Helin KARAKOYUN 20.9.2011 00:00:00

Tarih Tekerrür Ederken Sabrı Tükettik

tunceliemek@yahoo.com

Bir zamanlar bombalar patlarken buralarda ve Güneydoğu'da, Ankara'daki hantal bürokratik ve siyasi yapı sanırdı ki bu bombalar hep orada kalacak. Şimdi bombalar Ankara ve İstanbul'un en merkezi yerlerinde patlıyor.

Görülmeyen, reddedilen, savrulan yaşamlardan süzülüp geldik.

Tarih boyunca durmadan biz yaralarımıza kabuk bağlatmaya çalışırken, devlet her kimse sevmediklerini buralara savurmaktan geri durmadı. Bizi kendi topraklarımızdan başka diyarlara, başka yerlerde istenmeyenleri de yine bize gönderiyordu.

–di'li geçmiş zaman kullandığıma bakmayın. Hala tekerrür etmekte aynı olaylar.

Bu sarmal yapıda biz acıyıp, kanayıp, büyükşehirlerde nasıl tutunacağımızı bilmeden kirlenirken, parçalanmış benliklerimize, bedenlerimize kirler bulaşırken isteğimiz dışında, birileri durdursun diye çırpındıkça sesimizin boşlukta yitip gittiği zamanlar geçmek bilmedi.

1937-38 gibi tarihin insanlığın en büyük utançlarından biri olarak kaydedeceği, kana bulanmış bir geçmişi olan bu kent, sürgünlerle başladığı geçmiş yolculuğunda, kendisi de sürülmüş olanlarla hayata tutunmaya çalışıyor.

Sürenler de tarihin bu topraklara bir başka acımasızca armağanı olarak kaydedilir oldu ne yazık ki sayfalara…

1980'li yıllar  38'in belki şiddetinde değildi ama yavru acıda diğeri kadar derin travmalar yarattı. Bugün DenizBank Tunceli'de açacağı şubesine tanıtım denebilecek bir uygulamayla geliyor. 3500 köye 350.000 kitap.

Tunceli'de çatışmalı süreci bitireceği bahanesiyle yıllardır kayıtsız-şartsız kendisine bağlılığıyla belkide en büyük hatayı yaptığı sol partilere verdiği oyların mükafatı köy boşaltmalardan sonra bu kentte, tarım ve hayvancılık da bitirildi, insan da.

Bahane terörü bitirmekti bu köylerin yakılıp, yıkılması ve boşaltılması sırasında. Tunceli'de köyler bitti, tarım bitti, hayvancılık bitti, insan bitti. Bir tek bitireceklerini söyleyip bizi halk deyimiyle dişimizle tırnağımızla yarattıklarımızı geride bırakıp gitmeye zorlarken buna dayanak gösterdikleri onların deyimiyle terör bizim söylemimizle çatışmalı süreç bitmedi.

Bitmeyen bir şey daha var, sürüldüğümüz gerçeği.

Eğitim-Sen öğretmen sürgünleri için imza kampanyası başlatmış. Birileri kendilerine sürgünden haberim yok demiş, onlarda iyiniyetten emin olduklarından iç huzuruyla çıkıp imza toplamaya başlamışlar.

Sürgün, acı, kanatılmışlık kaderimiz oldu bu kesin. Ama tüm bunlar yaşanırken bizim balık hafızalı ve saftırikliğimiz bütün çıplaklığıyla yüzümüze çarpıyor da görmek istemiyoruz.

Sizi bilmem ama ben diyorum ki tarih durmadan tekerrür ederken biz artık sabrı tükettik.

Birileri artık haddini bilse iyi olacak. Sabrın da bir sınırı var ve çoktan o sınır geçildi… Bilinsin…?

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11335
 Dün : 12150
 Toplam : 25527730
 Ip No : 54.198.205.153