Hüsniye KARAKOYUN 12.4.2019 18:30:00

Yapmayın Beyler! Sırası mı?

tunceliemek@yahoo.com

 

Tunceli’de Haziran ayında Dünya Rafting Şampiyonası yapılacak. Muhteşem bir şey bu. 16 yıldır her sabah okurun avuçlarına bıraktığımız EMEK’imizde çokça “Munzur’da Barajlara Hayır” eylemlerini haberleştirdik.

5-10 kişinin slogan attığı, önde birkaç kişinin pankart taşıdığı eylemlerden damıtılan ise ne yazık ki sıfırdı.

Tunceli Barosunda bir dönem başkanlık da yapmış olan Avukat Barış Yıldırım’ın hukuki anlamda yürüttüğü mücadele dışında, elde somut bir kazanım yoktu. Şimdi geçtiğimiz yıl başlayan rafting müsabakaları, Dünya Şampiyonası gibi önemli bir organizasyona, üstelik bu kadar kısa sürede evrilmişken, bir anda yeni seçilen TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu ile Tunceli Valisi Tuncay Sonel arasında atışmalar başladı. Kayyum olarak ikinci yıla yaklaşan sürede belediyeyi de yöneten Vali Sonel’in devrettiği borç, Maçoğlu’nun sosyal medya paylaşımları sonrasında başlayan atışmaya, bazı kalemşörler de eklenince, olayın bir türlü harareti dinmiyor.

Takdir ketumu, nefret hoyratı bir ülkede doğduk- büyüyoruz. Ancak tüm bunlara inat, hiç mi arada iyi şeylere teşekkür eden de çıkmaz? Ben hem Maçoğlu’nun hem de Vali Sonel’in birlikte çalışması halinde bu kentin geleceğinin muhteşem olacağına inananlardanım. Bu nedenle ne sosyal medyadan Sayın Valiye ne de Maçoğlu’na yönelik hakarete varan cümleleri sevmiyorum. Düşünün; Maçoğlu’nun popülaritesi, Sonel’in çalışkanlığı ve ikisinin üreticiliği birleşmiş…!

Ortaya nasıl keyifle yaşayacağımız bir il çıkar öyle değil mi?

Ama bazılarının bundan nemalanamaması gibi bir risk de çıkıyor ortaya bu durumda. O zaman ne kadar ıraklaştırırlarsa o kadar menfaatlerine hizmet götürmüş olacaklar.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kayyum olarak belediyeyi yönetirken, doğrusu yaptığı onlarca hizmete gazetemizde yer vermemiştik. Şimdi kendi namıma, kayyum olarak görev yapmamasından da memnunum. Zira, yerel yönetimler seçilenler tarafından yönetilmeli.

Vali olarak bu kenti ihya edeceğine inancım da tam. Bir borç söylemi üzerinden sürüp giden bu tartışmadan kaybetmek değilse isteğimiz, uzlaşıcı cümleler çoğunluğun yararına olacaktır. Ben Maçoğlu ile de Vali Sonel ile de iki defa röportaj yaptım. Çünkü; ikisi de yöneticiydi.

Tanışmışlığım uzaktan fazla ancak yakından bu kadar ve birkaç karşılaşmışlıkta hal hatır sormaya dayanacak kadar.

Ancak her ikisinin de aslında öyle çiğ insanlar olmadığı kanaatindeyim. Şimdi burada yaşayan biri olarak, geçmişte bir tane yürüyüş ve bisiklet yolu olmayan, gidip spor yapıp oturacağımız mekan olmayan bu kente, hadi artık hakkını teslim edelim ki Sonel çok fazla şey yaptı.

Fatih Mehmet Maçoğlu”, Ovacık’tan seçildiği halde kentin turizmine katkısı, ilçede başlayan üretimi kent geneline yayma çabası çok hatırlı.

Bugün Dünya Rafting Şampiyonası gibi bu kentin Dünyaya açılacak olan en büyük kapısında kavganın sırası değil, birlikte hareket etme vaktidir.

Borç mu var?

Kayyum Osman Kaymak gittiğinde borçlu bir belediye bıraktığı konuşuluyordu. Başkanlık katındaki mobilyalar vs için dahi önceki yönetimden devralınan eski söylenişle 17 trilyonun bittiği iddia ediliyordu. Kaymak, giderken bir alacak-verecek açıklaması yapmadı, yerine başka bir vali atandığı için. Bu nedenle Vali Sonel kayyum olarak ne devraldı diye bilenimiz de yok.

Şimdi, Dünya Rafting Şampiyonası ile başlayan bu büyük heyecanı lütfen ikiniz bir araya gelerek büyütün. Küsme vakti değil. Çünkü; bu kent bir daha sizin gibi çalışkan iki insanı bir araya getiremez. Geçtiğimiz günlerde, İl Tarım Müdürlüğü bahçesine aracımı park ettim, ilerlerken bir hanımefendi seslenerek “Hayranınızım. Başkan Maçoğlu kazandı ya ben diyorum sizi de yardımcısı olarak alırsa bu kent uçar.”

Benim yardımcılık yapmaya niyetim olmadığına göre, diyorum ki biriniz vali biriniz başkan, bizi de yaptıklarınızı yazarak duyurmaya katkı sunan, ortak paydada buluşanları, ayrıştırmayan ve yaratıcı birkaç insanı da alın yanlarınıza, birlikte bu kente yeni bir tarih yazalım.

Bakın hükümetin 2023 vizyonu gibi, Tunceli’de Haziran ayında düzenlenecek Dünya Şampiyonası da belirsizliklerle sürüyor. Oysa bir vizyon ortaya konuluyorsa, içeriği anlatılır ve ona herkesin kendi oranında katı sunması istenir-beklenir. Ama biz 2023’te ne olacağını, ülkenin vizyonundaki yol haritasını bilmiyoruz.

Bu nedenle, ülkedeki vizyondan bihaber halimizi ayrık tutarken, Tunceli’ye bir vizyon belirleyelim ve bu uğurda hepimiz ortaklaşa hareket edelim.

Dünya Rafting Şampiyonası…!

Söylerken dahi insan gururlanıyor. Bunun hayata geçmesine katkı sunan Vali Sonel ve talebi dikkate alan Türkiye Rafting Federasyonu
Başkanı-Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı’ya teşekkürü not düşerek, diyorum ki; bu kenti de katın bu organizasyona. Toplantı yapın mesela esnaflarla.

Bir taksici, berber, bakkal, manav, restoran işletmecisi, boyacı, tamirci vs vs bilsin ki, bu kente gelen insanlara ve kente karşı sorumluluğu var.

İyi tanıtmamız gerektiğini, bunun görevimiz olduğunu anlatın hepimize. Yoksa, koca organizasyon böyle arada kaynar gider.

EMEK’lerinize sağlık Sayın Vali Tuncay Sonel. Bu yürüyüş yolları, parklar ve Munzur’da baraj istemiyoruz diye sadece sloganlarla yıllardır kendince duruma tepki koyanlardan daha çok şey başardınız Munzur’a dair. Teşekkür ediyoruz Sayın Komünist Başkan. Bu şehrin sadece çatışmalı süreçle anılan makus talihini, başka bir tanıtıma dönüştürdüğün için.

Şimdi birlikte hareket vakti. Dünya Şampiyonası sadece Tuncay Sonel’in çabasıyla yürüyemez. Olursa kör-topal bir organizasyon olur. Hep birlikte sahiplenelim. Anlatın herkese bu organizasyonun önemini. Dünya yönünü buraya dönmüşken, sizin birbirinize sırtınızı dönmenin zamanı değil. Vakit birbirimize kenetlenme vakti. Önce siz bir araya gelin sonra hepimizi bir araya getirin. Ne organizasyonlar gerçekleştirilir göreceksiniz. O kasa her türlü yine dolar. Bakın bugün FOX TV gibi sabahları Sayın İsmail Küçükkaya ile bu ülkenin izlenme kabullerini ters yüz eden bir program buradan sunuluyorsa, varın sonrasında bizi daha kimbilir ne güzellikler bekliyordur.

Size güveniyor ve inanıyoruz Sayın Vali ve Sayın Başkan.

Haydi birlik vakti. Küsmeye hakkınız yok.

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

26.11.2020 12:43:01
16.9.2020 18:02:17
8.7.2020 09:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7944
 Dün : 16244
 Toplam : 42327107
 Ip No : 44.192.27.11