Hüsniye KARAKOYUN 14.5.2018 18:00:00

Pardon! Nerde kalmıştık…?

tunceliemek@yahoo.com


 

Bir seçime doğru yine bodoslama gidiyoruz. Aday adaylarının bir kısmının iddiası “Dersimliler’in yoğun ısrarı” sonucu adaylığa karar verdikleri yönünde...Hüsniye Karakoyun ilimizdeki aday adaylarına dair yazdı ve bakın neyi hicvediyor...

***

Bir seçime doğru yine bodoslama gidiyoruz. Aday adaylarının bir kısmının iddiası “Dersimliler’in yoğun ısrarı” sonucu adaylığa karar verdikleri yönünde. Buna dair Twetter’dan paylaşım yapan CHP’nin aday adayı Ferit Demir adlı şahsiyete biri sormuş “Allahına Ferit, kimdir o Dersimliler hele bir kaçının adını yaz”

Anlaşılan söylentiler de anonim, talepler de. Halk istedi diye millet siyasete giriyor…(?) Ancak halk istedi diye makam ve koltuk bırakanı hiç gördünüz mü?

Mesela; kenti sürekli çatışma, patlayan bombalarla duyurmasına dair halkın tepkilerini aynı kişi hiç dikkate almayıp üstelik yaptığı yalan haberler Celal Başlangıç’ın kitabına dahi konu olurken, bunu bir de övünç vesilesi sayıp anlatan bu kişinin, halk nerede, talepleri nerede sorusuna yanıt verecek hali yoktur muhtemelen.

FETÖ ile tek başına Tunceli’de mücadele eden bu kahraman (!) gazteci, onların okulunda okuttuğu kızı, Cemaatin Tunceli’deki kolejinin Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı olarak yaptığı görevini, sürekli kahvaltıları ile yemekli toplantılarında da boy gösterip, üstüne üstlük 200.000 TL kendisine para verilmesine dair iddialara da bir türlü cevap veremez halde, sürekli aynı teraneyle ortalıkta “Tek kişilik kahraman” olarak dolanıyor.

Niyeyse, hükümetin Gülen Cemaati’ni terör örgütü olarak tanımladığı dönemde tek başına mücadele ettiği savıyla haber gönderdiği gazetelerde ilk ortaya çıkan bu zat oldu…?

Neden acaba…?

Şimdi aynı Ferit Demir, bu kez 2014 yılında CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile çekilmiş fotoğrafını paylaşarak, aynı gazetelerde cesur-korkusuz nağmeleriyle gündemde. Yaymaya çalıştığı ise; makama davet edilip aday ol ricası… Ferit efendi, kendisine yönelik iddiaları temizlemek ve adalete gidip suç duyurusunda bulunmak yerine, şu anda Ak Parti’den bir aday adayına küfür ve hakaretler yağdırarak işi kapatma yolunu seçerek durumu kotarmaya çalışıyor.

***

Ankara’da yaşayan Avukat Saniye Barut yeniden aday adayı. 7 Haziran 2015’te yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP’den Tunceli 1. Sıra adayıydı.

Seçilemedi.

Seçimin sonuçlarının alınmasının ardından Ankara’ya döndü. Şimdi tekrar aday adayı ve bir açıklama yaparak Dersim’i ne kadar çok sevdiğini, bize hizmet etmek üzere tekrar yollara düşebileceğini haykırdı.

Sloganı “7 Haziranda kaldığımız yerden devam”

Ne kadar seçkin bir slogan.

Gerçekten de Saniye Barut bu kenti, halkı, Dersimlileri nerede bıraktıysa orada duruyoruz. O her ne kadar Ankara’da yaşamayı seçse de, seçim zamanlarında bizi hatırlasa da, cidden biz Dersimliler, Tuncelililer, Kalanlılar, Mamekililer kısaca her kim isek, bu kentte yaşayanlar olarak biz, bizi bıraktıkları o yerde duruyoruz. Acılarımız, çaresizliklerimiz, bozuk yollarımız, biten tarımımız, yaşlılarımız, hastane koridorlarında tabelayı okuyamayan, kimsesi olmayan gariban köylülerimiz, yalnızlığa mahkum edilmiş anne-babalarımız, özel güvenlik bölgesi ilan edilen köylerine dönüp arısını-hayvanını götüremeyen, üretmek istediği halde buna imkan tanınmayan bir avuç insanımızla tam da Saniye Barut’un bizi bıraktığı o yerde duruyoruz.

Sorsanız, belki Tunceli merkezde kaç mahalle var bilmeyen, bu kentte yaşamayan, bir gün bir çaresizliğe dokunmamış kaç aday adayı var CHP’den Tunceli’de boy göstermiş?

Mesela Helin Menteşe’yi tanıyan var mıdır bu kentten? Ama muhtemelen İstanbul’da yaşayan ve daha yönetimi dahi aramamış bu genç olduğunu var saydığımız kadın da Tunceli sevdalısı ki aday adayı olmuş.

Diğer tüm partilerin aksine, 11.000 TL ile aday adaylık başvurusu kabul eden CHP, muhtemelen zenginlerin, müteahhitlerin, halk deyimiyle kodamanların partisi ve sadece onların oylarına talip. İçinde halk sözcüğü geçen bu partinin en büyük şansı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu.

İnsani yönleri bu kadar güçlü bir insanın siyasi yönünü eleştirebilirsiniz. Eleştirenlerin atladığı bir şey var ki, sağın biatkar olduğu, solda ise birlik-bütünlük sağlamanın çok zor olduğudur.

Halkçı söylem geliştirmek için halka dokunan, kenti tanıyan adaylara ihtiyaç var.

İyiyi ve kötüyü sadece kapalı kapılar ardından konuşanların olduğu bir ülkede, 11.000 lirayı veren aday adayı oluyor. Keşke halk kendi adayını yaratsa.

HDP ve Ak Parti’nin Tunceli’deki aday adaylarının bir kısmı da dışarda yaşayıp Tunceli sevdalısı…! Onların da durumu CHP kadar dramatik.

Tunceli’de altındaki arabayı aldığınızda yüz metre yalnız yürüyemeyen, çarşıda vatandaşın arasına karışıp hal hatır soramayan bu aday adayların bir kısmına rağmen, aralarından doğru tercih yapılır mı sorusuna birkaç gün sonra yanıt bulmuş olacağız.

Ancak Tunceli’de iddiası olan partilerden CHP’den Saniye Barut, Zülfü Doğan, Ferit Demir, Helin Menteşe’den bu halka bir yarar gelmeyeceği, Ankara’ya kapağı atarlarsa maazallah, bunun Tunceli’ye kapak olacağı kesin.

Şimdi günlerdir “Hocam sizce kimi aday göstersinler?” diye soran CHP’lilere, alın size, ben gösterilmemesi gerekenleri yazdım, kalanlardan 2 kişiyi de siz belirleyin madem…

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

5.11.2019 09:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3830
 Dün : 18598
 Toplam : 38440425
 Ip No : 3.219.167.194