Sizden Gelenler... 21.1.2013 00:00:00

"Medeniyetten" Sonra "Demokrasi" de Dersim"de

tunceliemek@yahoo.com

AKP'nin bir milletvekili bile çıkaramadığı tek il olan Dersim'de üçüncü bir  "38” yaşanıyor demek hiç abartılı olmayacaktır. İlk  "38” malumunuz, Dersim'i "Tunceli” yaptı. Bu "büyük dönüşüm” 1938 yılı gazetelerinin manşetlerinde "medeniyet geldi” diye yer bulmuştu. İkinci "38” gazetelere pek yansımadı ama "köyleri devlet yakıyor” itirafı 1990'larda milletvekilleri tarafından bile TBMM'de dillendirildi. Üçüncü 38'in ne olduğu konusunda Dersim'de tam bir mutabakat yok: Çünkü iki ayrı 38'den bahsediliyor. Kimileri yapılacak/yapılmakta olan 17 barajla Dersim'in insansızlaştırılmasının 38'den farkı olmadığını söylüyor. Kimileri ise 2009 yerel seçimlerinde ilk iki sırayı alan siyasi grupların temsilcilerinin (% 30 oy almış belediye başkanının yardımcısı, % 27 oy almış belediye başkan adayı, belediye başkanı danışmanı, belediye başkanı özel kalemi, belediye meclis üyeleri hatta mevcut belediye başkanını destekleyen diğer siyasi gruptakiler) tutuklanması ile halkın iradesinin "soykırıma” uğradığını düşünüyor. İlk iki sıradaki siyasi çevrelerin oy oranı % 57'yi aşıyor.

Üçüncü 38, tam da birinci 38'in rövanşının alınmaya çalışıldığı bir süreçte yaşanıyor. İlk 38'in sorumlusu olarak gösterilen Kemalistler, Başbakan tarafından hedef tahtasına oturtulurken, rejimin çıkarları gereği "Tunceli” yeniden "Dersim” olurken,  bu sırada bir yandan kentte baraj gövdeleri yükseliyor diğer yandan sabah saat 5'lerde kapılar çalınıyor. Bu sefer mutlaka kapılar çalınıyor, yüzler daha önceki gibi açık değil; mutlaka maske takılıyor. Bu sefer kapıyı çalan yine Türkçe konuşuyor ama bu sefer "yere yat” dendiğinde ev sahibi anlayabiliyor. Demek oluyor ki daha önce kente medeniyet ge(tiri)lmiş, karşıdaki "ortak dili” anlayabiliyor; sıra demokraside: Yere yatılıyor. Diğer yandan yüzlerce yıldır suların çağladığı yerde sondaj makinalarıyla suyun sesi kesiliyor. Başka bir ses daha baskın şimdi: "Türkiye'nin kalkınması için…”.

Dersim'e demokrasi geliyor, ama bu kez farklı biçimde; ateşler yükselmiyor, suların yükselmesiyle geliyor demokrasi. 30 bin kişilik kent merkezindeki 20 bin kişilik yürüyüşü (neredeyse diğer 10 bini asker-polis) görmüyor demokrasi. Türkiye'nin ilk kadın savaş pilotunun bombaladığı bu kente gelirken demokrasi, "farklılıkların zenginlik” olduğunu Dersimlilere hatırlatarak geliyor. Artık kimse Kürt-Alevi olduğu için dışlanmıyor. İlk 38'deki gibi kara vagonlara doldurulup gönderilen de yok, ikincisindeki gibi köylerinden zorunlu göçe tabi tutulan da…

"Medeniyet” gibi değil "demokrasi”; sessizce ama haber vererek geliyor. "Medeniyet”in de üzerinde yükselerek. "Medeniyet”, Dersim'e gelmek için ve "medeniyet” getirmek için köprüler inşa etmişti. "Demokrasi”, Dersim'e gelmek için ve "demokrasi” getirmek için işte bu köprüler üzerinden geçiyor. Bu sefer herkesin kapısı çalınmıyor, sessizce ama haber verilerek gelinirken, "inatla susmayanlar”, "özenle” seçiliyor. Kapılar çalınıyor. "Kim o” demeye fırsat yok, biliniyor, "yere yatın” diye bağıran "demokrasi”, yüzünü göstermiyor.

Bütün bunlar elbette sadece Dersim'de yaşanmıyor ama dostun da düşmanın da gözü Dersim'de. Bir şey hiç değişmiyor: Dersim, birinci 38'de de, üçüncü 38'de de diz çökmüyor. Gözler doğru yere bakıyor: "Umudun mekânında” bir kişi de kalsa ne Munzur'a kelepçe takılıp, sular yükselebilecek; ne de Munzur bakışlı insanlar sabah 5'te takılan kelepçeler karşısında susacak. "Bu da size dert olsun”…                 

                                 Sizden gelenler/Bedreddin GÜN

Sizden Gelenler... yazarına ait diğer yazılar

15.8.2018 10:00:00
18.11.2015 00:00:00
26.4.2015 00:00:00
24.1.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11549
 Dün : 12150
 Toplam : 25527944
 Ip No : 54.198.205.153