EMEK Yorum 15.2.2014 00:00:00

Eleştiriye küserken kaybettiklerimiz…

tunceliemek@yahoo.com.tr
Tunceli TSO ile FKA, ortaklaşa “Tunceli (Dersim)’de Ekonomi Konferansı” düzenledi. Şaroğlu Otel’de bugün düzenlenen konferansta ev sahibi olarak Ticaret ve Sanayi Odası, Vali, Belediye Başkanı, Üniversite Rektörü birer konuşma yaptı. Öğleden sonraki oturumdaysa Tunceli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytaç Eker, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Şükrü Aslan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Murat Arslan, İstanbul Ticaret Üniversitesinden Doç. Dr. Zeliha Hepkon ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop konuşmacı olarak katıldıkları panelde konuşma yaptıktan sonra soru-cevap ve değerlendirme kısmına geçildi.

Konuşanların cümleleri kıymetliydi. Ancak kaygı verici olan bir şey vardı ki, o da düzenlenen bu tarz sempozyumların ardından bir dönüt yoktu. Haklı olarak buda dillendirildi.

Yerel basından iki gazetenin temsilcileri geldi. Biri kısa süreli kaldıktan sonra gitti. Yaygın medyaya da haber geçen bir de muhabir vardı sadece. O da Sayın Vali ve belediye başkanını dinledikten sonra gitti.

Doğrusu bu tarz sempozyum, konferans ve panellerde ilk bir saatinde ne verdiyseniz dinleyici o kadarını kaydeder, gerisinde şayet bazı atraksiyonlarla süslenmediyse konuşmalar, hele bir de düğün töreninde gelin ve damada ayrılmış masa tarzındaysa konuşmacıların oturma ve konuşma düzeni, sesler, mimikler tekdüzeyse, işin içine bolca istatistiki veri girdiyse, üniversitede eğitim psikolojisi dersinde hocamızın dediği gibi, dinleyicinin konuşmacıya kilitlenerek bakması yanıltıcı olabiliyor. Zira salondakilerin bakışları bir süre sonra kaydığı için o yüzler birer badanalı duvara dönüşür ve onca emek heba olur.

Bu panelde de biraz bıkkınlık hallerinin yaşandığı zamanlar oldu. Aslında olması gereken, her konuşmacıya belli bir zaman sınırı getirmektir böyle toplantılarda. Tunceli Valisi Sayın Hakan Yusuf Güner ve Belediye Başkanı Edibe Şahin önceki deneyimlerinden, zaman konusuna vurgu yaparak konuşmalarına başlıyorlar.

Ekonomi konferansı fikri iyi düşünülmüş. Bu kısmında teşekkürü hak ediyor Tunceli TSO Başkanı Sayın Yusuf Cengiz ve FKA Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop.

Ancak bu tarz panel ve etkinliklerde çok amatör olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Aslında bir çalışma yapacaksanız, aylar öncesinden fikrinizi dillendirerek ona dair eleştiri ve önerileri not altına almak en doğru yöntem. Gel-gör ki, Tunceli’de eleştiri kabul etmeyen bir bünyeye sahip insanlarız. Ne zaman biri bize içinde öneri de olan eleştiri yöneltse, gardımızı alıyor, ondan nefret ediyor, istenmeyenler listesine ekliyoruz. O zaman da çok verimli bir çalışma ve ürün ortaya koyamıyoruz. Mesela bu kadar güzel bir organizasyon düşünen Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi pekalada yerel radyolar aracılığıyla canlı yayınla paneli şehir genelinde dinlenecek şekilde organize edebilirdi. Yerel gazetelerden en çok okuru olan bir internet sitesi üzerinden oluşturulan radyo veya sanal televizyon aracılığıyla kente ve şehir dışıyla yurt dışındakilere dahi yayın sağlayabilirdi.

Bu öyle zor bir işte değil üstelik. 3 yıl önce üniversiteden bir Tunceli EMEK Dostu, sunduğu katkıyla EMEK Radyo adıyla yine bizim sitenin içine eklenen butonla radyo yayını yapmamızı sağlamıştı. Tunceli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Durmuş Boztuğ bu konuda bilgisayar bilen, bilgi-işlem veya diğer birimlerden birkaç saatlik personel desteği sunsa, Tunceli EMEK Gazetesi pekalada bu hizmeti çok fazla insana ulaştıracaktı. Nitekim bu bilgi ve deneyime sahip bir işletmeyiz. Sanal radyo ve televizyondan canlı yayın muhteşemde olurdu. Çok fazla insana ulaşır, yurt dışından ve şehir dışından dinleyenlerle çok daha verimli hale gelir, beklenen etkiyi sağlardı.

***

Bu panel sonrasında bir kıymetli tanıklık kalacak belleğimizde, bir de üzüntü.

Bunlardan ilki; Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ilk konuşanlardan biriydi. Konuşmasında iki defa Vali Hakan Yusuf Güner’e kentin planlanmasında sunduğu işbirliği ve kurumlarla koordinasyon sağlayarak belediyeye katkısı için teşekkür etti.

Sonrasında kürsüye gelen Tunceli Valisi de ısrarla kendisine teşekkür edildiği için değil de, samimi bir teşekkür de kendisi etti Belediye Başkanı Edibe Şahin’e.

Vali Güner’in teşekkür nedenide başkan Şahin’in çalışmalarıydı.

10 yıldır gazete çıkarıyoruz. Belediye başkanlarıyla Mustafalar arası düellolara çok tanık olduk. Birbiriyle konuşmayan belediye başkanlarıyla valilerle bir arada büyüdük. Devlet erkanının önünde atışan, sataşan belediye başkanı-vali diyalogları bizim gibi unutmayı pek sevmeyen bir gazetede, belleğimizin taze anıları olarak duruyor.

İşte Vali Hakan Yusuf Güner ve Belediye Başkanı Edibe Şahin sırf bu nedenle dahi büyük saygıyı ve takdiri hak ediyorlar. Yaşattıkları duygu yoğunluğuna teşekkürler.

Panelin son vuruşunu Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz yapıyor. Söz alıyor soru-cevap kısmında ve değerlendirmelerini paylaşıyor.

 “Bunları kim yapacak?” diye başladığı özet konuşmasında, o kadar kıymetli cümleler kuruyor ki...

Hasbelkader panelin ikinci oturumunda yan yana düşmüş ve bundan çokta mutlu değilken, muhtemelen kendisi küsmüşken geçtiğimiz yıl yazdığımız bir makale nedeniyle, hatta o dönemde Emniyet Müdürünün giden Vali nedeniyle bize tepkisi olduğunu söyleyenler dahi olmuşken, bizi tanımadan tepki duyuyorsa tanımaya gerek görmemiştik. Şimdi kurduğu cümlelerde Tunceli merkezde askeri zırhlı araçlar ile emniyetin zırhlılarının kent meydanında gezmesini doğru bulmadığını, otogarın yerinin doğru olmamasının nedenlerini, Atatürk Mahallesine doğru kayan şehrin bu durumuna çözüm bulunmazsa, eski yerleşim yeri olan şimdiki merkezin atıl kalmasının sakıncalarını sıralıyor.

İnsanları tanıdığınızda kıymet atfeder veya uzaklaşırsınız. Tunceli Emniyet Müdürü 3 yıldır kentte  görev yapıyor. Biz onu tanımaya çalışmadık ve tanışmadık, o da benzer tutum takındı. Kimbilir belki bize Sayın Hayati Yılmaz’ın giden validen ötürü tepki duyduğunu söyleyenler O’na da benzer şeyler söylüyordu.

Biz yeni tanıdık kendisini. Yan yana oturmak zorunda ama konuşmadan geçen birkaç saatin sonunda Tunceli’ye dair söyledikleri saygıyla selamlanmasını gerektiriyordu, öylede yapacağız. Bunca yıldır bu kentin üzerinde askeri helikopterlerle psikolojik bir tahribat yaratan zihniyetin arasında, Tunceli Emniyet Müdürü bu araçlar kentin ortasından geçerken yaşattığı duygusal travmayı hesaplıyorsa, düşünün o cümleler ne kadar kıymetlidir.

Hüznümüz vardı demiştik ya, iki şey için birleşik tek hüzün; Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin bir dönem daha belediye başkanı olmalıydı. Acemiliği geçirip tam verimli hale geldiğinde gitmesi kente kayıp.

Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz bu kadar içtendiyse kente dair düşüncelerinde, anlatmak için tek mecrayı niye karşısına aldı bunca zaman?

Bu kentte yüzyıllardır kanayan ve kabuk bağlamayan yaramıza sözcüklerle dahi olsa dokunulmasına ihtiyaç duyduğumuzu muhtemeldir ki o cümleleri kuran biri kente geldikten bir süre sonra zaten tahlil etmişti. İstiridye yarıp göstermediyse incisini, nereden bileceksiniz ki o kabuklu bünyenin içinde ne olduğunu?


Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası, Tunceli EMEK Gazetesi Grubu ile Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14427
 Dün : 18615
 Toplam : 45537097
 Ip No : 3.239.58.199