Hüsniye KARAKOYUN 14.5.2020 20:45:00

#HayatEveSığar…mı?

tunceliemek@yahoo.com

Elbette sığdığı zamanlar vardır. Korona günlüğünde hayat eve sığar mı kestirmek zor. Dışarı çıkarken kapalı her işletmenin kapısı, oradan ekmek yiyenlerin yaşayabileceği çaresizlikle canlanırken, anlıyoruz ki aslında sığamayan hikayeler mutlaka çoğunluktadır.

Son günlerde bankaların açtığı kredilere başvuru sırasında, çıkışta, gazeteci olunca sokağın bir yerinde denk gelişlerde, sanki çaresizlik koronayı bile alt etmiş konuşmalar duyar olduk. Gazeteci olunca herkese edilen şikayetten, evde yaşanılan çaresizlikten daha fazlası aktarılıyor bize. Sanki dinlersek, değiştirebilirmişiz ruh hali, kendi işyerimizi aylardır kapatmışken, kendi halimizi bırakıp onların haline üzüntülü hallere karışıyor ruh halimiz.

Çekilen kredilerle dönen bu günleri, gelecekte nasıl günler bekliyor?

Üretmeye hevessiz, daha çok tüketime yönelik ilerleyen ülkem ve yerele indirgersek daha da barizleşen Tunceli'nin, üretmeden tüketen hallerinde, elde kısıtlı koşullarda, kendi yağında kavrulurken istihdam yaratan esnafın bugünlerde halini soran hiç olmuyor. Sözde bağlı olunan meslek odaları var. Seçim zamanında görüp sonrası hüsran bu cenahı özellikle esnaf bugünlerde görmeyecekse yanında ne zaman görecek.

Krediyi bankadan alan esnaf, ki alabilen de azınlıkta, kapıp borca, vergiye, elektrik-suya veriyor. Sokak röportajında bir vatandaşın dediği gibi “Arabam var diye bize yardım yapılmıyor. Bazılarının kolileri tavana değiyorken bazılarına hiçbir şey verilmiyor” sitemine katılıyorum.

Yolunu bulanın işini yürüttüğü bir dünyada, koronaya dair önlemler de aynı düzlemde işliyor. İnsanların evi-işyeri olabilir. Ancak korona için eve hapsolmuşken, bunları nakde çevirmek mümkün mü ki?

Bu kentin çok zengini var mı bilmiyoruz. Parayla imanın perde arkası olduğuna göre, görünen tabloda, çaresizlik, belirsizlik büyük çoğunluğun yüzüne sinmiş durumda.

Amerikan filmlerini izleyenleriniz ne düşünür bilmem ancak benim çıkarsamalarım “Sanki bir şeyleri önce yaratıp sonra filmlerle servis ediyorlar” yönünde.

Nitekim “Yeryüzündeki son aşk. Salgın” gibi filmleri izleyin, örtüşen tabloda içiniz daha da daralacak.

Zor günlerden geçiyoruz lafı, peynir-ekmek niyetine hep kullandığımız atasözümüz (!) haline dönüştü. Atalarla şimdiki neslin ortak buluşma noktası olan o zor günlerin dibini sıyırır hallerde, korona işçi-esnaf-çiftçi-ev kadını-erkeği, günlük yövmiyeli ve Pazar tezgahını dahi vurdu.

Şimdi sizinle, kendimin ilke haline getirdiği bir bellek diriliği çabamı paylaşayım.

Bugünleri iyi kazıyın belleğinize. Bir gün aramıyorsa bağlı olduğunuz meslek odası temsilcileri, yönetimi, ıvırı-zıvırı, ödemeyin o aidatları. Varlığı-yokluğu umursanmayacaksa, misal Tunceli TSO her kestiğimiz faturanın binde beşine otomatik ortakken, bir de yetmezmiş gibi yılda iki defa aidat alıyorken, sadece kredi çekerken bankaların zorunluluğundan gidip bir evrak aldığınız o oda niye bizim olsun ki?

Bürokrasi, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri, siyasi şovmenliği belediye başkanlığı zannedenler ve daha neler neler…?

Koronadan hayatınız alt üst olmuş, işletmelerinizi belki bir kez daha açamayacakken, belleğinize iyi kazıyın bu günleri. Bizi-sizi-onları-bunları çaresizliğe iten sadece virüs değil. Virüs zamanlarında eve hapsolmuşken, tüm bunları iyi irdeleyin.

Çünkü; belki bu virüs bizi her gün yanıbaşımızda olan başka virüslerden kurtarmaya da vesile olacak.

Sonuç niyetine; çokça dinliyorum sizlerden, ne olacak halimiz diye.

Keşke verecek yanıtım, yapabileceğim bir şeyler olsa. Ama bilin ki sizinle aynı kaderle yol alıyoruz. Zorunlu değildik elbet ama yine de insan sağlığıdır gerekçemiz ve bu nedenle işletmelerimiz çoğunlukla kapalı. Zaten bu süreçten  en çok etkilenen sektördür aslında basın.

Yani sizin eve sığdırdığınız kadardır bizdeki hayat.

Çünkü; hepimiz aynı ruh haliyle yol alıyoruz Tunceli’de…

             

                   Hüsniye KARAKOYUN/Tunceli EMEK GazetesiSİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5857
 Dün : 21697
 Toplam : 51448391
 Ip No : 3.238.225.8