Güler YILDIZ 31.5.2012 00:00:00

Kenya'dan Wan'a Uhuruu* Şarkısı

tunceliemek@yahoo.com

"Biz seçim yaptık mı, bedel ödedik…Britanya asla seçenek sunmadı” diyordu, 84 yaşındaki adam. 1950'lerde Kenya'nın Britanya'dan bağımsızlığını kazanmak için verdiği gerilla savaşının bir neferiydi, Kimani Nganga Maruge. Ömrünün 10 yılına Britanya'ya kafa tutan kabilelerden olması nedeniyle kamplarda, akıl almaz işkencelerle geçirmişti. Yakalandığında karısı ve iki çocuğu gözleri önünde "medeni” Britanyalı askerler tarafından öldürülmüştü. Evleri yakılmış, çok sayıda insan feci şekilde yok edilmişti… Britanya yanlısı kabileler ile iç savaşa girişilmiş, kayıp sayısı daha da artmıştı.

 
1963'te Kenya bağımsızlığını kazandı. Maruge de her şeyi elinden alınmış, bir köyde bedenindeki kamp arızaları ile birlikte yaşayıp gidiyordu; 2004 yılında Kenya hükümeti eğitimi ücretsiz hale getirinceye dek… Yoksul ve çok çocuklu Kenyalılar için bu bir devrimdi. Maruge de okumak istiyordu. 84 yaşındaydı ama olsun, hükümet ücretsiz eğitim hakkını "herkes”e tanımıştı.

Kasabadaki okulun öğretmenleri yaşından ötürü almak istemedi Maruge'yi okula.

 
"Kimlik kâğıdın yok” dendi, Maruge kimliğini bulup getirdi.

"Defterin ve ucu iyi açılmış kalemin yok”, dendi sonra. Maruge kendisine defter ve ucu iyice sivriltilmiş kalem aldı.

 
"Okula uygun kıyafetin yok”, dendi. Keçisini satarak kendine lacivert bir kazak, gömlek, kısa pantolon ve çanta edindi Maruge. İşte, yine okulun kapısında, biraz yaşlı ama öğrenci görünümlüydü. "Tamam” dedi, öğretmen Jane. Başkaca itirazları kalmamıştı. Kısa bir süre sonra kasabada tepki çekmeye başladı 84 yaşındaki bir adamın, henüz küçük çocuklarla aynı sınıfta olması. Hükümetin eğitim giderlerinin israfıydı bu. Maruge'nin okuma savaşının altında yatan gerekçe basit oysa: Kenya Cumhurbaşkanı'ndan bir mektubu var ve bu mektubu kendisi okumak istiyor. Kenya'nın bağımsızlığı için ödediği bedele yakınını ilkokul sıralarında da verdi ve durmadan bir Mau Mau olduğunu hatırlattı herkese: "Bu ülkenin bağımsızlığını bana borçlusunuz; çünkü ben özgürlük savaşçısıydım!”
 
Bu savaşı da kazanmıştı Maruge… Ve Guinness rekorlar Kitabı'na "dünyanın en yaşlı ilköğretim okulu öğrencisi” olarak girdi. Hala da Maruge'nin rekorunu kıran bir başka "keçi” çıkmadı. Keçi diyorum çünkü o kadar inatçıydı ki Maruge "bir keçinin okuyamayacağını, keçinin adını yazamayacağını” söylemelerine rağmen, inadından bir adım dahi geri atmadı…
 
Gelelim kendisine gelen mektuba…
 
Kenya Cumhurbaşkanı, ülkenin bağımsızlığını kazanmasında rolü olan bu eski Mau Mau gerillasına devleti adına özür diliyor, yaşadıklarının telafisi olarak değilse bile affetmesi için tazminat verilmesine karar verildiğini yazıyordu.  Kikuyu kabilesi Britanya karşıtı bir savaş vermişti ve ve Maruge bir Kikuyu idi… Hayatının 10 yılını 4 ayrı kampta ağır tecrit koşullarında ve işkencede geçirmişti… İyice sivriltilmiş kalemin bir ucu okuma hırsına uygun düşse de, diğer ucu işkence aleti olarak hala hafızasındaydı.
 
"Birinci Sınıf” adlı, 2012 yapımı bir film Maruge'nin yaşamöyküsünü anlatır. Justin Chadwick'in yönettiği film, İngiltere, ABD ve Kenya ortak yapımı. "Eğitim toprak kulaklarına doluncaya kadar devam eder”di. Ve Maruge de, eğitim hakkını yetkililere savunurken, toplantı salonunda duvarda asılı duran eski liderlerin fotoğrafını göstererek, "bu büyüklerinizden biriyim. Biz olmasaydık bu ülke bağımsız olamayacaktı. Biz Kalenji kabilesi gibi Britanya ile yatağa girmedik, savaştık ve öldük. Ölmeseydik bugün siz burada olmayacaktınız.” Siyasi dozu yüksek konuşmadan sonra Maruge ilkokula kaldığı yerden devam edecekti.
 
Filmde beni en çok etkileyen cümle ise en başta yazdığımdı: "Biz seçim yaptık mı? Bedel ödedik… Britanya asla seçenek sunmadı!”
 
Wan'da bir konser var, siz bu yazıyı okurken, Wanlı depremzedelere şarkılarıyla giden yolcular son hazırlıklarını tamamlamış, sahnede olacaklar. "Ağır bir kış geçirdi” Wan… Kıştan daha ağırı ise unutulmak ve yalnızlaştırılmak olsa gerek. 6 aydır çadırlardan normal konutlara geçemediler, geçirilmediler… Bugün onlar için söylenecek şarkılar, Wanlı çocuklara süt ve giysi olarak dönecek… Ayaklarına çorap, üstlerine kazak olacak… Ellerinde şeker; oyunlarında ip, top olacak…
 
Evet, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti Kürtlere seçenek sunmuyor, Kürtler her defasında ağır bedeller ödüyor ama iyi ki keçiler var.. Wanlı çocuklar bu keçileri hep gururla anımsayacak…

Maruge'ye ne mi oldu? İlkokulu bitirdi ve Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen mektubu okudu. 2009 yılında okuyan ve adını da yazabilen bir keçi olarak öldü.

 
*Uhuruu : Kenya'nın bağımsızlık savaşında Mau Mau'lar tarafından söylenen özgürlük marşı

Güler YILDIZ yazarına ait diğer yazılar

18.2.2014 00:00:00
2.4.2013 00:00:00
27.3.2013 00:00:00
19.3.2013 00:00:00
8.3.2013 00:00:00
19.1.2013 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 15529
 Dün : 20559
 Toplam : 32817909
 Ip No : 18.207.238.169