EMEK Yorum 12.7.2014 00:00:00

Önce biz barışsaydık…?

tunceliemek@yahoo.com.tr

Son yılların yükselen trendi oldu: Barış Süreci.


İddiaya göre; devlet artık bu bölgede yaşayanlarla barışmak istiyor. Kürt sorunu diyende var, demokratik açılım, barış süreci veya çözüm süreci diyenlerde.


Bunun için akil adam mı deseler, yok madem araya birkaç kadın serpiştirilmiş, akil insanlar olsun diye adı dahi netleştirilmeyen bir grup insan geldi-gitti ve notlarını alıp Başbakan Erdoğan’ın huzuruna çıkma şerefine nail oldu…(?) sonra silahlı eylemlere ara verme, çözüm süreci… Derken, sürecin biri ötekini kovalarken, şahsen biz bizimle barışmazken, neden ısrarla devlet ve Türklerle barışıyoruz anlamış değiliz.


Tunceli’de geçtiğimiz yıllardan süregelen bir su kesintileri hikayesi var ki evlere şenlik. Hani yaygın medya yazarlarından bazıları köşe yazmaya mecallerinin olmadığı zamanlarda belki inanan vardır diyerek, “…tarihli yazımı, güncelliğini koruduğu veya bugüne de denk düştüğü için tekrar yayımlıyorum” der ve geçmiş yazılarından birini ısıtıp önümüze koyarken, biz de yarım ağız okur gibi yaparız ya. Böylece herkes vazifeyi biraz kurtarmış olur, inanın bu durumla özdeş ama gerçekten de tamda şimdiki su ve elektrik kesintileriyle birebir örtüşen günlerden geçerken, “Belediye Başkanından Bir Öneri Var: Biz Beğendik Şahsen, Sizi Bilmeyiz” başlıklı, Ekim 2013’te dönemin belediye başkanı Edibe Şahin’ken Tunceli EMEK’te yayımlanan bir yazı var ki, gerçekten ama lütfen yeniden okuyun.

Aha da linki:


http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=7210&uyeid=0


Su ve elektrik kesintilerinden artık çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik eşyaları evde sehpa ve süs eşyası niyetine kullanırken, aralarda akan sularla gelen çamur, evde çiçek yetiştirmeyi teşvik eder tarzda.


Ortasından ırmak geçen, suların birinin ötekiyle kavuşarak kenti yara yara gittiği bir yerde susuz yaşamak, gerçekten ilginç ve hayata kattığı anlamla göz doldururken (!) susuzluğunu belediyeye değilde bize söyleyenlerin gerekçesi de bir o kadar dokunaklı.


Susuzlukta belediyeyi kapalı kapılar ardında eleştiren, küsen, kızan, küfrü esirgemeyen, kokmaya ramak kalmış vatandaş, bu düşüncesini belediyeyle paylaşamama gerekçesini ise korkmakla açıklıyor.

Dün devletten korkarken, Barış ve Demokrasi Partisi yani bizi devlet zulmünden kurtaracak gözüyle baktığımız için son 15 yıldır kentin yönetimini teslim ettiklerimizden neden korkalım öyle değil mi? Üstelik sorunumuz susuzluksa, eleştirmek için muhatabımız Genelkurmay Başkanı olacak değil ya…?


FEDAŞ Müessese Müdürü Vedat Şeker elektrik kesintilerinde suçu kuşlara attı. Milletçe toplanıp kuş katliamı yapacak değiliz ya, üstelik hayvanseveriz de, doğal olarak sustuk oturduk.


Sormuyoruz dahi; “Abi hani senin o makamda oturanlar ve sen yıllardır bu kuşları bile güldürecek açıklamayı her yaptığınız da basına, bir de kısa süre sonra tellerin yer altına alınacağını söylüyorsunuz. Yere girsin konuşmanız, ne oldu teller hala havada.”


Demiyoruz, çünkü her haltı kapalı kapılar ardında konuşuyoruz. İsnatta, iftirada bulunuyoruz. Dobra ve dürüstlük üzerine saatlerce brifing verebilecekken, aslında kimsenin yüzüne konuşacak kadar cesur değiliz. Diz boyu kirletilmiş bir ortamda, hepimiz mutsuz birer insan silüetine dönüştük. Dağa çıkanlar, gencecik bedenlerini ölüme yatırırken, kuşkusuz şehirlerdekiler onların adını kullanarak halk deyimiyle cirit atsınlar diye değildi.


Şimdi suyu ve elektriği günde birkaç defa kesilen Tuncelililer, bize söylerken, asıl muhataplardan korkuyorsa ve bu korkuya kapıldıkları halkçı söylemle 3 dönem yönetime gelmişse, ya bu halkın kendisi riyakar yada demokratlıkla-halkçılık söyleminde bir tuhaflık var.

Bu nedenle kendi içinde dahi barışı sağlayamamış, dürüstlük ve demokrasiyi oturtamamış biz Kürtlerin, ısrarla Türklerle barışma çabası tuhaf değil mi?


Çıkın sokağa bir istatistiki veri için ve karşılaştığınız herkese, en yakınındakine dair düşüncesini sorun. Bakalım olumlu kaç cümle kaydetme imkanınız olacak.


Gerek yok inanın. Çünkü herkes ötekinin gıybetini yapacak ve siz hiç mi iyi vasıfları olan biri yok karamsarlığına kapılacaksınız.


Tunceli Belediyesinin girişindeki pano halkçılık, halkla birlikte yerel yönetim sözünün içeriğinin ne kadar dolu olduğunu göstermesi bakımından çarpıcı bir örnek sunuyor. Panoda 3 yerel gazetesi olan kentin, Tunceli EMEK Gazetesi dışındaki yerel gazetelerin 14-16 puntoyla yayımlanmış haberleri sadece asılı. Çünkü Tunceli EMEK, düşündüğünü kapalı kapılar ardında, eğerek, bükerek, tenzih ederim diyerek sövüp saymıyor, muhataplarının duyabileceği şekilde, sorun düzelsin diye yazıyor. Bağcıyla işi yok yani, tek gayesi üzümün kalitesini yükseltmek.

5 yılda 1-2 eleştiri yazısına tahammülü olmayan bir halkçı söylemde, biz illa ve ısrarla tek gazetelik halk olarak iki şey istiyoruz.

Birincisi; “Devleti boşverin, gelin önce halk olarak biz bizimle barışalım” diyoruz.


İkincisi de; sular akmıyor temmuzun sıcağında, mahvolduk. Buna bir çare bulun. Bu talebi dillendirirken, suların sorumluluğu belediyede olduğu için yazıyoruz. Yoksa sorunumuz kişiler ve partilerle yok. Yani CHP’li, AKP’li, MHP’li bir partiden de olsaydı belediye yönetimi, bağımsızda olsaydı, su kesintisinin muhatabı olacaktı.


Gerçi Barış ve Demokrasi Partisinin yakın rakibi olduğu için Cumhuriyet Halk Partisi adını zikredeceğiz: acaba belediye başkanı CHP’den olsaydı, geçtiğimiz yıldan bu yana yaşanan kesintilerde halk yine böyle mi dururdu, yoksa basın açıklamaları, kınamalar, siyah çelenkler belediyenin kapısında sıklıkla boy gösterirmiydi merak ta etmiyor değiliz hani…?


Son niyetine; Biz halkız ve susuz-elektriksiz yaşıyoruz. Muhatapları kimse, sorunu gidersin. Aksi halde, bireysel tepkimizi koyarak her iki kuruma fatura ödemesi yapmayacağız.


Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası (Tunceli Emek), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

  

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13278
 Dün : 18615
 Toplam : 45535948
 Ip No : 3.239.58.199