EMEK Yorum 2.6.2015 00:00:00

Bu ne koordinasyonsuzluk?

tunceliemek@yahoo.com.tr

Stratejik bir yol haritanız yoksa, pusulasız gemi gibidir durumunuz, nerede karaya toslayacağınız bilinmez. Günlerdir Başbakan Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli’ye geleceği konuşuluyor ancak bilgiyi teyit ettiremiyoruz. Başbakan Başdanışmanının gazetelerde bu yönlü çıkan haberleri almak istediği belirtilerek yerel basın aranıyor. Oysa bir elin parmakları kadar yerel basın kuruluşu olmayan Tunceli’de, basına bilgi veren bir muhatap bulamıyoruz. Önceki gün Ak Parti Tunceli İl Başkanlığını arıyoruz. İl Başkanı Erkan Eroğlu’na bilgiyi teyit ettirip, Davutoğlu’nun programını öğrenmektir maksadımız. Dün bir kez daha arayınca başkan cep telefonundan aradığını ve ulaşamadığını söylüyor. Oysa gazetenin telefonundan ulaşılabilir. Daha da garip olan ise, dün saat 14.00 sıralarında ulaştığımız Eroğlu, programı kendilerinin de bilmediğini söylüyor. Valilik Basın ve Halkla İlişkilerden konuya dair basın bülteni gönderilmiyor çünkü onlara da Başbakanlıktan bir açıklama gönderilmemiş.

Bizim sitemimiz ve yerel gazete olduğumuz için bu durumu haberleştirmek durumunda olduğumuzu söyleyince, il başkanı on dakika sonra basını aratıp açıklama yapacağını söylüyor. İşte böyle bir kentte yerel gazete çıkarıyoruz. Düşünün artık durumun vehametini. Profesyonel koordinasyon yapanlar günler öncesinden duyurular yapar.  Biz de siyasetçiler hala el sıkarak, Düzgün Baba hatrına oy istiyor. Nerede görülmüş miting yapacak siyasetçinin bilgisi için basının siyasi parti yetkililerine ulaşma çabası? Partilerin, daha geniş katılım için medyaya günler öncesinden bilgi vermesi gerekiyor değil mi?

Sanmayın ki bu sadece AKP’de oluyor. Tunceli’deki tüm siyasetçilerin durumu aynı derecede dramatik. Mesela yakın zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geleceği konuşuluyor ancak seçimlere on gün kala bu durumun net olması gerekirken, bu partilerin siyasetçilerine de sorduğumuzda “Evet öyle diyorlar ama ne zaman gelecek bilmiyoruz”dur aldığımız yanıt.

Bir Başbakan, muhalefet lideri, herhangi bir parti genel başkanı gelecekse önceden tarih ve programı açıklanır. Böylece STK’ler, kurum ve kişiler belki eksiklikler ve projeleri vardır da dosya halinde sunarlar öyle değil mi?

Değil. Tunceli’de ve görünen o ki Türkiye’de böyle bir kültür yok. Şimdi bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu saat 15.00’da Tunceli’ye gelince yaygın medyanın literatürümüze koyduğu etten duvar örülerek valiliğin bahçesindeki demir korkulukların arasına hapsolarak ancak zorlasanız 200-300 kişinin sığabileceği, ki mekanın yarısı da ses aracına veya konuşma platformuna ayılacaksa bu kadar kişinin dahi sığamayacağı alanda miting mi yapmış olacak? Halka mı seslenecek?

Gerçekten halk olacak mı orada? Şayet protesto edilebilir kaygısıysa Sayın Davutoğlu’nu bu mekana hapseden, peki bu kent isteklerini nasıl dile getirecek? Madem vergi veriyoruz, ki bu konuda Batının kasabası kadar nüfusa sahip bu küçük kentinden Türkiye’de vergisini en iyi ödeyen ikinci il olarak hep ön saflardayız, o halde Başbakan Davutoğlu’ndan bu kentin taleplerde bulunması Ak Parti’den istemek anlamına gelmez ki. Nitekim biz verdiklerimizin karşılığını istiyorsak, hükümette hangi parti olduğuyla da ilgilenmememiz gerekiyor.

Şimdi madem Başbakan geliyor, madem kendisine bu şehrin taleplerini aktaracak kimse de olamayacak, buradan biz yazalım ve ulaştırmaya çalışalım.

Sayın Başbakan, konuğumuzsunuz. Geldiniz hoş geldiniz de, geçmişte partinizin genel başkanı ve o dönemin de Başbakanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği sözler vardı. Önce onları hayata geçirseniz olmaz mı? Gelip valiliğin bahçesinde araç üzerinde Kılıçdaroğlu’nu Demirtaş’ı eleştirecekseniz boşuna buraya kadar zahmet etmiş olacaksınız. Biz bu yönlü eleştirilerinizi medya aracılığıyla dinliyor, okuyoruz zaten. Bu defa farklı bir şey yapın hani. Mesela; Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerini Karadeniz’e bağlayan en kısa yol olduğu için çoğunlukla tırların kullandığı ve çok virajlı, dar olduğu için de sık sık kazaların yaşandığı Tunceli Erzincan yolunun artık ihalesini başlatın ve duble yol olsun. Bu bir lüks istek değil. Türkiye genelinde zaten hükümet olarak yaptığınız duble yollarla övünmüyor musunuz? Bu durumda beklentimiz afaki değil.

Pertek Köprüsü de şimdiki Cumhurbaşkanının Tunceli ziyaretleri sırasında verdiği sözüydü ve çok coşkuyla da alkışlanmıştı 2007 yılında. Üzerinden 8 yıl geçti. Beynimizde Erdoğan’ın vaadi yankılanırken, alkışlayanlar ne hissediyor bilemiyoruz ama biz bir kentin tüm dünyayla bağlantısını kesen Keban Baraj Gölüne hapsolmuş haldeyiz. Zira belli saatlerde kalkan feribotlar ve gece duran ulaşım…! Düşünün yerli üretim uzay aracı ve otomobil tasarlama hayali olan ülkenin bir kentinde biz 2 saat uzağımızdaki çevre ille ulaşım sağlayamıyoruz?

Dersim Kent Müzesi sözünüzü bu kadar çabuk hayata geçirmişken, bu iki elzem ihtiyaç hala neden hayata geçirilmiyor?

 Üstelik kent müzesine dönüştürülen bu kadar kötü, köhne, kentin en merkezi yerinde yaklaşık 5 dönümlük alana yayılmış harabe bina onarılıncaya kadar neden yıkılıp yeniden tasarlanarak yapılmadı? Hiçbir estetik tarafı, tarihi özelliği olmayan, döküntü bina yıllar önce Tuncelili genç bir müteahhidin kafa kol ilişkisiyle, buraya dair hesabı olduğu için Kültür Bakanlığının kayıtlarına aldırdığı Kışla Binası, halk deyimiyle astarı yüzünden pahalı bir maliyete, üstelik çok fazla iyileştirmeye de müsait değilken müzeye dönüştürülsün talimatınız hayata geçirildi. Sorarsanız bize, (halkın büyük çoğunlu da aynı fikri dillendiriyor) restorasyon yerine yıkılmalı ve yeniden inşa edilmeli.

Geldiniz, sizin zamanınız dar, iletilecek talepler de olmayacak muhtemelen aşıp korumaları size ulaşmak mümkün olmadığından.

Biz iki acil talebi iletelim buradan. Çünkü bahsettiğimiz Tunceli-Erzincan yolunda yaşanan dramın son kurbanlarından ikisini birkaç gün önce toprağa verdik. 30’u aşkın yaralı, ki aralarında kazada bacakları dahi kopanlar var, hala hastanede tedavi altında. İsterseniz Tunceli Devlet Hastanesine giderek önce onları ziyaret edin ardından da yolun yapılması için ihalesini yaptırın. Emin olun mitingden daha etkili olacaktır.

 

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinde Alan Gazete


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfaları olan (TunceliEmek veya Tunceli EMEK Gazetesi), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14371
 Dün : 18615
 Toplam : 45537041
 Ip No : 3.239.58.199