Helin KARAKOYUN 26.7.2013 00:00:00

İnsana Hasrettik... İyi ki Geldiniz...

tunceliemek@yahoo.com

Tunceli günlerdir festival havasına girmişti, dün başlamasıyla değil. Kent nüfusu ikiye katlanmış durumda. Bu iyi haber.  Zira insana hasret kaldık yıllardır. 80 ve 90'lı yıllar bu kentte insan kıyımıyla anılacak, kara dönemlerdi. Gerçi karanlık, kaos, çatışma, ölüm, öldürülmüşlükler bu bölgenin ve Tunceli'nin kaderi oldu hep. O kadar çok hasılatımız var ki acıdan yana. Bu pazıl yaşamda durmadan savrulurken, en insani yanımıza bir dokunan olsun istedik.

Başkaları da anlaşılan savruk yaşamlardan geçip bu kente, bölge şehirlerine gelmiş olmalı ki onlarda iç acılarını muhtemelen bizi acıtarak bastırdılar hep. Bu nedenle biz kral valilere,  burnunun ucu silah görünümlü emniyet müdürlerine, köylüyü ezerek çatışmalı sürecin kendince verdikleri adıyla teröristini bitireceğine inanan askeri personel ile yığınla eksik vicdan ve insanlığıyla yol alan kamu görevlisiyle bir arada yaşamanın talihsizliğine mahkum edildik.

Bu insanlıktan nasibini almamış hoyratlıkta, yaşanabilecek tüm acıları hep devlet erkanı yaşattı sanmayın. Tunceli ve ait olduğu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'daki bir çok kent, günü geceye, geceyi bazen şafağa acıyla evrilecek olaylarla tamamladı. Sevdiklerini bazen toprağa, bazen hapishanenin o insanı öğüten, çürüten dişlisi arasına gönderirken tüm çaresizliğiyle, kahrolası yürek yaraları çokça yaşadı. Hiç geri gelmeyecek oğulları-kızları gece gündüz gözü kapıda, kapı önlerinde çokça bekledi analar-babalar.

Sevdiklerimizi bazen dağdakiler bazen devlet denen muğlaklı, kim olduğu belli olmayan yapılar aldı çokça. Askeriyeye ihale kapsamında sadece ekmek götürüp evinin rızkını çıkarmaya çalışan gariban köylüyü, esnafı her iki taraf o kadar kolay harcıyordu ki şaşılacak bir durumdu.

-di li geçmiş zaman kullanıyorum ne tuhaf. Sanki tüm bunlar yaşanmış ve miadını tamamlamış. Oysa hala biz aynı hoyratlığın pençesinde ölüm kusan anlara tanıklık ediyoruz.

Daha bir kaç gün önce Ovacık'taki 4. Taksicinin öldürülmüşlüğü tüm ağırlığıyla haberleştirildi.

Sanki devlet denen kim olduğu somutlaştırılmayan, karanlık, kaotik, öfkeli, öldüren, faili belirsiz cinayetlerin altında ıslak imzası olmadan bizzat bilinen yapı ile halk için ölüme yattığını söyleyenler el ele vermiş, durmadan acılarla yaşamaya mahkum ediyorlar bizleri. Oysa bir durağı olmalı, sonu...

Bunca bedeli niye ödediğimiz dahi belirsiz.

30 yıldır savaşın ağırlığında şimdi durmamız istenirken, biz niye savaştık, niye durduk bilmecesini çözmeye çalışıyor olduk.

Şimdi artık herkes dursun YETER. Bu beden başka ağırlıkları taşıyamaz bilinsin. Bırakın büyük kentlere savrulanlar geri gelsin ve kendilerine o bırakıp gitmek zorunda kaldıkları yaşamlarına kaldıkları olmasa da bir yerinden devam etsinler. Büyük büyük şehirlerde heba olmuş hayatlarda herkes kendi kısmında ne kadar katkısı olduğunu masaya yatırsın artık.

Festivalle başlanan bu yazıda, maksat gelenlere artık şehrinize dönün çağrısı yapmaktı. Öncekinden farklı olacak yaşamlarınız emin olun. Eskinin çok fazla şey bilmeden aynı kısır döngüdekinden daha güzel olacak yaşadığınız zamanlar. Köyleri artık daha yaşanabilir yapabilirsiniz. Çünkü artık tarımı daha bilinçli yapabilir, evlerinizi daha iyi dizayn edebilir, dinlenme ve çalışma saatlerini düzenleyebilirsiniz.

Dönün bu kentin insana ihtiyacı var.

döndüğünüzde bir şeyi mutlaka yapın ve öfkelerinizi, kendi insanınıza kininizi gittiğiniz yerlerde bırakın. Daha fazla su kullanmak için tartıştığınız komşunuzu dağa ajan, devlete teröriste yardım yataklık ediyor diyerek gammazladıysanız şayet, yarattığınız acının hesabını ve ağırlığını yaşamış, vicdan muhasebesinde kimsenin karlı olmadığını bilerek dönün.

Dönün, köyleriniz sizi bekler.

Geldiniz, "HOŞGELDİNİZ”... Ne iyi yaptınız da geldiniz. İnsana hasret bu şehir çünkü...

Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası, Tunceli EMEK Gazetesi Grubu ile Twitter'den de takip edebilirsiniz (@TunceliEMEK)

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4235
 Dün : 15798
 Toplam : 42912462
 Ip No : 18.206.238.77