Hüsniye KARAKOYUN 16.10.2017 11:06:29

Sizden ricamız gündemi gönderin...!

tunceliemek@yahoo.com

“Basın dediğin tarafsız olmalı” Ne çok duyuyoruz bu cümleyi değil mi? Herkes medyanın tarafsızlığına ve bağımsızlığına vurgu yapar. Çünkü üstün bilgi birikimi, her gün onlarca sayfa kitap-dergi-gazete okumalar, sanatsal etkinliklere katılmalar, turistik yerleri, tarihi mekanları gezmeler...derken bu kadar bilgi birikimi sonrasında (!) haliyle medyadan çok şey bekliyor millet.

 

Şu tarafsızlık da garip şey.

 

Mesela; üniversite öğrencisi oturma eylemi veya boykot edip yemiyorsa yemek ve de haberleştirildiyse bu durum, Rektöre göre bu taraflı bir yayın olur. Ardından söz hakkı verdiyseniz Rektöre ve onun da meramını dinlediyseniz, öğrenciler nazarında taraflı olursunuz.

Bir gösteri oldu kentte ve polis müdahale etti, gazeteci de yazdı. Polis ve üstündeki amir, müdüre göre siz taraflısınız. Göstericiye göre ise pek yaranamasanız da, eh işte işinizi yapmışsınızdır. O sırada polise taş ve molotof fırlatıldıysa ve de siz haberde bunu da belirttiyseniz, direk devletçisiniz ve de Tunceli gibi yerde hiç de muteber biri değilsinizdir...

Devlet Hastanesini TOKİ bir kaç yıl önce yapmıştır. Daha yapar yapmaz dökülmeye başlamıştır. Siz yazarsınız, öncesinde iyi olanda varsa onu da ekleyerek ama TOKİ’nin Ankara’daki yetkilisine göre bu hiç de iyiniyetli bir yaklaşım değildir. Yani Tunceli gibi bir yere 1983 yılında yapılan ve de revize dahi edilmeyen bir projeye istinaden hastane yapılmış, orası-burası dökülüyor-sökülüyor haberi...olacak iş mi?

Zaten genel sekreter de kırılır size. Efendim hastane dökülüyor haberi yapacağınıza, onun gelir gelmez katlar arasında merdivenleri çift basamak çıkmasını yazmak dururken, sen tut gazeteci dökülen duvarları, ameliyathanenin tavanında içinden adam geçecek kara delikleri yaz...(!)

Sular akmıyordur mesela günlerce, ardından da çamurlu akıyordur. Yaz ve al cevabını dönemin belediye başkanından “Memlekette haber yok da su haberi mi yapıyorsunuz? Bu da gazetecilik mi?”

Haklı...Suyu hadi yazdın, belediyeyi niye katıyorsun işin içine? Su haberinin muhatabı Genel Kurmay Başkanı. Sataşsana yiyorsa, gö.ün...hemende başka mecraya çekmeyin.

“Z” olacaktı noktalı yerde.

Elektrikler kesiliyor, milletin kışlık-yazlık-günlük ve ne bilelim işte gıdaları bozuluyordur. Esnaf mağdur oluyordur. Gazetenin baskı saati geçiyor, kanunen suçlu duruma düşüyorsunuzdur.

Derken milletin bu toplu derdini yüklenir yaparsın haberi...

Şimdi bu da haber mi?

Kuşlar tellere konuyor, toplu katliam için FEDAŞ silahlanacak değil ya, üstelik Tunceli gibi hayvansever ama bir türlü insan sevemeyen, sürekli yaftalayan-mimleyen-sen çırpınsan ben bi-tarafım desende kendisi çoktan seni taraf etmiş kentte, kargaya anca kışt deniyor, onu da kuş iplemiyorsa (!) ne diye elektrikten sorumlu kuruma sataşırsın...

***

Onca yıllık devlet memurluğu yani öğretmenliğin ardından, devlet ve memuru olmanın ne kadar meşakkatli olduğunu, görev verildi mi fizana da Beyrut’a da gidilmesi gerektiğini bilenlerdenim. Ancak belediyeye kayyum atanmış, gazeteci sen nasıl kayyumu gidip o makamdan alıp atmazsın. Halkın iradesini gasp etmişsin demezsin.

Ki geçenlerde buna itiraz eden birine “Lütfen ses kaydını açalım, siz konuşun gazete haberleştirsin. Sen halksın, konuşma hakkın vardır” dedim. İki saniye sürmedi uzaklaşması, giderken de “Ben şu anda müsait değilim.” diyordu.

Kim olduğunu öğreneyim dedim, meğer belediyede halkın iradesi gasp edildi niye yazmıyorsun diyen duyarlı halkımın KHK ile işten atılan belediyedekilerin yerine ailesinden iki kişinin işe girdiğini öğreniyorum. Kayyumun atanmasının nimetlerinden en çok istifade eden halk, iradesi gaspedildi hikayesiyle cümle kuruyor...? Size de tanıdık geldi mi bu tavır?

Başkasının çocuğunu dağa gönderirken, kendisininkini yurt dışındaki akrabalarının yanına gönderenlerden...

 

***

Halkın demesi o ki; Ey basın! üstüne vazife olmayanı görme, sadece size ne diyorsak yaz, gerisinde kapat gözünü-kulağını ve ağzını, otur bekle...!

***

Yok asilik serde var...

Son olarak;

Tunceli merkezden Atatürk Mahallesi ile Aktuluk yani üniversite güzergahında  şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin rekabeti, uzlaşma sağlanması ve ardından yükselen fiyatlar haberleştiriliyor. Israrla haber yapılsın talebi minibüsçülerden geliyor. Hatta Pazar günü çalışmadığımız halde ısrar ediyorlar mutlaka bugün haber yapılsın diye. Onların istediği, uzlaşma sağlandığı ve Vali Tuncay Sonel’in arabuluculuk yaptığı. Böylece Vali Sonel’e teşekkür etmiş olurken gazete üzerinden, halkın da ücrete itiraz etmelerini basın aracılığıyla önleme çabası olsa gerek.

Haber yapılıyor. Ancak uzlaşma sağlandığı haberleştirilirken, o zamana kadar bu hatta yolcu taşıma ücreti olan 1 TL’nin 2 TL’ye yükseldiği de belirtiliyor.

Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice ve minibüsçülerin bir kısmının habere itirazları oluyor. Belice, fiyatların arttığına itiraz ederken “Ücret artmadı, 2015 yılında belirlenen tarifeyi uygulamıyorlardı.”  diyor ve 2015 yılında belirledikleri 1.50-1.75 ücret uygulamasına dönüldüğünü söylüyor, 2 lira alınmasını da “Bu 25 kuruşluk ücret, ne belediyemizce ne valiliğimizce ne de biz meslek odalarınca verilmiş bir ücret değil. Bu tamamen mağduriyetin yarattığı bir psikoloji ile bir anda kendi anlaşmaları neticesinde yapmış oldukları çalışmadır.” cümleleriyle açıklıyor.

Minibüsçüler ve Sayın Belice büroya geldiklerinde ben yurt dışındaydım. Doğal olarak itirazlarını personel bana aktarıyor. Haberi yapan muhabire çemkiriyorlar halk deyimiyle.

Hele Sayın Belice, benim Tunceli’de çok değer verdiğim insanlardan biri, kavga etse dahi nezaketini koruduğuna inandığım biriyken, habere yalan diye yaklaşması, yaptığı açıklamalar şaşırtıcı geliyor. Personelime ilk söylediğim ise; “Hıdır Belice asla böyle konuşmaz. Siz onu üzen cümleler mi kurdunuz?” oluyor.

1.75 TL’lik ücret tarifesini halk mı istedi de indirdi bu minibüsçüler? Birbirleriyle rekabet edip birinin diğerini bitirme gayreti diye Sayın Belice’nin açıkladığı durumun müsebbibi halk mı ki?

Benzin, motorin ücretlerinin artması, aşınan lastik, aracın iki yılda kaybettiği değer...Tüm bunlarda minibüsçünün maliyetlerinin gözönünde bulundurulması elbette doğru ama halkın geçmişte etkisinin olmadığı, kendi aralarındaki çekişmenin sonunda gelinen noktada 1 lira olan ücret, uzlaşma sonrasında telafi maksatlı 2 TL olduysa bu halk dilinde zamdır, ki burada da Sayın Belice ve ardından belediyeden yapılan ücretlere dair açıklamaya bakılırsa, geçmişin telafisinin mecrası vatandaş değil. Oturup konuşmayan, uzlaşmayı beceremeyen bir kaç minibüsçü bugün geçmişte almadığının acısıyla 2 TL yapmışsa, bunun haberde belirtilmesi, sosyal medyadaki tepkilere yer verilmesi elbette habere yansır.

Tarafsızlık istiyordunuz değil mi?

İşte size tarafsızlığın en güzel örneği.

Hem sizin uzlaşmanızın haberi hem vatandaşın 1 liradan 2 liraya yükselişe itirazı...% 100’lük zam olarak algılaması...

Sayın Belice minibüse binmiş ve çok da şikayetçi olan yokmuş. Öyle diyor gazetemize yaptığı açıklamada. Oysa bilmiyor ki, halk dediğin arkadan konuşur çoğunlukla ve genellikle konuşması gerekene değil de başka alanlarda kusar içindekini.

İşte tüm bunları yan yana, alt alta, üst üste koyduğunuzda, insanın “Gönderin bugünkü gündemi, lütfunuz neyse onu yazalım” diyesi geliyor.

Bir de tarafsızlık ve bağımsız medya olayı var ya; onda da sorarım size, internetten sadece başlığına bakarak okuduğunuz 0,75 kuruş verip yazılı halini almadığınız, abone olmadığınız, reklam vermediğiniz basından güçlü basın şovu bekliyorsunuz öyle mi...

Toprak başa...!

Hüsniye KARAKOYUN
Tunceli EMEK Gazetesi
husniyekarakoyun@tunceliemek.com.tr

Gazetemizi:
Facebook'ta: Tunceli EMEK Gazetesi
Twitter'da: @TunceliEMEK 
İnstagram'da:tunceliemekgazetesi
İnternette: www.tunceliemek.com.tr
YouTube'da: Tunceli EMEK Gazetesi sayfalarından takip edebilirsiniz....

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

8.7.2018 10:30:00
29.4.2018 22:26:53


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 172
 Dün : 20011
 Toplam : 26000882
 Ip No : 54.162.133.222