Güler YILDIZ 2.4.2013 00:00:00

İçine Cin Kaçanlar

tunceliemek@yahoo.com

Geçen hafta Türkiye'de gösterimde olan Tepelerin Ardında adlı filmi izledim. Cristian Mungui'nin ikinci özel filmi. Aynı yetimhanede büyümüş iki genç kadının hikâyesi konu ediliyor. Kadınlardan biri yetimhaneden sonra Almanya'ya yerleşir. Diğer kadın ise Romanya'da kalır ve yaşamını bir manastırda sürdürür. Aline, çok sevdiği arkadaşı Devotee'yi de Almanya'ya götürmek için manastıra gelir ve…

Film tanrı ile kul arasında köprü olduğu düşünülen kutsal metinlerin ara okumalarıyla sürer gider. Ancak bir taraftan da tanrının ve onun buyrukçusu olduğu söylenen Mesihlerin bir çerçeve, küçük mumlar, sahta sözler olduğu vurgulanır. En azından filmin asi ve inançsız kahramanı Aline tarafından yapılır bu vurgu. Amerikan misyoner içerikli filmlerin aksine burada yönetmen izleyiciyi Hıristiyanlığın içine çekmediği gibi, tümüyle ateizmi güzelleyen tablo da çizmiyor.

Aline Devotee'yi Almanya'ya götürmekte ısrarlıdır ama Devotee her defasında manastırdan ayrılamayacağını, burasının kendi evi olduğunu söyler, bu karşı koyuş Aline'ye başka türlü yöntemlerle hareket olanağı verir: Kendini su kuyusuna atmak ister, odasını yakmaya teşebbüs eder, rahibeleri korkutup, tehdit eder ve en nihayetinde kilisenin gizli bölümüne girip sunaktaki ikonayı kırar! Rahip, rahibelerin de içine "şüphe” girmesini engellemek için başka bir yöntem izlemeye karar verir. Çünkü Aline'nin içine şeytan kaçmıştır! O halde bu şeytan çıkarılmalıdır! Oysa Aline, arkadaşının ördüğü duvarı yıkmak için, ona adandığı şeyin yalan bir resimden ibaret olduğunu göstermek istiyor film boyunca.

Şeytan çıkarma ile cin çıkarma aslında tüm dinlerde uydurulmuş bir ıslah biçimi galiba. "Tüm peygamberli dinlerin Ortadoğu'dan çıkma nedeni, Ortadoğu'da yeterince akıl hastanesi olmamasıdır." sözü de çarpıyor kilise duvarlarına.

Zapt edilmesi güç bir kadın Aline. Uzun boylu ve kuvvetli bir yapısı var. Zavallı rahibelerin onu dizginlemesi kolay değil. Uyduruk bir tahta sedyeyle taşıyarak getiriyorlar kiliseye. Aç bırakıyorlar, dışarıda yatırıyorlar. Günlerce sürüyor bu işlem… Sonra… Aline fenalaşıyor ve hastaneye kaldırıyorlar. "Ağır işkence” diyor doktor, genç kadının ölüsüne bakarak. Kiliseyi küçümsüyor, cinayetle suçluyor ve polise haber veriyor.

Burada başka bir şey yaşanıyor. Devletin ve kuralların ve yasaların önünde kıl kadar incelen bir ruhaniyet! Kutsal kitap bir yana savruluyor, rahibin ruhani gizemliliği bir yana! İnanmış rahibeler ise gerçekten minicikleşiyorlar bilmedikleri bir kitabın kuralları karşısında.

Film fazlasıyla Türkiye okuması yaptırıyor. "Cübbeli” denen bir adamın "ahlaksızlık-fuhuş” temalı mahkemesine ellerinde kutsal kitapla taşınan tarikat üyeleri (hepimiz cübbeliyiz pankartını unutmamak lazım) ve Cübbeli serbest bırakıldığında yapılan karşılama töreni düşünüldüğünde, bu ülkede yasaların içine "cin” kaçmış olmalıydı.

Kur'an'da 18 adet cin kovma duası var! Kur'an da "cin” adlı bir sure de var. Ama cin sadece kişilerden çıkarılıyor, yasa'lardan değil!

Çeçenistan'ın Grozni kentinde "İslami Tedavi Merkezi” adlı bir cin çıkarma hastanesi olduğunu biliyor muydunuz? Hastane dönemin cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov tarafından yapılmış. Gerekçesi ise "Kuran da cinlerin varlığını ve insanlara etkisini kabul etmektedir. Madem halk bu tür tedaviye bir ihtiyaç duyuyor, öyle ise bu işi kalpazanların, cahillerin eline bırakmayalım. Bu tür hastaları dine uygun biçimde tedavi etmek üzere ruhani bir hastane açalım" şeklinde. Burada Kuran dinletip test yapıyorlar. Aynı şeytan çıkarma ayininde olduğu gibi. Dualar okunuyor ve davranış değişikliği kontrol ediliyor. Bugünkü modern psikoloji yöntemlerinden biri olan meditasyondaki iyimser/iyi niyetli düşünmeye denk geliyor bu dini yöntem.

İçimizde sadece kendimizin oturduğu arızasız günler temennisiyle…

Güler YILDIZ yazarına ait diğer yazılar

18.2.2014 00:00:00
2.4.2013 00:00:00
27.3.2013 00:00:00
19.3.2013 00:00:00
8.3.2013 00:00:00
19.1.2013 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14717
 Dün : 20559
 Toplam : 32817097
 Ip No : 18.207.238.169