Helin KARAKOYUN 10.1.2013 00:00:00

Darısı Başınıza?

tunceliemek@yahoo.com
Milletçe paranoyak olduk dersek itirazı olan olur mu diye meraktayım. Herkes kendisinin dinlendiğini düşünüyor. Cep telefonu değilde sanırsınız yanımızda ajan taşıyoruz. Telefonda konuşmalarımızın dinlendiğini, telefonla dinlemelerle ortam dinlemesinin de yapıldığını düşünüyoruz.

Biz Tuncelililer olarak bu dinlenme paranoyasını derinden yaşarken, son günlerde baktık ki Tunceli Üniversitesindeki bir çok akademisyen de dinlendiğini düşünüyor. Üstelik çift taraflı.

Garip…

Ağlasak mı gülsek mi karar veremiyoruz. Şimdi düşünün, herkesin bir dinleyeni olsa sabit halde, belli süre sonra bıkar. Ama bizi kim- niye dinliyor… bilenimiz yok. Tek bildiğimiz veya dillendirdiğimiz dinlendiğimiz.

Hatta telefon görüşmelerinde bu nedenle ilginç diyaloglar, fıkralara konu olacak muhabbetler dahi yaşanıyor.

Bir ülkede adalete, güvenliği sağlaması gereken birimlere güveninizi yitirdiğinizde orada ciddi kaos, cinayetler, çatışmalar…vs yaşanır. Çünkü adaletin tam tecelli etmediği yerlerde, kişiler kendi adaletini uygulamaya çalışır…ki bunun sonuçları da ağır olur.

Biz böyle topyekün dinlendiğimizi düşünüp, gün be gün akıl sağlığımızı yitirirken, baktık ki ülkenin başındaki en yetkili kişi de çaresizce "Beni de dinlemişler” diyor.

Kendi halimizi bıraktık, artık Başbakan'a üzülür olduk.

Düşünsenize, bir ülkenin Başbakanı dinleniyor, odadaki çiçeklerin arasında böcek bulunmuş ve çıkmış diyor ki "Bende dinleniyorum.”

Acaba bizden yardım mı istiyor? Bulamadı eldeki istihbaratçılar, koca koca bilişim uzmanlarıyla da, "Ey halkım bana yardım edin” mi demek istedi satırarasına sıkıştırarak.

Açık açık söyleyemez ya?

***

Düşünün ne acınacak bir durumdayız. 80'lik köylü babamız bile dinlendiğini düşünüyormuş bir süre önce tanık olduğumuz bir davranışından anladığımız kadarıyla.

Şahsen ben dinlendiğim için üzülenlerden değilim.

Neden mi?

Beni dinleyenleri insani özellikleri olan kişiler olarak düşünüyor, kazara başıma yalnız kaldığımda bir şey gelirse yardıma koşarlar diyerek teselli oluyorum. Düşünün kalp krizi geçirdiniz ve kimse yok yanınızda, dinleyen de nihayetinde insan öyle değil mi, koşacaktır yardıma…(!) (?)

***

Uzunca bir süredir dinlemeler nedeniyle ortaya dökülen, ortalıkta insanı insan olmaktan utandıran konuşmalar-görüntüler dolaşıyor. Milliyetçi Hareket Partisi bu nedenle seçim öncesi en çok dinleme ve çirkin yöntemlerle ele geçirilmiş görüntüler nedeniyle acı çeken parti oldu. Adalet ve Kalkınma Partisinden bir milletvekili de ses kaydı internete düşenler arasında.

Başbakanı dinleyenler, kayıtları muhtemelen bir süre sonra medyaya servis edeceklerdir. Şimdilik yaydığı korkudan ötürü pusuya yatmış olmalılar. Günü geldiğinde artık o böcek ne kaydettiyse, mutlaka onları da milletçe vede kalleşçe yapılmış bir kayıt olarak, başkasının yaşamını merak eden o en berbat halimizle dinleyeceğiz.

***

Geçmişte Deniz Baykal CHP'nin başından böyle bir kirlilikle alaşağı edilirken, olması gereken, bu ülkenin Başbakan'ının hemen "Gereğini yapın ve bulun” talimatı vermesiydi.

Yapmadı. Üstelik de bu olay üzerinden uzun süre Baykal ve CHP'ye yüklendi. Hatta kayıtları teyit etmek istercesine Baykal'a seslendi ve "Bunlar doğru mu onu söyle” diyerek köşeye kıstırmaya çalıştı.

Bu ülkede herkes hakkı yendiğinde sığınacağı yerler ve kişiler olduğunu düşünüyor. Savcı, hakim, polis, emniyet, adliye, kaymakamlık, valilik, Yargıtay, Danıştay…Daha da baktınız çaresizsiniz, nereye başvurursunuz; Başbakanlığa, Başbakan'a…

Görünen o ki, dinlemeler konusunda çaresiziz vede daha da kötüsü başvuracak bir makam ve kişide yok.

Şimdi kim artık kalkıp bir savcıya gidip "Ben yasadışı olarak dinleniyorum, yardım edin” diyebilir?

Çünkü savcının " Bas git kardeşim. Başbakan dinleniyor. O'nunkini bulamadık seninkiyle mi uğraşacağız” dese, yeridir, bizzat kimse itiraz da edemez ve kınayamazda. Herkesin birbirini eften püften, yerli yersiz kınadığı bir ortamda bu durumu kınama gibi bir lüksünüz olamaz.

Şimdi artık kaçınılmaz gerçeğinizle yüzleşin ve onunla birlikte yaşamayı öğrenin derim ben. Yoksa usul usul kafayı sıyırırsınız maazallah. Zaten milim milim gidiyor bu bilinçaltınızdaki dinleniyorum paranoyasından ötürü. Davranışlarınıza başka bozukluk olarak yansıyor da farkında olmuyorsunuz. Cep telefonu beyni ve kalbi öldürürken, cepten dinlendiğiniz korkusu ruh sağlığınızın içine ediyor amiyane tabirle.

Bu durumda ya ceplerinizi boşaltacaksınız yada dinleyenlerle barışık yaşayacak ve küçük jestlerle gönüllerini fethedip, her boku kaydetmemelerini sağlayacaksınız.

Tercih sizin. Ben demiştim, dinlendiğim için mutluyum (!) Darısı başınıza…

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4595
 Dün : 15798
 Toplam : 42912822
 Ip No : 18.206.238.77