EMEK Yorum 14.8.2014 00:00:00

MOBESE’den Tespit Edeceklermiş?

tunceliemek@yahoo.com.tr
2009 yılında Pertek’te Sakine Temelgenç ve Şener Canvarol adlı iki emekli öğretmen şişlenerek öldürüldü. Sakine Temelgenç’in bağ evine giren kişi veya kişiler önce iki kadını şişledi ardından da evi ateşe verdi. İlk etapta yangında öldükleri düşünülen bu iki kadının, cinayet sonucu öldükleri otopside anlaşıldı.

Sakine Temelgenç ile Pertek’e yaptığımız bir ziyaret sırasında tanışıklığımız olmuştu. Çok güzel bir üzüm bağı yetiştirmiş, hemen kapının girişindeki zeytin ağacı ise bizi daha çok etkilemişti. Çünkü Tunceli gibi tek tip, üretmekte pekte çeşitliliği beceremeyen bir kentte; üzüm, ayva, zeytin, badem yetiştirmiş, evin önünü güllerle süslemeyi de ihmal etmemişti.

Tanışmaktan büyük mutluluk duyduğumuz bu emekli öğretmen kadın, aldığı krediyle görkemli bir alan yaratmış, üzerinde de çok güzel bir yaşam alanı inşa etmişti.

Bu tanışmışlığımızın üzerinden çok geçmedi ki, öldürüldüğüne dair o talihsiz haber geldi. Sakine Temelgenç’in evinde işlenen cinayet sonrasında zanlı veya zanlılar bulunacağı beklentisi oluştu herkeste. Zira, eve yaklaşık 2 kilometre mesafede ve üst kısmında olduğu için konum itibariyle de gören bir noktada olan Hozat Tugayına bağlı 51. Motorize Tabur Komutanlığı vardı. Bağ evi ve bu askeri tabur, Pertek çıkışında Hozat güzergahında Çakırbahçe Köyü sınırları içerisindeydi.

Kuvvetle muhtemeldir ki, Tabur Komutanlığı’nın her tarafında termal kameralar vardı. Her nasılsa, o kameralardan bu iki kadının cinayet zanlısı veya zanlıları tespit edil(e)medi!

***

Dilber Erkmen 32 yaşındaydı 17 Mart 2011’de cinayete kurban gittiğinde. Alibaba Mahallesinde oturuyordu. Evi, Tunceli Meteoroloji Müdürlüğünün hemen arkasındaydı. Evinin odunluğunda boğularak öldürülen bu genç kadının katil zanlısı veya zanlılarının kullanabilecekleri iki yol vardı. Biri Meteorolojinin arkasından kaçarak şehir merkezine çıkmak, (ki burada MOBESE kamerası vardır) diğeri de otogarın arkasından çarşı merkezine inen yol. O güzergahta da polis lojmanları var. Mutlaka kameraları da var. Ama her nasılsa Dilber Erkmen cinayetinde onlarca çelişkili durum varken ve Tunceli EMEK Gazetesi defalarca buna dikkat çeken yayınlar yaparken, dönemin Tunceli Cumhuriyet Savcılarından cinayete bakan (bakıyor muydu emin değiliz) kişi ortada zanlısı dahi olmayan Dilber Erkmen’in evinin odunluğunda boğazına sert cisimle bastırılarak boğulmasındaki adli vakada dosyaya gizlilik kararı aldırdı. Sonunda bu genç kadının katili veya katilleri bulunmadı ama savcı tarafından gazetemize katili bulmayı sağlayacak ipuçlarını yayınladığımız için 3 soruşturma, ardından da davalar açıldı.

***

Tarih 17 Mart 2013.  33 yaşındaki Ozan Metin adlı genç, iddiaya göre Mavi Köprü üzerinde arkadaşlarıyla şakalaşırken suya düştü.  17 Mart akşam saat 20.00 sıralarında meydana gelen olay sonrasında Tunceli Emniyet Müdürlüğüne bir personel gönderip MOBESE kaydını istedik. Her ne hikmetse, oradaki kamera tamda Ozan Metin suya düştüğü sırada başka bir açıyı görüntülemiş ve o anı kaydetmemişti!

***

 

Tunceli EMEK Gazetesi 2004 yılında yayın hayatına başladı. O dönem İl Emniyet Müdürü olan Osman Öztürk ile başlayıp ardından göreve gelen emniyet müdürleriyle devam eden ve en son olarak istifa ederek ilimizden ayrılan bir önceki Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz’ın Tunceli’de MOBESE için ihaleye çıkıldığı yönündeki açıklamalarını hatırlıyoruz.

Biz de o dönem merak edip sormuştuk, Tunceli merkez ve ilçelerde kaç adet MOBESE kamerası var diye.

Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü'nden aldığımız bilgilere göre, il merkezinde 72, ilçelerde ise 21 mobese kamerası var ve bu MOBESE kamerasının bulunmadığı Pertek, Mazgirt, Çemişgezek ilçelerinde ise bu eksiğin giderileceği belirtilmişti. Kameraların bakımlarının periyodik şekilde yapıldığı da ifade edilmişti.

Şimdi bizim yazıyı daha da uzatmamak adına kısa tuttuğumuz bu 3 olayda MOBESE’ler kayıt neden yapmadı sorusunu sormadık milletçe bugüne kadar. Ancak şimdi tam da Valilik Atatürk Mahallesinde meydana gelen kaza sonrasında sürücüsünün polis olduğunu bu açıklamadan öğrendiğimiz kaza sonrasında toplanan 100-150 kişilik gruptan polis memuruna yönelik linç girişimi olduğunu belirterek MOBESE’den tespit yapılacağını belirtiyor.

Kazazede Zekiye Çakmak şu anda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Durumu ağır olduğu için Elazığ’a sevk edildi. Kazayı yapanın polis olmasının sonucu değildi diye düşünüyoruz gösterilen refleks. Olay sonrasında aracın hemen götürülmesi ve tutanak tutulmamasına tepki veriyordu vatandaşlar.

Şimdi madem bu olayla MOBESE kaydıyla adam tespit edeceksiniz, bari yukarıda yazdığımız olayların MOBESE kayıtlarını da bulun ve Dilber Erkmen’in katili ile Ozan Metin’in gerçekten şakalaştığı için mi başka bir nedenle mi suya düştüğünü açıklayın.

Yoksa o MOBESE’ler sadece sizin için mi kayıt yapıyor...?

Unutmadan; MOBESE’ye takılan kaza görüntüsünü de mutlaka kamuoyuyla paylaşırsınız değil mi?

 

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

 

Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası (TunceliEmek), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13806
 Dün : 18615
 Toplam : 45536476
 Ip No : 3.239.58.199