Hüsniye KARAKOYUN 21.3.2020 11:11:00

Korona virüsü ve bizi bekleyen hazin gelecek

tunceliemek@yahoo.com

 


Son günlerde yaşadıklarımıza bakınca, doğanın bizimle helalleştiğini, ders verdiğini, hizaya getirme gayretini, yaşattığımızın bedelini ödettiğini görür gibiyim. Sanki bunca hoyratlığın sonunda, “buraya kadarmış” diyen bir diklenme çabası var.

 

***
Bazı olaylar vardır, karamsarlık ve kaosa sürükler çoğunluğu. Ancak içerisinden sıyrılmayı ve iyi şeyler yaratmayı bilenler bu durumdan da karlı çıkmayı başarabilir.

Son aylarda yaşadıklarımız, işte o gün bugündür dedirten türden. Korona virüsü medya aracılığıyla ruhumuzu ve günlük hayatımızın her karesini teslim almışken, panik, kaygı duygularının virüsten ölmezsek sağ kalır hallerimize sevinir miyiz kestiremez olduk.

Bu yaşadıklarımız ağır kuşkusuz.

İçerisinden sıyrılıp sağ kalırsak, virüs tehdidi ortadan kalktığında dumura uğramış ruh hali, paranoya ve biriktirdiklerimiz ne olacak belirsiz.

Ölmediğine pişman olmak diye bir deyimi yaşatan süreçlere inat, akıl sağlığını yitirmeyenlerdir bu virüsten karlı çıkanlar.

Ortalık şarlatanlarla dolmuşken, virüs kadar tehlikeli cümlelerle yol alır olduk.

Herkes virüse bu denli odaklanmışken, su olmadan bir hayatın mümkün olmayacağı gerçeği atlanıyor gibi.

Medyada onlarca görüntü var.

Ellerimizi 20 saniye süreyle yıkamamız gerektiği telkinini uygulamalı gösteren, şarkılarla duruma dikkat çektiğini sanan ünlü, ünsüz herkesin sanki ortak yanlışına dönüştü; musluklar açık halde el yıkama tavsiyeleri.

Hele o büyük büyük profesörler, elinizi yıkadıktan sonra ellerinizi yıkadığınız peçeteyle musluğu kapatın derken çok önemli bir uyarı yaptığını sanıp, o arada akan suyun gelecekte bizi nasıl bir faciaya sürükleyeceği gerçeğini atlıyor olmalı.

Türkiye özelinde milyonlarca, Dünyaya yaydığınızda milyarlarca insan, 20 saniye hatta günde bir kaç defa el yıkasa dahi, zaten dünya üzerinde giderek kuruyan kaynaklar dikkate alındığında, harcadığımız suyu nasıl yerine koyacağız sorusuna cevap yok.

 

Virüs bulaşacak korkusuyla gerekli gereksiz el yıkamak giderek histeriye dönüşürken, virüs doğaya dönmeyi de sağlayacak belki.

 

Virüs tehdidi ve sonuçlarının bize iyi yönde yansıması da olabilir....

 

Kimbilir...!

 

Zira, erzak stok yapma isteğinin bir süre sonra üreteni az, tüketeni çok dünyada ve ülkemizde, bunun kıtlığa dönüşeceğini söylemek felaket tellallığı olmasa gerek.

 

İyiye dair bir başka şey ise, bu virüs korkusu; ellerini tuvaletten çıkarken yıkamadan tokalaşmalar, sevmediği halde abartılı sevgi gösterileriyle sarılmalar, yanaktan öpmeleri tamponlayacağı için, bunlar iyi haneye not düşülebilir.

 

Diğer iyi beklenti de; herşeyi hızla tüketen insanlar, üretmeyi öğrenecek belki...

Çünkü, düşünün; metropollerde kapanan işyerlerinde işten çıkarılanlar, iflas eden işletme sahipleri, işsizlik ve var olanı tükettiğinde insanoğlu, artık üretmek zorunda olduğunu da anlamış olacak.

 

Haftalarca kapanan işletmede, açıldığında herşey normale döner mi sanırsınız?

Burada yazmayı istemesem de, muhtemeldir ki çoğunuzun, işyerlerinin 3 haftalık ve aylık kapanmasında bizleri nasıl krizler beklediğine ilişkin öngörüleri vardır.

Öte yandan, suyun hayatın devamı için en temel ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde, o 20 saniyelik defalarca-tekrarlı el yıkamanın gelecekte bize hangi kötülükle döneceğini de düşünün lütfen.

 

Su bittiğinde, virüsten ölmezsek pislikten, susuzluktan ölebileceğimizi bugünlerde kimse hesaba katmaz ama bunun Temmuz-Ağustosu da var.

 

Normal haliyle kaynaklar yetersizken, bol bol oturduğunuz yerden el yıkayın(!)

Ya da dönün terk ettiğiniz diyarlara, o hoyratça katlettiğiniz, kolayca terkedip gittiğiniz, üretmekten çeşitli zorluklardan ötürü vazgeçtiğiniz toprağınıza sahip çıkın.

Üstelik artık toprağın ve doğanın kıymetini çok iyi anladığınız bu zamanda, üretirken muhtemelen ilaçsız ürünler yetiştirir, para hırsınıza da yenik düşmezsiniz.

Virüsten ölmezsek şayet, sonrasında bozulan ruh sağlığımız, açlığımız, tükettiğimiz su kaynakları öldürmesin.

Hayatta kaldığımıza sevinelim bari...SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5524
 Dün : 21697
 Toplam : 51448058
 Ip No : 3.238.225.8