Hüsniye KARAKOYUN 16.9.2020 18:02:17

Deyiverin hele!

tunceliemek@yahoo.com

Önceki makalemde bir “sözde” resmi yazı yayınlamıştım. Tunceli İl Özel İdaresi Nazif Yıldırım imzalı yazı da, tıpkı kendisinin tavırları gibi isnat, iftira, karalama maksadı resmi yazının içine gömülmüş halde gönderilmiş. Yıllardır kamu kaynaklarını kendi çıkarları uğruna peşkeş çeken bu zat ve kardeşi, haliyle hızla sınıf, basamak ve mevki atlayınca, EMEK’siz lokma zahmetsiz makam, güç sarhoşluğuyla sağa sola çemkirmeye, iftiraya, kendilerini güçlü göstermek adına geldikleri makamı borçlu oldukları siyasi gücü istismar etmeye başladı.

Yıllardır Ak Partili Mustafa Ataş adının arkasına saklanan ve bunu kendi kişisel hesapları için kullanan imam Nazif ve katip Kadir kardeşler, misal insanlarla alay etmekte, tehdit etmekte, yalanlarla karalamakta sınır tanımadı.

DUR demeye yeltenen de hep aynı korkuyla geri durmayı yeğledi. “AkParti’li ya bunlar, başımıza bir şey gelir?”

Bu yazıları yayına girdiğimden bu yana, gazetemize gelenlerden, beni dışardayken çevirip bir şey anlatanlardan, mail ve whatsappa gönderilenlerden görüyorum ki, Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım ve KOSGEB’e geçici uğrayan Kadir Yıldırım kardeşlerin yarattığı mağdurlar o kadar çokmuş ki…

Bazı iddialar aslında adli makamlara iletilmesi gereken türden. Bazıları kentin valisinin çözeceği sorunlar. Neden gitmediklerini sorduğumda, içlerinden defalarca dönemin Tunceli Valisine gidip görüşemediğini söyleyen de var, “Hocam savcılar bizi mi onu mu dikkate alır?” diyerek kanundan ve adaletten çoktan umudunu yitirdiğini bu cümlelerle sıralayanlar da.

Ne acı değil mi?

Uğradığınız haksızlıkta, sizin hakkınızı savunan bir adalet olmadığı hissine kapılmak.

Bu yazdıklarıma ilk bu kentin savcıları ve valisi refleks göstersin lütfen. Misal çağırın,  Nazif’in kendisini tehdit ettiğini söyleyen, mesajlar ve Elazığ’dan birileri üzerinden aratarak korkutma amaçlı telefonla tehdit iddialarının sahiplerini dinleyin. Şayet doğruysa, bu korkunç bir durumdur.

Yine Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan da işine son verilen ve ağabeyine de “Seni de ablan gibi süründürürüm. İşinden ederim. Ayağını denk al” dedikten sonra Elazığ’dan telefonla edilen tehditler ve büyük travma yaşadığını söyleyen iddianın sahibini dinlemeli.

Tunceli Adliyesinde katipken bir anda KOSGEB Müdürlüğüne kadar yükselen Kadir Yıldırım ile ilgili geçtiğimiz yıllarda Munzur Üniversitesi bünyesinde kurulan Hızır adlı proje biriminin o dönemki  sorumlusu,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu-Üniversite-Sanayi Üst Çalışma Gurubu Başkanı Doçent Doktor Ekrem Akbulut’un 2018 yılında hazırladığı aylık raporda, KOSGEB Tunceli İl Müdürü Kadir Yıldırım’ın sanayici ve işveren ile iletişiminin olmadığı belirtilmiş, yatırımcılarla ve paydaş kurumlarla arasının iyi olmadığı, geçimsiz biri olduğu rapor şeklinde sunulmuş, sorunlar aktarılmış. Dönemin AR-GE Teşvikleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü İlknur İnam’a sunulan rapor, daha sonra gereğinin yapılması istemiyle KOSGEB Başkanlığına sunulmuş.

Sonuç mu?

Hiç…

Bu elde var olan “HİÇ”ler değil mi ki insanları hak aramaktan vazgeçiren…!

 

Kadir Yıldırım paydaş kurumları bırakın aynı binadaki müdürlere dahi üst perdeden bakarken, demiştik ya bu güç sarhoşluğuyla Akpazar’da kentin, belki de ülkenin giderek kaybolan zanaat dalı olan çanak-çömlek imalatçısı 67 yaşındaki bir işveren için o dönem Sayın Ekrem Akbulut’un yaptığı ve kabul edilen projeden ötürü “Ya bu ölecek zaten. Ne gerek var projeye. Niye buna boşuna para verelim” diyecek kadar edep yoksunu cümleler kurabiliyor.

Tunceli gibi küçük ve Batının taşra kasabası nüfusuna sahip kentinde, işverenler ile KOBİ’lerin en yakınında olması gereken KOSGEB Müdürü Kadir Yıldırım, adeta makam sarhoşu bir tavır takındı hep.

Misal; Ovacıklı bir işveren AR-GE projesi yapmak istediğini belirterek KOSGEB Tunceli İl Müdürü ile görüşmeye gidiyor ancak ısrarla proje yapmaktan vazgeçirilmeye çalışılıyor. Bu işverene “Boşver projeyi. Git Halkbankasından kredi al” deniliyor.

Bu ülkenin Sanayi ve Teknoloji Bakanı kendini paralayarak ısrarla AR-GE Projesi yapın diye çağrıda bulunuyor. Çünkü çağımızda araştırma-geliştirme projeleri bu kadar önemliyken, işte bizdeki müdür bu…

Eldeki mevcuda bakın, halimize bakın…

Yine CİMER ve  BİMER’in yanısıra, Ankara’daki KOSGEB Başkanlığına Tunceli’deki bir çok işverenin Kadir Yıldırım ile ilgili şikayetlerinin olduğu öğrenilmiş, ancak bu şahsın işverenlere “Size hibe vermem” tehdidinde bulunduğu, keyfi olarak proje yürüten kişiler ve işverenlere zorluk çıkardığı, hibe desteklerini kestiği, ödemeleri zamanında yapmayarak korkutmaya, sindirmeye çalıştığı iddia edildi hep.

Şimdi, bir iddiayı da buradan Tunceli Valiliğinin araştırması amacıyla yazalım; Kadir Yıldırım’ın eşinin yakınlarına hiç kaynak aktarıldı mı? Kurumun hibelerinin haksız bir şekilde yakınlarına pay edildiği, proje adı altında paraların aktarıldığı iddiası doğru mu?

Kayınço B.D’nin olmayan projesi olduruldu mu?

Sıkı durun! Şaşıracağınız bir şey paylaşacağımBu her tarafa racon kesen Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım ile ilgili yaptığım başvuru üzerine İçişleri Bakanlığından görevlendirilen Mülkiye Başmüfettişi Tunceli’ye geldi.

Bu güne kadar sağa sola Mustafa Ataş adını kullanarak güç gösterisi yapan, bu durum kendisine iletildiğinde de sanki bireysel sorunmuş gibi dikkate almayıp gereğini yapmayan Sayın Mustafa Ataş, bizce ilk siz bunu bu makamdan  aldırın. Çünkü; şu ana kadar aldığımız duyuma göre, müfettişin burada olduğunu öğrenen çok sayıda kişi gidip mağduriyetini paylaşıyor. Aslında bunlardan bazıları sizinle de konuştuğunu ancak sizin dikkate almadığınızı söylüyor. Misal, genç bir kızı işten çıkarıp başka birini işe aldığında (Bu cümle çok masum ama dinlediğinizde çok ciddi iddialar var. Biz bir kadını kirleterek Nazif’i yazmak istemediğimizden. Siz işin aslını bu mağdurdan dinleyin ama)  işini kaybeden Tunceli’ye geldiğinde babasıyla birlikte size sesini duyurmaya çalışmış. “İlgileneceğim” demişsiniz…

O mağdurlar hala sizin “ilgi”nizin durumunu merak ediyor.

Sizi kentte ne kadar zor durumda bıraktığını bilmek ister misiniz Sayın Ataş?

O zaman Nazif ile başlayan Yıldırım Ailesi fertlerinin adınızla yükselişinde, dinleyiverin mağdurları…

Çok mu zor?SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5858
 Dün : 21697
 Toplam : 51448392
 Ip No : 3.238.225.8