Hüsniye KARAKOYUN 27.11.2019 08:57:59

Eşit olma çabasında kanlı yarış...!

tunceliemek@yahoo.com

Kadınlara uzun yıllara yayılan özgürlük ve “hakkını yedirme” söyleminin geldiği son noktada, elimizde patlayan ise kadın katliamları kaldı.

Cinsel organından bir parça kesildiğini dünya aleme ilan eden, davullu-zurnalı erkeklik ilanında, sünnet düğünleri bana hep itici geldi. Aynı burukluğu, şimdi Tunceli Belediyesi’nin aldığı regl izni kararı sonrası da duyumsuyorum. Yaptıklarınız iyiniyetli olabilir çoğunlukla. Ancak uzun vadeye yayılacaksa, sonuçlarını geniş ölçekte değerlendirmek lazım. Bugün çalışma hayatında kadına haklar genişletildikçe işverenin tercihinin erkekten yana yöneldiğini görmezden gelmek, sorunu çözmüyor kuşkusuz. 6 aylık doğum izninin işveren boyutunda yansıması ne yazık ki tercihi erkekten yana dönüştürebiliyor. Hamileliğin ilk ayıyla başlayan sancılar, mide bulantıları, kusmalar, ağrılar... Sonrasındaki 6 aylık süt izni dönemi, bebeğe doğru ve güvenilir bir bakıcı bulma çabası, evde bebek ile birlikte bırakılan akıl…

Tüm bunlar erkeğin gözünde kadın çalışanı kaygılı bir unsura dönüştürürken, günümüzde bunu gören çoğu kadının annelikten vazgeçmesi de yadsınmayacak bir gerçek.

Peki onların sünneti aleni de bizim reglin ondan ne geri kalır yanı var? Alın işte biz de utanmıyoruz tavrı iyiniyetli bir talep olabilir belki…

Bugün için.

Peki sonrası ne olacak? İlk regl anının partiyle kutlanması mıdır sonrasında bizi bekleyen? Sosyal medya adıyla şekillenen dünyada, gördük ki aslında a-sosyal, toplumsal alanda kendisini varedemeyenler daha çok varolma gayretinde.

Bu nedenle, sizi hiç görmeyenlerin, huyunuz-suyunuzla ilgilenmeyip anlık ileti kısmıyla ilanı aşk etmeleri, evlilik teklifleri…

Genç kızlığa ilk adım sayılan bu anın sosyal medyada paylaşıldığını hayal edin…

12-14 yaş aralığında ya da günümüz hormonlu yaşamında daha aşağılara inen ilk regli partiyle duyurmanın neresi kötü denilebilir.

Peki pedofili hastası, kediyle, köpekle halvet eden güruh, bebeğe tecavüz eden sapkınlara bu kan kokusu, bir faciaya davete dönüşmez mi dersiniz?

Ben derim ki, cinsiyetler arası makas ne kadar açıldıysa biz o denli ırak düştük. O nedenle, ben erkeklerle sürdürülen yarıştan değil, ortak paydada buluşmaktan yanayım.

Haklarımızı almak değerli. Ancak kendi hakkımızı almayı karşı cins ile iktidar yarışına dönüştürmediğimiz oranda.

Bu nedenle, erkeğin sünnetiyle başlayıp kadının regl izniyle devam edecek bu kanlı yarış yerine, erkek çocuklarına sünnet düğünü yapmaktan vazgeçmek daha keyifli olmaz mı?

Yanlışa karşı çıkmak amacıyla başladığı belirtilen her çabanın yanlışla düzeltilmesi gayreti, bilinmeli ki bizi doğru sonuçlara götürmez…

Hüsniye KARAKOYUNSİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5544
 Dün : 21697
 Toplam : 51448078
 Ip No : 3.238.225.8