EMEK Yorum 11.2.2014 00:00:00

“El Verin Kılıçdaroğlu’nu Başbakan Yapacağız”

tunceliemek@yahoo.com.tr
Yıl 2004.

Türkiye’nin halk deyimiyle temcit pilavı misali ısıtılan “Sol tek çatı altında birleşsin ki iktidar olsun” masalı yine dillendiriliyor. Güçbirliği adı verilen oluşumun çatısı altında seçime girilecek. Yenmeyi istedikleri ise iktidarda olan AKP hükümeti.

Bu güçbirliği ittifakında DEHAP’ta var. Bu elbirliğiyle yerel yönetimleri ele geçirerek iktidar olma hayaline vatandaşı inandırmaya çalışan partiler, Sosyal Demokrat Halk Parti çatısı altında birleşme ve solu iktidar yapmayı vaad ediyorlar.

Bu içinde halk geçen partinin genel başkanı Murat Karayalçın’dır o zamanlar. SHP çatısı altında 28 Mart 2004 yerel seçimi tam bir hezimetle sonuçlanır.

Zira Türkiye genelinde bu seçimlerde, SHP, ÖDP, EMEP, SDP, ÖTP, DEHAP- SHP ittifakıyla girilen yerel seçimde sadece % 5 oy alabiliyor ve bu sonuç kendilerine 5 il, 29 ilçe ve 34 beldede belediye başkanlığı getiriyor.

O “birlik olalım da yenelim” dedikleri Adalet ve Kalkınma Partisi, Kürtler ile Alevilerin dahi yoğun olduğu Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Kars, Kilis, Malatya, Muş, Siirt, Şanlıurfa ve Van illerinde Belediye Başkanlıklarını kazanıyor.
Güçbirliği, sadece Batman, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Tunceli illerinde Belediye Başkanlıklarını alabiliyor.

O dönemde seçime kısa süre kala kente getirilen ve Munzur kenarında sık sık kadınsı gözyaşları dökerken çevresindekilerin sakinleştirdiği Songül Abdil bu büyük güçbirliğinin (!) kente en büyük armağanı olarak 5 yıllığına Tunceli’nin kaderinin kendisine teslim edildiği isim oluyor. Çünkü; Tunceli merkezdekilere kıran girmiştir. Bu nedenle Çankaya Belediyesinde memur olarak çalışan Abdil imdada çağrılmıştır. Bilmeyenler için yazalım, Çankaya Ankara’nın ilçesidir. Muhtemeldir ki Songül Abdil daha önce aslında Tunceli merkezi de hiç görmemiştir.


***

Yıl 2009.

29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimleri Tunceli’de Songül Abdil’den Demokratik Toplum Partisi (DTP) adayı Edibe Şahin alıyor. Şahin de koltuğu devraldığı Abdil gibi Tunceli’de yaşamıyor. İstanbul’dan getirilerek Tunceli’yi yönetsin istenen diğer isimdir. O da seçime kısa süre kala kente geliyor ve bir araç konvoyunda halkı selamlarken çoğu kişi tarafından o sırada ilk kez görülüyor. 


***

Şimdi CHP bu iki durumdan feyz almış olmalı ki, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun da memleketi olması ve milletvekili seçiminde 2 kontenjanını da bu partiden yana kullanan kentte akıl tutulmasının kalıcı olduğuna emin şekilde, ithal bir aday gönderiyor. Akrabaları arasında bilinen adıyla Baki, kimlikteki adıyla Hızır Bahtiyar Aytaç.

Aday tanıtım toplantısında yaptığı Zazaca konuşmayla kenti ihya eden Hüseyin Aygün, Kılıçdaroğlu’nun hatrına vatandaşlardan adaylarını belediye başkanlığına taşımalarını istiyor.

Çağrıyı yapan Hüseyin Aygün.

2004’te Güçbirliği ve SHP’yi eleştirdiği için partisi EMEP’ten ihraç edilen Aygün bu. Demek istiyor ki, beni seçtiyseniz Bahtiyar ağabeyi de seçersiniz.

Vallahi haklıda.

CHP’yi faşist diye eleştirmiş, bir gün olsun seçim çalışması yapmamış, bu partinin üyesi değilken; Kemal Ağabey gönderdi, halk seçti. Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nun hatrına Bahtiyar’ı da seçin diye emretmesinde abes bir durum yok.

Bu şehir tüm seçimlerde seçtiklerini hatra binaen seçmiyor mu zaten. Bakın Türkiye genelinde Büyükşehir Belediye Başkan adayları dahi açıklandı, Tunceli’de seçime giren 3 partinin hepside ağır ve aheste açıkladılar adaylarını. Çünkü BDP’nin kaygısı yok. İki dönem aday göstermiş, milletçe bunlara oy vermemiz için nedenimiz ne diye sormamışız. Projelerini sorgulamamışız. Bir gün bir miting alanında bize hitap edip kentin sorunlarını anlatmamışlar ve çözüm önerisi sunmamışlar ama yinede seçmişiz.

CHP kimi göstermişse vekil seçmişiz. İşte Kılıçdaroğlu bu nedenle kendi doğduğu topraklara gelip adayını bizzat kendisi halkına tanıtma ihtiyacı duymamış.

Bugünkü aday toplantısı sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak kendisinin dahi inanmakta zorlandığı sesindeki tınıyla salonda bulunanlara “Kemal Kılıçdaroğlu’nu Başbakanlığa taşımaya var mısınız?” diye soruyor.

Hızır Bahtiyar Aytaç’ı seçersek hükümeti devirebileceğini vaad ediyor ve oy verin AKP’yi ve Başbakan’ı iktidardan indirelim diyor.

Yıl 2004. Güçbirliği yapalım AKP’yi devirelim demişler Türkiye genelinde 5 il inanmış bu vaade. Yıl olmuş 2014. Aynı taleple yine oy istiyorlar. Üstelik kente dair bir projesi var mı yok mu bilmediğimiz, çoğumuzun tanımadığı, Ankara’da yaşayan ve orada ticaret yapan birine vereceğiz oylarımızı. Muhtemelen arada bir uğrar Tunceli’ye, seçilirse Baki Aytaç. Öyle ya, geçmişteki kazanımlarını belediye başkanlığına feda edecek değil ya.


Son söz niyetine yazıyı bağlayalım:


Malum bu yılki seçimde 30 Martta. Bu ayda yaşanan bedensel devinimlerin Tuncelililere tesiri ortada. Artık bir kez olsun vereceğiniz oyu niye verdiğinizi sorgulayın Düzgün Baba aşkına. Yetmedi mi bu birilerinin peşine körü körüne takılmak.

Bakın halkçı söylemle gelen ve içinde halk geçen tüm partiler bizi ne hale getirdi. Artık projesi olan ve bu projeler için kaynağı nereden nasıl bulacağını açıklayan adaylar yaratın. Siz beklerseniz onlar proje yapar. Siz bunu dayatmadığınızdan, işte böyle olur. Seçime 8 hafta kalmış hala ortada adayları gören de yok projelerini duyan da.

Sizden Düzgün Baba hatrına oy isteyip elinizi uzun süre sallayan belediye başkan adaylarına tek soru sorun: “Tunceli’nin kaç mahallesi var?”

 

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

e-mail:tunceliemek@yahoo.com


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası, Tunceli EMEK Gazetesi Grubu ile Twitter’dan da takip edebilirsiniz (@TunceliEMEK)

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13493
 Dün : 18615
 Toplam : 45536163
 Ip No : 3.239.58.199