Hüsniye KARAKOYUN 1.11.2019 09:00:00

Otobüs nerde beyler? Dersimspor otobüsü uçtu

tunceliemek@yahoo.com

Dersimspor…Söylerken dahi adıyla heyecanlandığımız, coşkuyla hüznün karıştığı duygu yumağına savrulduğumuz, bu kentin tek futbol kulübü. Mahalle takımıydı. Alındı, büyük emekler ve gayretlerle 3. Lige çıkarıldı. Birileri gelip tekrar mahalle takımına indirirken, alınan yerden çok daha vasat bir hale dönüştürüldü. Güven kaybı, kente dahi itibar kaybettiren bu hazin Dersimspor hikayesine gelin birlikte bir yolculuk yapalım.

Dersimspor kulübü kaç yılında kuruldu? Bu güne kadar yönetimde olan isimler, dönemleri, yaptıkları ve yapmadıkları, otobüsleri, satış hikayeleri, kişilerle yapılmış söyleşiler, itibar kaybı, mahalle takımıyla başlayıp 3. Lige çıkma ve tekrar daha kötü hale dönüştürülmesi…Kulübe yurt dışında yaşayan insanların bağışlarıyla alınan 100 Bin Euro’luk  otobüsün garip el değiştirme hikayesine rağmen, yöneticileri, çalışanları  buralı olan geçmişteki adı “İl Dernekler Müdürlüğü” olan, şimdiki adıyla “İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü" tarafından derneğin denetlenip denetlenmediği…

İşte Hüsniye Karakoyun imzalı haber-derleme

 

Dersimspor 2009’da kurulur. Kulübün ilk başkanı merkezde inşaat malzemeleri satan işletmeleri olan Yaşar Moğultay’dır. Ardından Erdal Güntaş başkan olur. Bir yıl başkanlık yaptıktan sonra Güntaş görevi bırakır ve  işletmeleri de olan Hüseyin Can kulüp başkanı olur. Bu sırada takım ligden düşmek üzeredir. Kamuoyunun yoğun isteği ve çağrılar sonucu Erdal Güntaş tekrar başkan olur. Güntaş’ın bundan sonraki başkanlığı yaklaşık 3 yıl  sürer. Bu dönemde her yıl  Dersimspor Olağan Genel Kurulu yapılır ama adeta kent ve futbolseverler kulübün bir yerlere gelmesine odaklanmış halde, yönetim el değiştirmez.

Erdal Güntaş, takımı 3. Lige çıkarmayı başarır. Kentte bu durum büyük coşkuya neden olurken, eleştirenler de olur.

Güntaş, bu haber-derleme sırasında kendisine yönelttiğimiz bilgilendirme amaçlı sorular sırasındaki duygularını şu ifadelerle aktarır; “2014-2015 sezonunda takımı 3. Lige çıkardım. 3. Lige çıkardıktan sonra kendime verdiğim sözü tuttum ve takımı bıraktım. Sözüm de takımı 3. Lige çıkarsam da çıkarmasam da bırakmaktı. Çıkardık ve takımı bıraktık.

Dersimspor bana göre, hem CHP’li Tuncelili hem AKP’li Tuncelili hem HDP’li Tuncelili hem DHF’li Tuncelili hem EMEP’li Tuncelilinindir. Dersimspor tüm ilçeleri temsil ediyor. Dersimspor herkesin takımıdır. Spor takımları böyle hizmet eder. Kardeşlik getirir, hoşluk getirir, bütünleştiricilik getirir. Normalde Hozat ile Ovacıkspor karşılaştı mı birbirlerini parçalıyorlar. Ama iki ilçe Dersimspor adı altında birleşiyor. Bunu yapabilmek önemli. Ben takımı siyasete, ticarete bulaştırmadım. Herkesin kendini bulabildiği bir takım oluşturduğumu düşünüyorum. Yönetimdeyken %90 kendi paramı harcadım. %10 dışarıdan geldi.

Bana gece yap dediler, yapmadım. Ekonomik olarak da manevi olarak da çok sarsıldım. Tek başıma kaldım. Yalnız ağabeyim bana sahip çıktı.  Bizim bıraktığımız çıta yüksek. Hiçbir para toplama işine yanaşmadım ama gelen Bakanlardan çok az miktarda da olsa para aldık. O zaman bu da eleştirildi. Biz dedik ‘bu bizim paramız, bizim verdiğimiz vergiler.’ O zaman iktidarda hangi parti olsa ondan isteyecektik. Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Sosyalliğin gereği olarak alınan vergilerden dağıtmak zorundadır. Biz de bize düşen hakkımızı alıyorduk. Bir siyasi partiden yardım istemek, onlarla aynılaşmak anlamına gelmiyor. Ben bıraktığımda kulübün tek kuruş borcu yoktu. O zamanlar maddi olarak 10 trilyon değerinde bir kulüptü. Manevi olarak da değeri paha biçilemezdi. Gelen takımlar bizi yense de onları ağırlıyorduk. Memleketimi çok sevdiğim için takıma bir misyon da yüklemiştim. Dersim’i tanıtmak bizim görevimizdi. Kendi paramla yapıyordum. Takımı yönetirken bir ili de tanıtıyorsunuz çünkü.”

Erdal Güntaş’ın kulübe dair çabası, sporcular, yoğun taraftar desteğiyle bütünleşti ve takım Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’den çıkıp bir üst lige yükseldi.

Erdal Güntaş, bu gelişmeden sonra başkanlığı bıraktı. Hıdır Nergishan kulüp başkanı oldu. Bu haber-derlemeyi oluştururken Hıdır Nergishan ile konuşmak istedik. Ovacık’ta olduğunu söyledi. Merkeze dönünce arayacaktı ancak yaklaşık 20 gün sürede defalarca aramalara rağmen kendisine ulaşamadı muhabir kızlarımız.

Takıma alınan otobüs ve sonraki yönetimler…

Bu haber-derleme oluşturulurken eleştirilerin odağında olan isimlerle konuşmaya çalışırken yaşananlar, kulübün bir önceki başkanı Bülent Çetin’in anlattıkları, otobüsün akıbeti, kulübe yurt dışında yaşayan insanların bağışlarıyla alınan 100 Bin Euro’luk  otobüsün garip el değiştirme hikayesine rağmen, yöneticileri, çalışanları  buralı olan geçmişteki adı “İl Dernekler Müdürlüğü” şimdiki adıyla “İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü" tarafından denetlenmemesi ve şu anda dahi durumun ciddiyetinin farkında olmayan halleri, Halkbankasından çekilen kredinin miktarı, ipotek edilen otobüse rağmen krediyi kimin kullandığı, sürekli el değiştiren otobüs şimdi kimlerde ve ne durumda, konuşanlar ve konuşmayanlar, susan STK’ler-siyasi parti ve yerel yöneticiler, haftasonu takımın çıkacağı maçın önemi ve bu karşılıklı suçlama ile sporcuların ruh hali başarı getirir mi? Tüm bunlar ve daha bir çok şey…

Sürecek...SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5058
 Dün : 21697
 Toplam : 51447592
 Ip No : 3.238.225.8