Hüsniye KARAKOYUN 2.3.2018 09:25:26

Soruyorlar nasılsın? Gözlerimle diyorum ki; sızlamadık yerim yok…

tunceliemek@yahoo.com

 

Başınız sağolsun…

Böyle başlıyor acıya ortaklık.

Başınız sağolsun…!

Ne demek ki acaba? Ölen öldü, boşver sen sağol gibi bir şey mi?

Kim icat etti acaba? Bir parça dolanıyorum internette. Çeşitli şekillerde açıklanmaya çalışılıyor bu temenni. Hiç biri de verdiği bilgiden emin değil.

Ben nazarımda manalı da değil.

Tıpkı günlük yaşamda, kimsenin ötekinin varlığını umursamadığı halde, karşılaşmalarda sorduğu “Nasılsın?” ve vedalarda son yılların meşhur üç cümlelik haliyle “Kendine iyi bak” gibi…

Öyle ya, o kadar yalnızlaşmış, hayatın karmaşası, kaosu arasında kaybolmuşuz ki, başkasına bakacak mecalimiz mi var? Bu nedenle kişiyi yine kendisine havale ediyoruz. “Kendine iyi bak” diye.

İster bak ister bakma, başkası bakacak değil ya…

 

***

Babamızı kaybettik. Meğer bir acı belki de bir de mutlu anlarda gözler çevresinde sevdiklerini ararmış. Bu nedenle, çokça değer yüklemişseniz birilerine, yüzlerce insanın arasında onları aranıyorsunuz, olmadıklarını anladığınızdaki tüm acıtmışlığıyla.

 

***

Ölüm sonrası, teselli maksatlı sıralanan cümleler dinliyorum bu aralar. “Allah rahmet eylesin. En azından ele ayağa düşmedi. Allah sıralı ölüm nasip etsin…” türünden.

Öyle ya, sürekli gencecik ölümler düşüyorken bir ülkenin orta yerine, Tunceli’de 85 yaşında bir adam için tutulan yas kısa süreli olmalı.

Üstelik ölüm-doğum kadar kanıksanması gereken bir olgu değil miydi ki?

İçimde koca bir boşlukla dolanıyorum. Herkes çekip gittiğinde, babamın henüz içine kapanmadığı o yıllardaki halini geri getirip karşıma oturtarak sohbet etmek istiyorum.

Tuhaf.

Sanki hiç genç olmamış ve ben o yılları kurgulayarak gerçeklik yüklemeye çalışıyormuşum gibi…

***

İsmime çok büyük anlam yüklemişti, bir süre önce toprağa teslim ettiğimiz o yüreği kocaman adam.

Dördüncü çocuğundan sonra okuduğu bir kitaptan etkilenerek, doğacak ilk kız çocuğuna Hüsniye adını koymayı ve o kitabı da kızına bırakmayı isterken, kitap nasılsa zamanla köy yerinde kaybolmuş, ama doğan kız çocuğu için hazırlanan isim benimle amacına ulaşmıştı dediğine göre.

Bana bırakmayı hayal ettiği, kaybolduğu için okutamadığı ancak ismimle kitaptaki kadın kahramanın tezahür ettiğini düşünen babamdan, büyük anlam yüklenen hayata aydınlandığım zaman sonrası, sıklıkla dinledim kitaptaki öyküyü.

Kadın kahramanın adı: Hüsniye. İmam Caferi Sadık’ın cariyesi bu kadın, bilgisiyle ülkedeki tüm alimlerin yarışıp alt etmek istediği ancak tam da son kertede babamın deyimiyle “Hüsniye’nin bilgisiyle başa çıkamayınca çatlamışlar” dediği kadın kahraman, bir o kadar da güzeldir anlattığına göre.

İşte öyle bir Hüsniye düşünün ne kadar gerçeğine yakındım bilmiyorum. Ancak bildiğim bir şey vardı ki, cesurluk-cesaret- sorunlar karşısında yılmayan-kültürlü kadın düşüyle, adı Hüsniye olan bir kızı olsun güçlü isteğinde, bana güven duygusunu hiç sarsmadım.

Kardeşim Evrim Karakoyun Erdoğan’ın bir makalesinde de dediği gibi, doğarken ve de ölürken aynı seremoniyle 40’lanmak olgusunda henüz 40. gününe girmeyen bu yasta, içimde gün geçtikçe çentik çentik açılan ve giderek acıtan bir sızı duyuyorum.

***

Yaşarken sevdiklerime değer atfetmeyi daha çok yeğledim. Becerebildiğim kadar hatırlı yerlere oturtmak da en büyük gayretim. Bu nedenle yapamadıklarımın acısı değil bu.

 

***

Başkalarına göre yaşlı, bana göre ise babam öldü.

Sözcüklerin dahi yetim kaldığı noktadayım.

Çünkü; ben korunacak topraklara sevdiklerimi gömecek kadar metanetli olamadım hiç.

Şu sıralar geçiriyorum tırnaklarımı bedenime, söküp alıyorum yüreğimi avucuma, siz ortaklık etmek isterken ben yahut bize, hani diyorsunuz ya “Başınız sağolsun” diye.

İşte o anda içimde kopan fırtına ile demek istiyorum ki; “Demeyin öyle. Çünkü; benim babam öldü.”

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

8.7.2018 10:30:00
29.4.2018 22:26:53
13.4.2018 15:30:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11928
 Dün : 12150
 Toplam : 25528323
 Ip No : 54.198.205.153