Helin KARAKOYUN 24.10.2011 00:00:00

Ölüm Kokuyor Her Şey...

tunceliemek@yahoo.com

Başımı avuçlarımın arasına alıyorum. Sağırlaşmayı diliyorum. Her sabah güne ölüm kokan haberlerle uyanmanın ağırlığında, ölüme yakın yaşarken, öldürülmeleri sevmediğimi anlıyorum.

Çaresizlik ne menem şey. Kelimelerin tüm anlamlarını zamanın uçurumunda yitirdiği anların sığlığı üzerimde.

Ben diyorum, ben böyle tanıklıkların insanı olmak istemiyorum.

Kendi çaresizliğime kılıflarda bulamıyorum. Kent yalnızlığında, sürgün zamanlara öldürülmüşlükler karışıyor da nefes alamıyorum.

Sana sığınıyorum tüm acıtılmışlıklarımla. Koysam başımı omzuna, sanki yitip gidecek tüm çaresizliklerim. Ölümü sevmiyorum çünkü ben. Öldürülmüşlükleri. Sen içimdeki tüm iyi cümleleri öldürmüştün oysa bir kavgada. Artık kelimelerim bana bile dar gelmekte.

Meraklarımı paylaşırken, satır arası bir cümleye sıkışıyor medeni halin. Sanırım ben bir tek bununla ilgilenmemişim. Her eğrelti şeye güldüğüm gibi içim acıyarak gülümsüyorum. Anlıyorum ki tüm iyi şeylerin kötülerin tekeline geçtiği bu ülkeye yenilmişsin.

İki cins varsa mutlak bir duygusallık kaygısı gütmen bundan. Dürüstlük olmalı dediğim konuşmalarının hatırlanmışlıklarına, muhtemel yaşanacaklara ket vurma çabası düşüncem baskın gelmekte.

Her şey üst üste gelip üstüme yığılmak üzereyken, ben enkaza seninle kurulmuş üç-beş cümleyle dayanma çabasındayken, görüyorum ki, küçük kentlerden gelip küçük yerlere sıkışmışlığında ısrarla iki konuşmada elde kalan tek şey olmakta bu cümle.

***

Yorgunluklarım ve ölüm arası yaşanmışlıklar ne çok zaman almış şu tanık olduğum hayatta. Birileri saldırırken çevre illerden birinde benimle aynı topraklarda doğup başka yerlere savrulmuş hayata tutunmaya çalışanlara…Haksızlık bu diyorum…Yine tüm zamanların tanığı ve sanığı olarak birileri suçlanmakta.

İki oğul bir baba…

TV'deki sunucu yüzü suyu hürmetine direngen ve balyoz gibi indiğini söylediği TSK'nin yumruğunun birilerinin tepesine, öldürülmüş oğullara, "vatan sağolsun, diğer evladımı da kurban veririm” diyen, anlamı daha söylendiğinde yitip giden cümleleri ben hiç kuramayacağım demenin tuhaflığı (!) karışıyor dinlemişliğime.

İçim bulanıyor.

Ben mesela; iki satır arası yaşanmışlığın hatrına dahi, seni vatana feda edecek kadar cesaretli (!) cümleler kuramazdım oysa.

Korkum, onlarca anlamı olan oysa benim zararsızca kurduğum tümcelerimin bir yerine iliştirilmiş başka açıklamalar yapılmasına.

Bir arabesk zaman ki yaşadığım, ağır günlere ağırlığınca şey karışmakta.

Hesap defterim yok benim, bırak yanlış anlaşılması muhtemel tüm yanlışlar olacağına varsın. Zaten ben bir tek hesaplı sevdalar yaşayamam. Sevda yaşamak büyük iş. Bedenime hep dar gelişi bundan. İçine karışsa da anlamı olağandışı şeyler, yankı bulmaz bende tasalanma.

İki oğul bir baba…

Ben feda edemezdim hiçbir şey uğruna oysa.

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11701
 Dün : 12150
 Toplam : 25528096
 Ip No : 54.198.205.153