Helin KARAKOYUN 12.5.2012 00:00:00

İş-Kur''daki Müdür Değişikliği ve Çağrışımları...

tunceliemek@yahoo.com

İş-Kur Müdürü görevden alındı.

Nihayet.

Hep söylüyorduk, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezleri özellikle sanayi ve fabrikası olmayan Tunceli'de etkin çalıştırılırsa işsizlik büyük oranda giderilebilir diye.

Şimdi atanan Nurettin Ertem dileyelim bu amaçla atanmış, bir siyasetçinin akrabası, eşi-dostu hatrına atanmamış olsun.

Tunceli'deki çoğu kuruma bakın, dökülüyorlar. Bazı istisnalar hariç; yaşlı, koltuğun içinde kaybolan idarecilerle halk deyimiyle yuvarlanıp gidiyoruz. Allahtan etkili bir medya yokta, adamları kimse rahatsız etmiyor.

Tunceli kent merkezinden Atatürk Mahallesi istikametine giden yol kazıldı ve yeniden yapılacak. Karayolları Şube Şefi Aydoğan Ergün'e plaket vermezse vali, gerçekten büyük ayıp etmiş olacak. Plaketi yoldan ötürü hak etmemiş olabilir ama başka meziyetleri var. Onun için versin. Kendisine geçmişte onca katkı sunmuş biri nede olsa.

Bu yol yaklaşık 4yıl önce yapıldı. Her yıl bir parçası yapıldı. Hatta geçtiğimiz yıla kadar parça parça birleştirilerek yarısı parke, yarısı asfalt bitirilmişti. Yine böyle yağmur-çamurlu bir zamanda başlanmış günlerce eziyet çekilmişti. Bittiğinde ortaya bir şeye benzemeyen tuhaf bir yolumsu şey çıktı. Mameki Köprüsüyle Demiroluk Virajının bitiminden bahsediyorum.

Olsun, çalışıyorlar işte (!)

Dinar Köprüsü mevkiindeki yol kayıp duruyor. Bir gün araçlar topluca baraj gölüne inerse diye kaygılanıyorsanız, emin olun öylesi bekleniyor. Yoksa topluca öldürünce bitirilmeyeceği 1938 katliamında anlaşıldı zaten. Şimdi takdik parça parça yok edilmesinden yana. Şimdiki vali de durumu kavramış olmalı ki parça parça milleti sürgüne gönderiyor.

Bu kenti ne kadar sevmeyen adam varsa buradaki kilit noktaları tutmuş durumda. Bu nedenle kasaba kadar kent dökülüyor. Para bol gönderiliyor, geldiğini ancak Başbakan veya Bakanlar geldiğinde öğreniyoruz. Gidişini de ancak bazı yolsuzluklarda gözlemleyebiliyoruz.

Bu gazetenin geçmişte bir önerisi vardı; Belediye Başkanı ve Vali olmasa bu kent kendi kendisini daha iyi yönetir diye.

Gerçekten de öyle.

Kent merkezinden Atatürk Mahallesi güzergahında yaklaşık üç yıl önce nihayet kaldırımlar yapıldı. Parke taşları, görüp görebileceğiniz en beceriksiz halleriyle döşendi ancak, memlekette kaldırım hiç yokken buna bile razı olduk ve çok sevindik.

Kaldırımların bitmesiyle tekrar sökülmeleri arasında o kadar kısa zaman geçti ki şaşılacak bir durum.

TEDAŞ elektrik tellerini yer altına almak için kazdı. Kazılan yerler toprakla dolduruldu. Ardından emniyet mobese kameraları için kazdı. Ardından TELEKOM telefon tellerini yer altına almak için kazdı. Sonra belediye arıtma tesisi için kazdı.

Yani kazmayı kapan kaldırımları kazınca artık kaldırım diye bir şey kalmadığı gibi ortaya çıkan harap hal ise cabası. Tüm bu canı isteyenin bir yerleri kazdığı durumu olağan görüp "büyükşehirlerde de durum aynı” diyebilirsiniz.

Bunu internet sitesinden okuyan okurlarımız mazur görebilir ancak Tunceli'de yaşıyorsanız hiçte olağan karşılamıyorsunuz. Zira kurumlar birbirine hem yakın hem kentte her yönetici ötekini çok yakından tanıyor. Belediye ile valilik ortaklaşa bir toplantı düzenleyip kamu kurumlarının olası çalışmalarını ve zamanlarını planlayabilirler. Böylece yapılan çalışmalar sıraya konur, kentte bu vasat görüntüsünden kurtulur.

Daha iyi bir şehirde yaşamayı düşlemekten yorulduk. Sanki çok afaki bir şey istiyormuşuz gibi. Ama istediklerimiz ütopik birer düşe dönüştü beceriksiz, halktan kopuk yöneticiler sayesinde.

Neden?

İşte böyle hükümet ve BDP'liler tarafından dayatılanlarla yönetilince, biz bu kadar perme perişan halde kahır yaşıyoruz, hayat niyetine…

                      Helin KARAKOYUN

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11902
 Dün : 12150
 Toplam : 25528297
 Ip No : 54.198.205.153