Hüsniye KARAKOYUN 7.8.2019 11:49:50

Dersimspor tekrar şahlanacakmış…? İnandınız mı?

tunceliemek@yahoo.com

Son günlerde o denli çok ölüm düşüyor ki yanıbaşımıza, yüreğimiz ve bedenimiz buza kesmiş adeta. Zor şeydir ölüme bu denli yakın durmak. Çaresizliği avuçlamak, onunla yaşarken bu denli kolay kanıksamak.

Okumuşu bu denli fazla olan, bununla övünen, bununla ünlenen kentte Silikon Vadisi kurulmuyor ne tuhaf. Onun yerine, her gece geç saatlere kadar kıyı boyunca kim daha fazla bağırırsa kazancı o denli çok artacak histerisine tutulmuş canlı adı altında dinleyeni harap edecek yüksek dozda, ritmi, tonu ve sırası değişmeyen müziklerle coşuyoruz kent ahalisi olarak (!)

Aldığı alkolden sahnede ayakları dolanan, küçük puntolarla az sonra gelecek fahiş hesap pusulası öncesi refleksleri alkole yenik düşerken yine de sahnede olmayı yeğleyen grup coşuyor “Erik dalı gevrektir” “Dedim bende gözün var mı? Dedi ki yoğ yoğ” şarkılarıyla.

Suya kapılan Engin, patlamayla hayattan kopan Ayaz-Nupelda, cinayete kurban giden Pertek ve Hozat’taki 3 insan, canına kıyan 20’li yaşlardaki genç, bozuk yollardaki kazaların sevdiklerinden kopardıkları…

Tüm bunlar yaşanırken, bu kadar çabuk unutan yüzeysel hafızada en çok başvurulan cümlemiz ise “Seni unutmayacağız” oluyor.

Çok okuyanlar nerede bilmiyoruz ancak çok bilmişleri ortalıkta dolanıyor.

Bazen bizi kandırıyorlar. Geçmişteki inancımıza, şimdi inançsızlığımız karışmış öylece sadece dinliyoruz.

Dersimspor kentin bir değeriydi. Şehri kenetleyen belki tek kulüp. Onlarca emekten sonra 3. LİG’e çıktı. İş insanı Erdal Güntaş’ın büyük gayretiyle ulaştırdığı bu başarıdan sonra, birileri geldi ve takımı mahalle takımına indirdi. 3. Lige çıkan takımı bu kadar derbeder edenler silsile yoluyla hep basına açıklamalarda bulunmak istediğini söyledi. Olağan Genel Kurula giden kulüpte yönetimi devralan herkes kendinden öncekini suçladı. Hatta kısa süre önce yönetimin el değiştirdiği başkan önceki yönetimin bağışlanan otobüsü dahi sattığını söylüyordu.

Mayıs ayında kongreye gidilmiş ve birileri yönetimi devralmış. Onlar da benzer iddialarda bulunuyor.

Yeni yönetim kurulundaki isimlerden biri de Sönmez Aydın. Aydın, geçtiğimiz yıl yapılan Tunceli TSO seçimlerinde aday oldu. Kendisi kazanamadı ancak grubundan 6 kişi şu anda yönetimde.

Sönmez Aydın ve Hüseyin Güler’in gazetemize getirdiği metinde kulübü tekrar saygın günlerine döndürme iddiası var.

Bu iddia üzerine Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine talipken verilen sözleri hatırlıyor ve hatırlatıyoruz. Aydın, muhalefette oldukları cümlesinin yeterli olduğunu düşünüyor olmalı.

Yaptığı aynasıdır kişinin lafa bakılmaz. El attığınız ilk mecra daha beter hale gelmişken, Dersimspor’u şaha kaldırma iddiası tutmaz.

Bazılarının saflığı üzerine inşa edilmiş her dönemin bu şahlandırma, destek talepleri de…Çünkü, verilen satılıyorsa niye insanlar o kulübe katkı sunsun. Sizin iddianıza göre, bağışlanan otobüs satılmış. Oysa hesap veren yok.

Ocak ayında İstanbul’da Dersimspor’a destek gecesinde satılmak üzere en kaliteli kağıttan yapılmış binlerce takvimden sadece bir kısmı alınıp diğerleri matbaamızda öylece bırakılmışken, bu verilen zarara rağmen sponsorluk için çakmak ve diğer baskılı ürün talep ediliyor.

Elbette tüm bunlara rağmen katkı sunarım. Ancak bir önerim var: Madem yönetimdeki herkes iş insanı. Gelir elde etmek üzere yapılacak ürünlerin listesini çıkarın, biz size fiyat alalım üstelik İstanbul veya Ankara gibi illerden. Yaptırın, maliyeti sizinle bölüşelim. Öyle ya, kulübü şahlandırmaya sizinle başlayalım.

Öte yandan; Dersimspor’u 3. Ligden alıp mahalle takımına çevirenlere kentteki hiç kimse hesapta sormuyor.

Kulüp, sporda kenti tanıtan değil de birilerine kaynak yaratan konuma geldi adeta. Gelen yönetimin tamamı kendinden öncekini suçlayıp çeşitli iddialar öne sürüyor.

Tunceli’deki hiçbir STK  ve meslek odası bir şeylerin düzeltilmesi noktasında inisiyatif almıyor. Yılda yüzlerce lira aidat alanlardan bizim aldığımız ise…

Bu durumu anlatan hareketi yapası geliyor insanın…

Bu kentin derdiyle dertlenen birileri olsaydı, önce kentin valisi ile belediye başkanına gidip, barışmalarını isterdi ve “81 ili olan ülkede, siz 83 milyonda biriyken köylü Mehmet ağa gibi küsemezsiniz” derdi. Çünkü; bu kent belki de kendi tarihinde ilk kez böyle bir fırsatı yakaladı. Çalışkan ve medyatik yönleri güçlü bir vali ve bir belediye başkanı. Bu kadar atak iki insan ortak çalışma yürütebilseydi, bir yılda bile kent ihya olabilirdi ama olmuyor.

Ticaret Odası, Esnaf Sanatkarların en baştaki derdi bu olurdu.

Dünya Rafting Şampiyonası düzenlendi bu kentte.

Festival.

Evine misafir gelmişken küsen ev sahipleri formatında ağırladık konukları.

Dersimspor’un düştüğü bu vahim durumda da soran olmayınca, giden çaldı hikayelerini dinliyoruz.

Madem çaldılar, yargı yoluna başvurun. İddiaları ya ispat edin ya da dillendirmeyin. Eski yönetim, kendisinin dürüstlüğünü iddia edecekse kendisi yargıya gitmeli ve kendileri hakkında inceleme istemeli.

Alkol tüketimi fazla, eğitimde birinciyiz ama devamında bir şey yok, intiharlarda üst sıralardayız, boşanmalarda, geç evlilikte…İrdeleyen yok. Yol gösterecek bir STK yok. İntiharlarla ilgili bir birim kurulmuştu, sonra ne oldu bilen yok. Hikaye dinliyoruz.

Gelen-giden hikayeyle kandırmaya çalışıyor. Artık ne kadar saf görünüyorsak.

***

“…TSO’ya talip olduk ve odayı uçuracağız. Esnaf dayanışması adı altında örgütlendik. Bu toprakları kanımızla suladık, dışardan gelecek büyük marketlere geçit vermeyeceğiz…”

Sonuç…?  Koca bir sıfır…

Şimdi bu söylemlerin tüm bileşenleri Dersimspor’u şahlandıracakları iddiasında…

İnandınız mı?

Halk deyimiyle: YERSEN…

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

26.11.2020 12:43:01
16.9.2020 18:02:17


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13876
 Dün : 18615
 Toplam : 45536546
 Ip No : 3.239.58.199