Hüsniye KARAKOYUN 31.1.2020 10:00:00

Geçmişten bu günü görmek!

tunceliemek@yahoo.com

Dışarıda köpek yavrulamış. Arabayı park ettiğimde fark ettim. Hava soğuk mu soğuk. Arabanın klimasıyla üşümekten korunmuştum. İndiğimde üşümeye başladım. Yavru köpeğin çıkardığı, tahminimce üşümenin sonucu olan seslerle yavru ve anne köpeği fark ettim. Anne köpek her yerde rastlanan, o sözüm ona koruyan davranışı sergiliyordu. Şüphesiz kendisi de üşüyordu, fakat o yine de yavrusunu ısıtmaya çalışıyordu.

 

İçimden “acaba bu özveriyi o da bir gün başa kalkacak mı? Üşüdüm, üşütmedim. Yemedim, yedirdim. Aç mı bıraktım, açıkta mı bıraktım” deyip yavrusunu ona karşı saygıya, şükrana davet edecek miydi?

 

Bu yavrunun, elbet bir babası da vardı. Fakat o yavrusunu ısıtmanın, açlığını gidermenin telaşını duyarak çöpleri eşelemiyordu.

 

Soğukta buz tutmuş bedenimle kendime geldim. Arabayı kilitleyip, hızla eve girdim. İçeriden köpeğin yiyebileceği birkaç yiyecek ve bez aldım. Götürdüm. Bezi yere serdim, yiyecekleri de üzerine bıraktım. Biraz tereddütten sonra yiyeceği yedi ve bezin üzerine uzandılar.

 

Yiyecek verme işim birkaç gün devam etti. Yaklaşık bir hafta sonra yavru köpeğin canı yanarken çıkardığı acı çığlıklarla balkona çıktım. İki çocuk (8 ve10 yaşlarında) köpeği dövüyor, geri kaçıyor ve çıkardığı acı çığlıklara gülüyorlardı.

 

Seslendim. Yapmamaları konusunda uyardım. Öğretmen olduğumu bildiklerinden, hemen uyarımı dikkate aldılar. Bulunduğum okula gelmemiş olsalardı kim bilir belki beni dinlemeyecekler, kendince zevk aldıkları bu oyunu devam ettireceklerdi. Poşetin içine ekmek koyup, aşağı attım. Alıp köpeğe vermelerini söyledim. Sonra da ellerindeki ve bahçenin bir köşesinde duran diğer poşeti alıp çöp kutusuna atmalarını istedim.

 

Daha önce de belirttiğim nedenden ötürü çocuklar köpeklerde var olan sahibinin verdiği komutları yerine getirmekle itaat eden türden davranışlar sergiliyordu.

 

Yavru köpek, duvarın en dibine kadar sokulmuş, az önce canını acıtan bu insanlara güven duymadığını, onların verdiklerini yemeyerek ortaya koyuyordu anlaşılan.

 

Bulunduğum yerden köpeği net görüyordum. Onun sığınacak bir yeri yoktu. Az önce onu tekmeleyen ve sopayla dövenler ise maliyeye ait lojmanlarda oturan, sürekli kaloriferi yanan, babaları ya da anneleri servisle iş yerine taşınan veletlerdi. Onlar soğuğu da bilmezdi, evsizliği de. Çünkü, gittikleri her yerde bütün odaları ve hatta tuvaletleri ısıtılan bir mekanın çocuklarıydı. İşte bundan ötürü üşüyen köpeğe attıkları tekme sonucu çıkan çığlıklara gülebiliyor, mutluluk duyabiliyorlardı.

Bunlar büyüdüğünde karşımıza kim bilir belki bir defterdar olarak çıkacak, lojmanda boş daireler bırakıp, insanlara sıkıntılar yaşatan. Belki müfettiş olarak karşımıza çıkacaklar, öğretmenini dinlemeyen. Kim bilir belki baba olacaklar, acımasız tekmeleri karısına her savurduğunda, küfürler eşliğinde salya akıtan. Belki bir sevgili olacaklar, sevdiğini söyledikleri insanı inciten, acıtan, tüketen…

 

Belkiler ve kim bilirler o denli bir geçit yaptı ki beynimde, düşüncelerimin acısıyla yanağımdan elime damlayan yaşla kendime gelebildim.

Bir şey olmayacakları açıktı. Yüreği alabildiğine sevgiyle dolu iki insan. Bu öyle bir sevgi ki içinde kurdun, kuşun, böceğin, çiçeğin, insanın, doğadaki her şeyin kendine yer bulabildiği… Bu söylediklerimi olmaları için nedenleri de yoktu ki doğrusu.

Çünkü, biz nefretin olağan kılındığı, sevginin abes sunulduğu bir ülkenin evlatlarıyız.

 

İşte bundandır yüreğimizin gaddar, ağır ve ikiyüzlü oluşu…

 

***

Bu yazıyı yıllar önce ve öğretmenken yazmışım. O zamanlar kendimce yazdığım ve kitaplığımdaki bir defterin ara yerinde duran yukarıdaki bu cümlelerin, bugün doğruluğunu görmek ne acı.

Kadın cinayetleri, sokaktaki şiddet, sevgisiz ve tahammülsüz hallerimiz…

Ne dersiniz?

Sevmeye, dönüp köpekten mi başlasak…?SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5083
 Dün : 21697
 Toplam : 51447617
 Ip No : 3.238.225.8