Hüsniye KARAKOYUN 31.12.2017 18:00:00

“Bu bir yeni yıl yazısıdır”

tunceliemek@yahoo.com

Başlıkta da belirtildiği gibi “Bu bir yeni yıl yazısıdır”

Şimdi sağ elinizle apış aranızı tutup, sol elinizi de havaya kaldırarak bu yazıyı okuyun. Makaleyi bitirdiğinizde, üstelik yeni yıla da giriyorken, neler olduğunu göreceksiniz…(!)

***

Yeni yıla girerken, bir makale kaleme alacağımı söylemiştim. Öyle de yapıyorum. 2017’yi uğurlamaya saatler kaldı. Yeni bir yıla temennileriniz, istekleriniz, gerçekleşmesi umudu beslediğiniz hayalleriniz var. Belki de umut etmekten vazgeçtiniz. Klasik “Aman boşver. Ne yeni yılı? Herşey birbirinin tekrarı” diyenlerdensiniz…

O halde bu yazı hepimiz için olsun. Armağan niyetine…(!)

***

Son yıllarda çok revaçta şu kişisel gelişim kitapları. Okuduğumuzda dünyamızın değişeceğini taahhüt edenler var. Okumak elbette kişiyi geliştiren bir şey. Bir cümle ile bir şeyleri değiştirdiğim de oldu. Bu kısmına hiç itirazım yok. Ancak güldüğüm, okuduğumda “Bunu yazan hayatı çözmüş” dediklerimde oldu bilesiniz.

***

Yüreği güzel bir hemcinsim bana bir kitap göndermişti 2015 yılında. Son yılların popüler isimlerinden ya da öyle olmaya çalışan yazarlarından Metin Hara’nın “Aşkın İstilası: Yol”adlı kitabıydı bu. İddiası, eleştirisi ve bana dair temennileri var bu yüreği güzel kadının. Kitabı ulaştırmasındaki maksat; Benim aşka dair olmayan inancımı değiştirmek, bu kitap ile hemen tüm çakralarımın açılıp aşık olmam (!) ve devamı ise elbette evlenmeye karar vermem yönünde.

Kitabı okumamı istemesinin masumiyeti, bende 200. sayfada kahkaha ile gülme krizine dönüşüyor.

Kitap, çok masumane düşündüğüm nefes egzersizleriyle başlıyor. Doğru nefes almanın kaliteli hayat ile ilişkisine hep inandım. Bu kısmına itirazım yok. Ama sonra bakıyorum ki, bir nefes ötekini takip ederken, sürekli pozisyon değiştirmek gerekiyor. Sufi nefesiyle başlayan nefes egzersizleri, “Ki Topu, avuç içi egzersizleri, yedi mertebeli nefis terbiyesi... Kitapta “yedi mertebeli nefis terbiyesi” diyor. Ama devamı nefes egzersizleriyle devam ediyor. Harf hatası da olmuş olabilir. Sonra topraklanma, yaratıcılık, hazmetme, şifa+blokaj, ifade, farkındalık, aydınlanma şeklinde devam ediyor nefes egzersizleri.

Kitap 405 sayfa. Ben bu kadar nefes işiyle uğraşırken, çalıştırdığım personel, malzemeci, işini yetiştirmemiz gereken esnaf, BİK Mevzuatı gereği her sabah gazeteyi saat 09.00’a kadar verme zorunluluğumuz olan Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tunceli Valiliği, gazetenin aboneleri toplanıp kapıya dayanmasın telaşıyla “Bırak Hüsniye nefesi. Kalk biraz da çalış” diyorum ve işe gidiyorum. Ben kitabı bıraktığımdan bu yana kaygım odur ki, yazar hala nefes egzersizleriyle bıraktığım yerdedir. Ya da bize nefes alarak hayatı yoluna koyacağımızı taahhüt ederken, o ünlü kadınlarla İstanbul’daki meşhur barlar-gece kulüpleri ve bizim paralarımız ile Cihangir yahut Tarabya sırtlarında malikane inşa etmiştir.

Ne zaman kitap almaya niyetlensem, kitapçılarda kişisel gelişime dair olanları da eşeliyorum. Hepsinin ortak noktası, odaklanmak.

Kişisel evrimini tamamlamamış biz gibi ülkelerin, hani geri kalmış ülkeden “Gelişmekte olan ülke” moduna geçişimizde 30 yıl önce bulunan bu dahiyane kavramın içeriğine uygun olarak neden bir üst versiyona geçemedik sorusunda “Gelişmiş ülke” diyemeyen hallerimiz gibi, kişisel gelişim kitaplarının “En çok satanlar” listesindeki yerleri, aslında bizim hayattaki silikliğimizin sondaki halleri gibi…

Demiştim ya hani “ben iki yüzüncü sayfaya ulaştığımda kitabı okumayı bıraktım” diye. Çünkü; bu kadar nefes ile aşk, sağlık, mutluluk…Herşeyi yoluna koymuşumdur diye düşündüm.

***

Odaklanın…Bağdaş kurun, gözlerinizi kapatıp isteyin…Ama o arada dikkat edin siz sürekli oturup gözünüz kapalı isterken, mevcut eldekileri kaybetmeyin.

Bir şeylere elbette odaklanmak gerekiyor da EMEK vermeyi niye salık veren yok, o kısmı hayli kafamı kurcalıyor.

Yanıbaşımızda sevdiklerimiz var. Onlara sevgimizi söylemiyoruz, başarı için yöntem araştırmıyoruz, bir oramızı, bir buramızı tutarak diliyor-bekliyoruz?

***

Bu makaleyi yazarken şu nefes ile bir şeyler talep etmeyi tekrar deneyeyim dedim. Belki öncekinde odaklanamadım ondan olmadılar.

İmkansızı isteyeyim, olursa zaten bu kişisel gelişim kitaplarının da ruhuna ve içeriğine uygun olacaktır. Böylece oturur bu yazarlara da dokunaklı, becerebildiğim birkaç övgü yazısı da yazarım diye içsel sesim ile nefes alıp vermeye başladım. Gözlerim kapalıydı üstelik. Brad Pitt ararsa, bu lakayıtlığıma, kitaplara inançsızlığıma da kapak olur diye transa geçmiştim ki, Darıkent’ten Bakkal Veysel Bey aradı. Yeni yılımı kutladı.

Siz ne durumdasınız. Hala o eller söylediğim yerdeyse bırakın da hayatınızda ne değişti anlatıverin.

Bir şey olmadı mı?

Mutlaka iyi odaklanamadınız. Yoksa Angelina Jolie’yi elde etmek bile zor değil. Hedef çıtanızı sakın düşürmeyin. Verecekse olmayacağını getirsin değil mi ama…

***

Kitaptan beğendiğim birkaç söz vardı, sizinle de paylaşayım;

“Kabullendikten sonra en büyük yanlış bile sıradan bir doğruya dönüşür”

“Sahip olduğun bilgiyi kullanmadığın sürece, ona sahip olmak seni ayrıcalıklı kılmayacaktır”

“Düşmekten korkup yürümeyi unutma”

“Tek cehennem var o da zihin”

“Sorunu kendi sorunlarını görmezden gelmek olan birine hiç kimse yardım edemez”

***

Son Niyetine: İyi yıllarınız olsun.

Bilin ki düşlerimiz bizi elbette ileri taşıyan müthiş bir kuvvettir ancak ulaşmak için EMEK ve çaba ile desteklenirse…

Sevgiyle, huzurla, mutlulukla aydınlanın 2018’e…

Düşlerinizin gerçekleşmesi temennisiyle selamlıyorum sizleri…

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

8.7.2018 10:30:00
29.4.2018 22:26:53
13.4.2018 15:30:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11307
 Dün : 12150
 Toplam : 25527702
 Ip No : 54.198.205.153