EMEK Yorum 3.5.2014 00:00:00

Buyrun Eğitimimizin İçine Edebilirsiniz…?

tunceliemek@yahoo.com.tr

Milli Eğitim Bakanlığı 14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanunla “652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 15 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 15/A ve 15/B maddeleri eklenmiştir.” ifadelerini ekledi ve ardından yaptığı düzenlemeleri sıraladı.

 

***

 “Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Resmi Gazetede yayımlanmasından sadece üç gün sonra Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü Ziya Polattaş görevden alınarak yerine Bingöllü Ali Eyyüpkoca atandı.

Tunceli zaten Elazığ ve son birkaç yıldır Bingöl’ün adeta arka bahçesine dönüştürüldü. Tunceli’de insan yok yada müdür vasıflarına kimse layık görülmüyor ki, kendisine Bingöl ve Elazığ’da yer bulunamayanlar Tunceli’ye müdür olarak gönderiliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisinin son günlerde paralel yapıyla mücadele adı altında sözde Fethullah Gülen Cemaati taraftarlarına yönelik başlattığını iddia ettiği mücadele (!) kapsamında halk deyimiyle çöple samanın yine karıştığı zor zamanlardan geçiyoruz.

Bu ayıklama işine sevinenler de var. Oysa her dönem bu ülkenin kendi vatandaşıyla başının dertte olması ne kadar acınası bir durum.

Artık görevden alınan herkese, çok yakınındaki kişiler dahi “A! bu da mı Gülenciymiş” der hale geldi.

İl Milli Eğitim Müdürü Polattaş, Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz’ın gidişiyle yaptığı bu şaşırma ve “vardır ki alındı” yada “alınacaktı erken davrandı” sözlerini duyunca geçmiş çarşaf gibi bir kez daha önümüze serildi.

Kürtler, Aleviler, Süryaniler, Ermeniler, Dindarlar…herkes sanki acıdan bir şekilde nasibini almalı felsefesi güden bir ülkede, hala vatandaşları bu kadar kolay nasıl kanıksar yapılanı ve acı çekenleri bu kadar kolay nasıl mimler?

Bir ara başörtülüler kendilerine yönelik kıyım sonrasında “Susma sustukça sıra sana gelecek” diye slogan atmışlardı. Solcularla aralarında “o bizim sloganımız, kullanamazsınız” kavgası yaşanmıştı.

Bilmiyorlar ki, aslında bir gün mutlaka birilerine dokunmayı kendisine düstur edinmiş bu ülkede, bir taraf yüceltilirken öteki tarafın haklarına hunharca saldırılıyor. Böylece taraftar bulunuyor ki acılara topyekün tepki verilmesin.

Nitekim 80-90’lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu’dan büyükşehirlere gidip derme-çatma evlerde okumak için mücadele veren çokça gariban köylü çocuğunun evine baskın düzenleyip bazen öldüren bazende önüne çok sayıda silah dizip terörist diye sunan kolluk kuvvetlerini alkışlayan insan resimleri hafızalarımızda hala tazeliğini koruyor.

Şimdi hallaç pamuğu gibi emniyet teşkilatıyla milli eğitim olmak üzere çok sayıda kurumun çalışanları bir yerden bir yere savrulurken, yine birileri şaşırarak seyrediyor ve “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” tarzında söylemlerle olanlardan keyif almaya çalışıyor.

Devlet vatandaşının mutluluğu için vardır. Olağan olan bu. Ancak biz de tam tersi: Devlet vatandaşının mutsuzluğu üzerine varlığını inşa etmiş.

 

***

 

Aşağıda yapılan değişikliği sunduğumuz bu kanunla son günlerde zaten dipte olan eğitim sisteminde, eğitim-öğretim yılının orta yerinde il milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, MEM’e bağlı kurumların (Halk Eğitim ve ASO Müdürlükleri…gibi) insanlar bir yerden alınıp bir yere gönderiliyor.

Bu insanların kurdukları bir düzenleri var, çocuklarının okulları, eşlerinin işleri var…

Gittikleri yerde hemen ev bulabilecek mi bu insanlar?

Yarıda bırakılan işleri, okulların yıl sonu tatiline yaklaştığı dönemde kim nasıl takip edecek?

Bu ne acımasızlık bu ne gaddarlık?

Üstelik sözümona yapılan bu kanunla “Okul ve Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Baş-yardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir”di.

Hani yine niye bu atamalar tepeden yapılıyor? Cemaatçi ayıklayacağım adı altında KPSS’de kalkmışken, Aleviler ve Kürtler başta olmak üzere herkes ayıklanmış olmasın?

Burada AK Parti İl Başkanı olan Sinan Yerlikaya’ya kendi partisinin yetkililerine iletmesi amacıyla tek cümleyle: “Elazığ Milletvekilleriyle Bingöllü Bakanın hatrına Tunceli’ye durmadan gönderdiğiniz öğretim üyesi, görevlisi, müdür ve memurlarla kent bu illere teslim edildiğine göre, ya bizi oralara bağlayın yada elinizi çekin üzerimizden…

Eğitimin de içine ettiniz…YETMEDİ Mİ?

Her yıl değiştiriyorsunuz…Vatandaşın nevr'i döndü…


Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan GazeteBizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası (Tunceli Emek), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14276
 Dün : 18615
 Toplam : 45536946
 Ip No : 3.239.58.199