümünde Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. Üzerinde yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğraflarının bulunduğu pankartın açıldığı açıklamaya, Emek ve Demokrasi bileşenlerinin yanı sıra HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ile çok sayıda yurttaş katıldı. Katledilen 103 kişi anısına yapılan saygı duruşunun ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları atıldı.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, adına basın açıklamasını Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Dersim Şube Başkanı Özcan Gürtaş okudu. “Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumluları hesap vermesi gerektiğini söyleyen Gürtaş, “6 yıl önce 10 Ekim’de Ankara Tren Garında katledilen arkadaşlarımızı anmak için toplanmış bulunmaktayız. Ankara Katliamı da tıpkı Taksim 1 Mayıs, Maraş, Çorum, Sivas ve Roboski Katliamları gibi failleri belli olan bir katliamdır” dedi.

“10 EKİM KATLİAMI EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ UĞRUNA ÖDENEN AĞIR BEDELLERDEN SADECE BİRİDİR”

Gürtaş, “İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir. 7 Haziran seçim ile parlamentoya hiç giremeyen kesimden insanların girmesi yani: Kürtlerin, Alevilerin, Süryanilerin, Arapların, Ermenilerin, Çingenelerin, Sosyalistlerin yani Türkiye’nin ötekilerinin Meclise girmesini hazmedemeyen güçler iktidar uğruna bu toprakları ateş çemberine çevirdiler. Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerini vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Sorumlular hesap vermeliler. Sorumlulardan ve katillerden insanlık adına hesap soracağız. Bu kaybettiklerimize sözümüzdür” diye konuştu.

Katliamda hayatını kaybeden Mesut Mak ve Adil Gür’ün mezarları başında yapılan anmada konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Taşkale de, “Katliamı yapanlar acılarımızı anlayamazlar. Çünkü onların yüreğinde acı değil kendi iktidarlarını devam ettirme planları yaptılar. Dönemin yetkilileri katledenler öfkeli çocuklar, katliamdan sonra oylarımız arttı dediler buda yetmedi başka katliamlarda yaparak emek ve demokrasi güçlerini ezmenin hesaplarını yaptılar. 103 arkadaşımızın Ankara’da bize devrettiği hayallerini gerçekleştirmek için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından, katliamda hayatını kaybeden Tuncelili Mesut Mak ve Adil Gür’ün mezarları ziyaret edildi ve karanfiller bırakılıp, lokma dağıtıldı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3688
 Dün : 19683
 Toplam : 45952565
 Ip No : 35.175.107.77