EMEK Yorum 11.4.2015 00:00:00

Hayırdır CHP’liler…

tunceliemek@yahoo.com.tr

Sağın biatkar bir tarafı vardır, solun ise adam harcama lüksü. Bu sol kavramının içine; kendisini sol, sosyalist, devrimci, Alevi, Kürt, Aydın…diye tanımlayanların tamamını almak mümkün. Bu nedenle sağ partilere bakın, başarısız da olsalar, seçimde kaybetse defalarca genel başkanları, kolay kolay kimse karşı çıkmıyor.

Solun içine dahil ettiğimiz bu taraf ise; her şeye muhalif. Bu nedenle 5 kişiyi bir araya getirip ortaya bir ürün kaymak zordur. Zira ortaklık kültürüne, takım çalışmasına müsait bir bünyeleri yoktur.

Bu nedenle kazara bir işletme kurulduysa birkaç kişilik, ona sadece ayları bulan bir ömür biçilebilir, yılı bulmaz.

Nitekim; herkes lider…

Yönümüz seçime doğru. O klasik söylem yine üst perdeden dillendiriliyor: “CHP sağa mı kayıyor?”

Zemin kaygan olunca, millet ısrarla kayacağız diye korkuyor (!)

Bakın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne. İçinde soldan, sağdan, orta yoldan, oradan, buradan, travestiden…herkesimden var.

Mesela Ertuğrul Günay’ı  2007 yılında yapılan seçimler öncesinde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan davet ederek partisine katılmasını istedi. Sonrada Kültür ve Turizm Bakanı olarak atadı. Kimse bunun üzerine Ak Parti’ye sola kayıyor söylemiyle saldırmadı.

Bir ülkeyi yönetmeye talipseniz, her taraftan içinize dahil olanlara kapınızın elbette açık olması lazım. Ancak solun, Kürdün, Alevinin, Devrimcinin işi bu: Adam harcamak, bol bol eleştirmek, bir türlü memnun olmamak, muhalif olmak…

Bu nedenle Leyla Zana gibi hayatının büyük bölümü bu ülkenin zindanlarında geçmiş, Kürt kimliğinin varlığını kabul ettirme mücadelesi için kendisini ortaya koymuş biri, bir tek cümleyle yalnızlaştırılabiliyor. Kemal Burkay, Şivan Perwer de bu tek cümleyle bir ömrü tükettikleri görmezden gelinen isimlerin yakın tarihli oldukları için hatırlanmasına gerek olmadan unutulmayan ahde vefasızlığa uğramış isimleri…

Şu sıralar Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli İl Teşkilatına mensup bazı isimler ısrarla yerel medyaya gelip yazdıkları yazılarla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor, demokratlık vurgusu yapıyor ve partinin demokratlıktan uzaklaştığını savunuyor.

Tuhaf değil mi?

Sanırsınız Deniz Baykal ve daha öncesinde bu parti demokratlıkta üstüne asla söz söylenmeyecek bir konumdaymış da, Sayın Kılıçdaroğlu gelince bir anda ortadan kalkmış bu demokrasi.

Oysa gerçekten demokratlıksa, muhtemelen bu parti belki Kemal Kılıçdaroğlu ile bir parça demokratlığa doğru sürükleniyor. Çünkü; genel başkanlığa talip oldu diye Umut Oran’ın, Mustafa Sarıgül’ün ihracı, Kılıçdaroğlu ile tersine döndü. Oran, Genel Başkan Yardımcılığına kadar yükseldi. Mustafa Sarıgül partiye davet edildi.

Seçime birkaç ay kala niye bu kadar demokrasi aşığı oldu ki Tunceli’deki bazı CHP’liler? Hem Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun hatrına bu partiden Belediye Meclis Üyesi, Belediye Başkanı seçileceksin, sonra hatrına bir yere geldiğin insan üzerinden bu kadar ahde vefasızlık sergileyeceksin?

Madem demokrasi aşığısın vede parti de demokrat değil, bu seni rahatsız ediyor, “Niye hala CHP’den Belediye Meclis Üyesisin” diye bir soruya yanıt da yok, tuhaflığa bakın…?

Bazı şeylere inanmak gereğinden fazla insanı yorabiliyor. Direnmek zorlaşabiliyor. Bu nedenle, nerede saf tuttuğunuzu hesaplayıp girmeli.

Göğüs geremedikleri şeyler için insanın bir bahaneye sarılması, vicdan sınırlarını zorlarken, “insaf” sözcüğünü de insanın avazı çıktığı kadar yüksek perdeden haykırası geliyor.

Direnemeyecekseniz bazı gelişmelere, sığınmanıza gerek yok başka bahanelere…

Dememiz o ki; mide, dalak, böbrek herkeste bulunurken, yürek nadide organ, taşıyamayan da telef oluyor. İşte tam da bu noktada önerimiz; taşıyamıyorsanız Türk Kalp Vakfı’na bağışlayın, bari orda belki nakledildiği bedende asli görevini yerine getirir.

Yoksa bu kentten çıkmış bir genel başkan üzerinden; hem nemalanıp, hem seçime bu kadar yaklaşılan bir zamanda eleştirmek, çok kusura bakmayın ama demokratlık vurgusu altına gizlense de “SIRITIYOR” bilesiniz.

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

 

Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfaları olan (TunceliEmek veya Tunceli EMEK Gazetesi), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

 

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14386
 Dün : 18615
 Toplam : 45537056
 Ip No : 3.239.58.199