EMEK Yorum 25.3.2015 00:00:00

Siyasi yelpazede savrulmak?

tunceliemek@yahoo.com.tr


Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Ali Kemal Özcan bir çalışma başlattı. Öğrencileriyle birlikte Tunceli merkez ve ilçelerde anket düzenleyen Özcan, vatandaşlara nasıl bir milletvekili istediklerini soruyor. Seçim öncesi gerçekten de “Nasıl” sorusuna yanıt verebiliyor muyuz?

Yıllardır hem seçip hem küfreden, memnuniyetsiz bir kentiz. O nedenle 30 küsur yıldır meclise sağdan, soldan, bağımsız giren Kamer Genç'i, haberlerde dahi görüp tahammül edemediklerini söyleyenlere, insanın söyleyecek sözü olmuyor da, sadece “Allah akılla izanı birlikte göndersin” temennisiyle yetiniyoruz.

Hem seçeceksin hem faili dışarıda arayacaksın, bu nasıl kafa karışıklığıdır böyle? Şimdi haziran ayında seçim var. Bu aralar Tunceli'de seçim iddiasında olan 3 siyasi parti adaylarına dair, yani en azından CHP ve AKP'nin böyle bir çabası olduğunu görüyoruz, denk gelenlere yada bazen telefonlarla insanları arayıp kimi aday gösterelim diye soruyorlar. Seçilecek kişinin vasıflarından yana kaygınız varsa artık inisiyatif alın lütfen. Mesela Tunceli Üniversitesi'nden Ali Kemal Özcan'ın yönelttiği;

* Halk demokrasi ister mi?

* Kendini yönetmek ister mi?

* İsterse yapabilir mi?

* İnsan nedir?

* Ortak çıkar nedir?

* Ortak çıkar için nasıl çalışılır?

Bu sorulara yanıtınız var mı? Yada nasıl milletvekilleri istediğinize dair kriterleriniz var mı? Varsa buna uyan birileri var mı? Varsa lütfen bunun için halk olmaktan gelen, oy kullanmanın size verdiği güvenle bir baskı oluşturun. Size dayatılanı değil, aklınızdan, yüreğinizden geçeni siz genel başkanlara, parti başkanlarına dayatın.

Artık onların AL BAK BU SENİN diye verdiklerine razı olup mecburiyetten oy vermeyin sonrada küfretmeyin. Siz siyasi partilere AL BAK BU BENİM YÜREĞİMDEN GEÇEN KİŞİ, İŞTE BUNU ADAY GÖSTERMENİ İSTERKEN DAYANDIĞIM SEBEPLERİM deyin ve siz adayınızı partilere dayatın.

Hep şikayet marifet değil. Çünkü hem yerel yönetimlerde hem milletvekili seçimlerinde olan size oluyor. Seçtikleriniz küpünü doldurup Ankara'ya yuva kurarken, siz sorunlarınızı konuşacak muhatap bulamıyorsunuz. O zaman artık silkinin ve dizginleri alın. Üzerinde düşünün mesela, bu ilde ben aday gösterseydim kimi buna layık görürdüm diye.

Biz bu aralar düşünüyor ve düzgün konuşabilen, dürüst, para pulu insanlığın önüne geçirmemiş, kimseye bir mecburiyetten ötürü bağlılığı olmayan, eğilip bükülmeyen insan arayışındayız. Çünkü bu kentte yaşıyoruz. Gidecek başka mecramız yoksa, içimize dert salan vekil ve belediye başkanları değil, onları seçtiğimizle övünmektir niyetimiz. Haydi toplumsal bir ortak çıkar çerçevesi belirleyip ona uygun aday arayışına girelim. Bulduğumuz isimleri de dayatalım.

Genel başkanların değil, bizim tercihlerimiz seçilsin ki, oyumuzu istemeye gelenler sadece elimizi tutup "Düzgün baba için bana oy ver" deyip saatlerce evlerimizi, bürolarımızı mesken tutmasın da karşımıza proje üreterek gelsinler.

Bakın son günlerde kaç aday adayı kendisini açıkladı. Ve bunlar arasından kaçı projelerini açıkladı veya yayınladı. "Gelin oturup çay, kahve, yemek, içmek eşliğinde ben adaylığımı açıklıyorum" diyenlerle aynı masaya bu nedenle oturmuyor Tunceli EMEK Gazetesi'nin yöneticileri.

Çünkü biz günlük karın doyurma derdinde değil, toplumsal değişimi yaratmanın çabasındayız. Projelerimi açıklayacağım gelir misin desin birileri, bakın o gün nasıl iki-üç kişi birlikte, aman eksik yazılmasın diyerek orada olacağız.

Bunu yaparken, masaya bol kahvaltı menüsü, yemek-içmek ürünleri istemiyoruz.

Biz karnımızı doyururuz, siz topluma ne taahhüt ediyorsunuz onu söyleyin. Elinizde bir uyduruk metin, bol virgüllü, zar zor düzelttiğimiz klasik 3-5 Dersim milliyetçiliği cümlesine hikayesi bizde tutmuyor.

                                                                         Tunceli EMEK Gazetesi

                                                        Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

 

Bizi, Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfaları olan (TunceliEmek veya Tunceli EMEK Gazetesi), (Tunceli EMEK Gazetesi)grubu ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz…

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13190
 Dün : 18615
 Toplam : 45535860
 Ip No : 3.239.58.199