Helin KARAKOYUN 19.10.2013 00:00:00

Yerine bir şey koymadan her şeyi almak

tunceliemek@yahoo.com

Tunceli Valisi Sayın Hakan Yusuf Güner, Pülümür’de bal için düzenlenen etkinlikte  konunun dışında ama bölgedeki bir duruma dikkat çekiyor ve;“…Cemevlerinde geleneklerinizi kültürlerinizi yaşayın, yaşatın. Gençlerinize orada dedeler marifetiyle kültürünüzü anlatın. Sadece yaşlılar gelmesin oraya, gençleri de davet edin. Gençler sizin ceminizi, ibadetinizi öğrensin. İnancınızın gereklerini öğrensin ve bunu yaşatalım. Gençleri sadece üretimle değil, aynı zamanda inançla buluşturalım…”ifadelerini kullanıyor.

Geçmişte dedeler, cem törenleri Tuncelililer için çok kıymetliydi. Tutulan cemler sırasında o kadar derin transa geçilirdi ki, kızgın levhaların üzerinde gezmek, kızgın sobayı kucaklayıp gezmek, ağlayarak semah dönmek ile dedeler ve analara hürmette kusur etmemek, yalınayak ziyaretgahlara gitmek sıkça rastlanan davranışlardı.

Sonra sol ve devrimci söylemle tüm bunlar reddedildi. Artık dedelik, analık, pirlik, rayberlik, çıralık, cem törenleri, derin huşu içinde dönülen semahlar ayıplanır oldu. Giderek bu ritüellerden uzaklaşırken, inananlar yadırganır hale gelindi.

Bu toptan kaybettiklerimizi yeniden inşa etme çabası dikkat çekiyor son zamanlarda. Ancak bakın yapılanlara, insanın içi acıyor. O ebeveynlerimizin semah dönerken ki kendinden geçmelerinin yerini “Haydi kızım-oğlum kalkın bir semah dönün amcalar-teyzeler görsün” türünden adeta sokak gösterileri aldı.

Şimdilerde gelen devletin çok büyük büyük (!) adamlarına artık bir folklor gösterisi sunar gibi semah gösterileri düzenleniyor. Bazen bir parkta, bazen cemevinde anlık “haydi ceme” tarzında tıpkı geçmişte elimizden alınanlar kadar yanlış uygulamalara tanık oluyoruz.

Ben geçmişte Alevi inancına bu kadar yine kendi içimizden insanların hoyrat saldırmasına kızarken, şimdi aynı kızgınlığı uluorta yapılan cem törenleri içinde biriktiriyorum. Bu nedenle Vali Hakan Yusuf Güner’in cümleleri üzerinde durulması gereken, önemli cümleler. Bir zamanlar Zazaca’yı bize yasaklayanlar kendince iyi yaptığını sandı. Türkçe’yi elbet öğrenmeliydik. Nitekim yurt dışına gittiğinizde İngilizce bilmemenin dahi ne kadar sıkıntılarını yaşarken kendi ülkenizde çoğunluğun yada hepimizin anlaşmak ve kendimizi anlatmak için ortak paydası olan Türkçe’yi öğrenmeyi önemsiyorum, bir o kadar Zazaca ve diğer dilleri öğrenmeyi önemsediğim gibi.

Birileri geçmişte yanlış yaptı. Bir şeyler vermeden eldeki her şeyi aldı. Bu nedenle insanlar boşlukta adeta. Gençlerin çoğu Aleviliği, inancı, dini ritüelleri toplumda kabul edilebilmenin şartı zannediyor artık. Sonuçlarını açıklamam gerekiyor mu?

İşte geleceğin beklide bizi yoracak başka sorunları: Hırsızlık, tinerci, balici bir nesil…

Amacım korku cümleleri kurup iç karartmak değil. Fakat ben askeri darbelerin dahi tek sorumlularının yapanlar olmadığını düşünüyorum. Bu boşluğu yaratıp zemin hazırlayan dönemin basiretsiz siyasetçilerinin hiç mi kabahati yoktu.

Sadece tek hedef üzerinden soruna yaklaşmak, kaynağına inip çözümlemekten uzak olmaktan öte bir şey değil. Saplantılı din kavramını zaten bende reddediyorum. Bu Alevilik de olsa. Nasıl Sunniliğin ırkçılığa varan fanatizmini reddediyorsam, hangi inanç olduğuyla fazla kafa yormadan inançtaki derece ve bu uğurdaki davranışları irdeliyorum.

Bu kapsamda birilerine yaranmak adına bıraktığımız, devrimin olmazsa olmazı gibi dayatılan, eski komünist Sovyet Sosyalist Birliğinin zihniyeti üzerinden şekillendirmek istediğimiz bu gömlek bize çok geniş geldi. Bedenimize uymadı.

Bu nedenle Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner’in dikkat çektiği ve telkinde bulunduğu; “Gençlere kendi inançlarını öğretin, onları cemevlerine götürün” cümleleri çok kıymetlidir.

           Helin KARAKOYUN/Tunceli EMEK Gazetesi


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası, Tunceli EMEK Gazetesi Grubu ile Twitter’dan da takip edebilirsiniz (@TunceliEMEK)

 

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4682
 Dün : 15798
 Toplam : 42912909
 Ip No : 18.206.238.77