Hüsniye KARAKOYUN 25.1.2018 16:31:59

Failleri Meçhul (!) Cinayetleri Meşhur Ülke!

tunceliemek@yahoo.com

Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan...
İsimler ve tarih neden denk düştü?

 

Biri; Diyarbakır Emniyet Müdürüyken 24 Ocak 2001 tarihinde silahlı saldırı sonucu katledildi.

 

Arama motorlarına Ali Gaffar Okkan adını yazdığınızda, çokça haber karşınıza çıkar.

 

Wikipedia.org’da ise şu giriş cümlesi yer alıyor; “Ali Gaffar Okkan (1952; Hendek, Sakarya- 24 Ocak 2001, Diyarbakır), Diyarbakır Emniyet Müdürü iken fâili hâlen meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürüdür.”

***

Gazeteci Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde katledildi. Mumcu’nun Wikipedia’da yer alan bilgilerinin giriş cümlesi ise şöyle;

 

“Uğur Mumcu (22 Ağustos 1942, Kırşehir- 24 Ocak 1993, Ankara), Türk gazeteci, araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirmiştir.”

 

Mumcu’ya dair bilgilendirmenin son cümlesi ise şöyle; “Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'yu ziyaretleri sırasında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, "cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğu"nu belirterek adeta namus sözü verdiler (1993). Suikastın failleri yakalanamamıştır.”

***


Tarih denk düştü diye bu iki insan aynı yazıya konu oldu.

 

Oysa; Türkiye tarihi failleri meçhule uğurlanan karanlık bir geçmişe sahip. Kaybolan, kaybettirilen, asılan, kesilen başbakanlar, bilim insanları, gazeteciler, işçiler, gariban köylüler...

 

Bu kadar cinayet sevicilik, kimsenin kendini güvende hissetmemesine neden oluyor haliyle. Adalet de faillerin meçhul olması için bir parça yardım yataklık edince, ölenler ailenin, eş-dostun, ülkenin hanesine acı çentiklerle kaydediliyor...

 

Bu nedenle adalet bekleyenler umduklarını bulamayınca, kendi adaletini uygular oluyor zaman zaman. Adliye kapısında hasmının üzerine kurşun yağdıran da aslında bir parça adalete ve onun uygulayıcılarına göndermelerde bulunuyor muhtemelen.


Tunceli gibi avuç içi kadar küçük bir ilde, Dilber Erkmen’in cinayetinin faillerini bul(a)mayan adalet, bizim sık sık ortaya koyduğumuz delil sayılabilecek ipuçlarını birleştirip araştırmak yerine, tekrar gazeteci olarak bizi yargılıyorsa, orada adaletin tecellisi yerine, vicdanın sızısını bekliyor insan.

 

Sesi yüksek çıkanın hakkının peşine düşen, cazgır, yalancı, hileci, entrikacıların yalanlarıyla kirlenmişlerin körleştirdiği adalet değil de, aklı selimin kanunla desteklendiği adil insanların dağıttığı adalet beklentisi, düşten öteye geçemeyen genel kabule dönüşüyor zamanla.

 

Dilber Erkmen cinayeti, Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Musa Anter, Nihat Erim, Necip Hablemitoğlu, Sabahattin Ali, Adnan Ersöz, Hasan Fehmi, Kutlu Adalı, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Vedat Aydın ve daha bir çok cinayet...

 

Suikastler sonucu katledilenlere bakın; başbakan, sağdan, soldan, asker, gariban ev kadını...Yani her kesimden insan var bu kadar kısıtlı sayıda yazdıklarımın arasında.

 

Dilber Erkmen, Tunceli merkezde Alibaba Mahallesindeki bodrum katında iki çocuğuyla yaşayan gariban bir kadındı. Onu yukarıda katledilenlerle ortaklaştıran tek nokta, 10 dakikada bulunabilecek failin Tunceli gibi bir yerde sırra kadem basmış ve yıllardır bulunamamış olması.

 

Bir kere yapınca sapıklığı, dolandırıcılığı, tacizi cezalandırmayan adalet, bir kere öldürülmüşlüğü de mazur görüyor olmalı değil mi?

 

Mesela, bir ara tüm Türkiye’de olduğu gibi Tunceli’de de insanlara musallat olan dolandırıcıların şikayeti halinde Cumhuriyet Savcıları failini buluyor ancak bir defa olduğu gerekçesiyle ifadesini alıp bırakıyordu.

 

Tunceli’deki mağdur sayısı artıyor ama her mağdur kendinden sorumlu olduğundan ötekiyle karıştırmayı istemeyen adalet, bırakıveriyordu. Bu nedenle Urfa’nın bir köyünde 18-30 yaş aralığında son model jeepli kodaman milyarderler türemişti.

 

Dönemin adalet dağıtıcıları ise şikayeti yapanların itirazına, “Sizi kaç defa aradı” azarlamasıyla yol veriyordu usulca...


Mağdurun suçludan daha fazla ezildiği ülkede, failler meçhul kalırken, cinayetler ise meşhur. Bu nedenle, faili meçhul cinayetler diye arama yapın internette, bolca katledilmiş insan ve meçhullük okursunuz, burularak...

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

8.7.2018 10:30:00
29.4.2018 22:26:53
13.4.2018 15:30:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11491
 Dün : 12150
 Toplam : 25527886
 Ip No : 54.198.205.153