Güler YILDIZ 27.12.2012 00:00:00

İLLA Kİ GEÇMİŞ KOKSUN HAYAT

tunceliemek@yahoo.com

Yusuf Nazım ilk öykü kitabını Evrensel Basın Yayın'dan geçtiğimiz aylarda çıkardı. Kitabın adı "Kızak”… Uzun bir kararsızlıktan sonra kitabın adına karar verdi, aklındaki başkaydı yazarın. Ona " 'Kızak' daha çarpıcı ve herkese bir çağrı” dediğimi anımsıyorum. Yine de ilk göz ağrısı olunca çok da içine sindiremeden belli ki "ehh, ne yapalım, bu kez böyle olsun” der gibi, koydu adını. Adnan Özyalçıner de Kızak olmasında ısrar etti ya, kıramadı üstadı.

Kitabın isim öyküsü "Kızak”, yaşamı yoksulluk ve yoksunlukla şekillenen bir çocuğun tercihlerini anlatıyor. Bir kızak ve bir pantolon arasındaki yolculukta çocuk, en çok sevdiği ve en çok istediği arasında kalıyor.

Annesinin kıt kanaat geçim arasında Araf'a aldığı yeni pantolon… Dayısının özenerek yaptığı kızak… İlk kez yamasız bir pantolon giyecekti ve ilk kez gıcır gıcır bir kızağa binecekti. Aynı günde iki sevinç, iki hüzün olacaktı Araf için.

Gerisi öykünün kendisinde…

9 öykünün barındığı kitabın genel bir ruh hali yok. Okuru birbirinden farklı yokuşlara tırmandırıp, yokuş aşağı koşturuyor. Kimi öyküler film sahnesi gibi çarpıcı bir anlatıma sahip.  Yağmur Saçlı Gece öyküsünde, annenin bal gözlü oğlu Can'a uzun uzun bakışını görebiliyor, çocuğun o muhteşem gözlerinde kaybolabiliyorsunuz. Ya da Araf'ın Kızak ve pantolon heyecanını onunla aynı şekilde hissedebiliyorsunuz.

Kalemi de heyecanı da çok güçlü Yusuf Nazım'ın. Yeni öyküleriyle hayatının sayfa sayısını arttırmak için de sabırsız olduğunu belirtelim şimdiden.

 

****

Bir başka yolculuk ise Haluk Oral'ın "Şiir Hikâyeleri”. İş Kültür'den 4. baskısı yapılan kitap şiir tutkunları için vazgeçilmez bir kitap. Bilindik şiirlerin hikâyelerini toplayan Haluk Oral, Doğan Hızlan tarafından "edebiyatın arkeoloğu” olarak tanımlanmış.

Haksız sayılmaz Hızlan. Necip Fazıl'ın Kaldırımlar'ının gerçek hikâyesini, Özdemir Asaf'ın Lavinia'sını, Orhan Veli'nin Sere Serpe'sini kime yazdığını nerden bilecektim, Şiir Hikâyeleri'ne dalmasaydım eğer?

Haluk Oral aslında matematik profesörü. Belki hobi olarak başladığı yazarların imzalı kitaplarını toplama işinde bu raddeye varacağını ummuyordu. Keyifli tesadüflerle puzzle'ın parçalarını tamamladığında es geçemeyeceğimiz hoşlukta bir kitap çıkardı ortaya. Devamı da gelecekmiş bu şiir hikâyelerinin. Gelsin de ayrıca.

Oral'ın kitabında Ahmed Arif'in "Hasretinden Prangalar Eskittim” şiir kitabı da yer alıyor. 60 baskı yapan bu kitabın başına gelenleri bilmiyoruz haliyle. Haluk Oral bir güzel derlemiş, toplamış, anlatmış sonracıma. Kitabın ilk baskısı Bilgi Yayınevi'ne ait. İlk iki yıl tek baskı. Ardından ikinci baskı için aynı yeri seçmeyip, Cem'e gitmiş ve Cem Yayınevi kitabı ardı ardına baskılamış ve her baskıda şiirin kimi yerlerini dizgiye, kimi sözcükleri de dönemin siyasi dengesine kurban etmiş.  Acayip bir özensizlik…

Hani elimizde Ahmed Arif'in kitabının ilk baskılarından var diye pek sevinmeyin. Ya eksiktir ya gedik!

Bu arada Ahmed Arif, kitabının adını  "Dört Yanım Puşt Zulası” koymuş önce. İtiraz etmişler, haklı bulmuş itirazı ve " Hasretinden Prangalar Çürüttüm” olarak değiştirmiş. Fakat bu "çürüttüm” sözcüğünü de içine sindirememiş. Müzik ve anlam bakımından yetersiz, kulak tırmalayıcı bulmuş. Üç "ü” arka arkaya söylenince veriyor böyle bayağı bir tad…

Son hali "Hasretinden Prangalar Eskittim” onu da mutlu etmiş, yıllardır o şiirle içindeki öfkeyi, aşkı, umudu büyüteni de…

Bir son not daha: yarım yüzyılı bulan bir tartışmadır: hani "Hasretinden Prangalar Eskittim”deki

"Saçlarına kan gülleri takayım/Bir o yana/Bir bu yana” dizeleri ile Enver Gökçe'nin "Ne Fayda” şiirindeki

"Saçlarına/Kızıl güller takayım/Salın da gel,/Bir o yana/Bir bu yana” dizelerinin niye "aynı” olduğuna dair tartışmaya girmemiş Oral.

Belki Şiir Hikâyeleri'nin devam kitabında anlatır bu benzerliğin kaynağını okura. Ve yarım yüzyıllık bir tartışma da mantıklı bir gerekçe ile noktalanır, kitabın geçmiş ve efkâr kokan sayfalarında.

Güler YILDIZ yazarına ait diğer yazılar

18.2.2014 00:00:00
2.4.2013 00:00:00
27.3.2013 00:00:00
19.3.2013 00:00:00
8.3.2013 00:00:00
19.1.2013 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 15090
 Dün : 20559
 Toplam : 32817470
 Ip No : 18.207.238.169