Hüsniye KARAKOYUN 13.7.2020 17:25:00

Ahlaksızlığın dili kamuya da yansıyınca! (3)

tunceliemek@yahoo.com

Önceki sayıda kaleme aldığım yazıda, tam da bu konuya değineceğimi belirtmiştim. “İftira, isnat, yalan söylemek, kendisinin çirkinliklerini örtmek adına başkalarını alabildiğine kirletmek, doğru olmadığı sırıtan ahlaksızlığı dahi yayarak algı yaratmak…”

Kimilerinin hayatlarında hep tevessül ettikleri, bunu yaparken aklı-vicdanı sızlamayan tipler hep vardır mutlak şu hayatta.

Ancak Tunceli bu tiplerle Adalet ve Kalkınma Partisi sayesinde tanıştı. Çünkü; o cenahta il başkanlığına talipli yahut parti içi görev almak isteyenler, diskalifiye edilenler, muhalifler-o-bu-şu’cular…

Kısaca, içeri sızamayanlar, dışardan kirletme ve karalamayla yol alıyor iddiası var.

Zaten sahte hesaplara bakın, hepsi önce “dava adamlığı”yla bu partinin mensuplarını vuruyor, sonra rakip gördüklerini diskalifiye etmek amacıyla araya bekar-evli-boşanmış kadınları, kişileri, müdürleri karıştırıyor, böylece hasmını çoğunlukla belaltı vurup arenanın dışına atmak istiyor.

Sahte hesaplara bakınca, bunu açanlara insan acıyor da. Bunca zamanı, yaratıcılığı başka mecrada harcasa, ortaya kimbilir ne güzel şeyler çıkacak. Misal, belediyeye vuracak, gecenin ilerleyen saatindeki paylaşımda bayağı oturup saatlerce grafik çalışmış.

Umuyor ve diliyoruz ki, bu kent artık klasik reflekslerden vazgeçsin de, buna tevessül edenlere ortak tavır geliştirsin. Çünkü; bu kirlenmişlikte, yıllardır bakın araya ne kadar çok insanın adını karıştırdılar.

Tunceli Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü var. Ankara Kuşu vs bile yakalandı ama Tunceli Kuşu, YeterArtık adlı paçavra sayfayı yönetenler yakalanamıyor…Tuhaf değil mi?

Tunceli’deki sahte hesap açanlar, bilişim uzmanlarından daha iyiyse, onların sistemi çözülemiyorsa, lütfen onları alın emniyette işe. En azından kendileri sahte hesapların nasıl yönetileceğini bildiğinden sizinle de paylaşır…(?)

***

Tunceli’nin içme sularına dair haber yapıyorum. Haber yaparken işim sadece Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü-Halk Sağlığı gibi kurumlarla sanıyorum. Habere ilişkin veri toplamaya mart ayı gibi başlıyorum.

O dönem ziyaret ettiğim Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden verileri alıyorum. Tunceli genelindeki depoların % 56’sının içme sularına “UYGUNSUZDUR” raporu verildiğini öğreniyorum. Bu raporlardan sonra sorumluluğu olan kurum neresi diye sorunca “İl Özel İdaresi” yanıtı veriliyor. İyileştirme yapması gereken kurum onlar deniyor. Bu kurumun Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Ayhan Yılmaz’ı ziyaret ediyoruz. 657’ye tabi olduğunu belirterek Nazif Yıldırım’dan izin alması gerektiğini söylüyor. Arıyor Nazif’i, karşıdan sesi bize de geliyor “İçme sularıyla ilgili bizim kurum sorumlu değil. Valilikte Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği sorumludur. Ama başka konuda bilgi istiyorlarsa verebilirsin” diyor.

Telefon kapatılınca, madem sorumlulukları olmadığı belirtildi, kurumdan ayrılıyoruz.

 

Korona, evden çıkamamak vs girince araya, işyerimizi kapatıyoruz, haliyle haber de kalıyor. Sonra mayıs ayı gibi tekrar içme sularına dair araştırma yapmaya başlıyorum. Çünkü, su gibi temel bir besin kaynağı, bu korona zamanında daha dikkatimi çekiyor. Sık sık 20 saniye elleri yıkama telkini, dışardan gelir gelmez tüm kıyafetlerin makinaya atılarak yıkanması, evin sık sık dezenfekte edilmesi, sokakların yıkanması…derken, tüm bunlar suyla yapıldığına göre, dünya üzerinde de içilebilir su kaynakları hızla tükendiğine göre, yaz mevsiminde suya ihtiyaç daha da artacakken vs bu su mevzuuna eğilmeye devam ediyorum.

Tekrar İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle konuşuyorum. Haber 8 ve 11 Mayıs tarihli sayılarımızda “Tunceli’nin içme sularına dair ürküten tablo: % 56’sı kullanılamaz raporuna sahip” başlıklarıyla yayınlanıyor.

İl sağlık müdürlüğü yetkilileri, yılda birkaç defa depolardan alınan su numune sonuçlarını belediyeler ve Tunceli İl Özel İdaresi ile paylaştıklarını, sorunun giderilmesi noktasında depoların bakımı, iyileştirilmesi vs konusunda sorumluluklarının kısıtlı olduğunu belirtiyor.

Tunceli Valiliği içerisinde bulunan Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine gidiyoruz. Erdoğan Elaldı ile görüşme ve bağlı olduğu amiri de sulara yönelik sadece klor alımı noktasındaki taleplere bütçe ayırmaktan sorumlu olduklarını belirtiyor, 5302 Sayılı İl Özel İdareleri Kanunun 6. Maddesine dikkat çekiyorlar.

İl Özel İdareye gidiyoruz. Yanımda bir personelimle. Aslında ben pek habere gitmem. Ancak kendi imzamla yayınlanan habere personel gönderip altına adımı yazmayı ahlaki bulmadığımdan, imzalı haberlerime yanıma personel alarak ama bizzat kendim giderim. Bu nedenle Nazif’in oraya gidiyorum. Yoksa gıyabımda sürekli isnat, iftiralarla yol almaya çalıştığını duyuyorum.

İçeri görüşme talebimizi ileten personeline “İçme suları bizim işimiz mi? Biz demiştik Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine gitsinler. Tabi yemiyor…” vs türünden cümleleri duymamızı istediğinden olsa gerek yüksek sesle söylüyor. Personeli dışarı çıkarken, bu cümleleri nasıl söyleyeceğini bilemeyen mahcubiyetini, ben “Tamam söyleyin arkadaşımız içeri girsin. Madem sorumluluğu yok, onu söylesin” diyorum. O sırada makamdan çıkıp gidiyor. Yaklaşık 5 dakika sonra personele soruyoruz, Nazif’in Pertek’e gittiğini söylüyor. Makamdan ayrılırken, bakıyorum ki kurumun bahçesinde aracın içerisinde, muhtemelen bizi bekliyor. Nazif’e hitaben “Sayın Genel Sekreter, bu kentin % 56’sı bozuk su içerken bir açıklama yapmak durumundasınız” diye sesleniyorum. O andan itibaren başlıyor isnatlarına, çirkinliklerini kusmaya. Karşımda bir GENEL adam ve ağzından her kelimesi yalan olan, utanç vesikası cümleler dökülüyor. “Sana açıklama falan yapmam. Zaten yalan haber yapıyorsun. Seni mahvedeceğim. Gazeteni bitireceğim. KOSGEB’den ne çaldığını biliyorum…” türünde, çamur at izi kalsın yoluna başvuran bir edayla daha bir çok şeyi sayıyor. Bir anda yönünün kameraya karşı olduğunu farkedince de aracın camını kapatıp ordan ayrılıyor. Bu olaya tanık; benim personelim, onun personeli ve ben ile kendisi varken, Yenitunceli adlı bir sayfa, aynı gün başlıyor iftiralara.

Bol bol Nazif’in ne kadar çok çalıştığını yazan bu şeref yoksunu sayfanın admini, arada müdürleri, valiyi de övüyor ki, olurda yargıya başvurulursa masum, kendi halinde, sevimli bir sayfa görüntüsü de olsun.

Şimdi bu sayfayı Nazif açmadıysa veya açtırmadıysa, muhtemelen iyi saatte olsunlardan 3 harfliler oradaydı da “Nazif yoğundu bize denilirken, ben de zorla içeri girmeye çalışmışım, o da görmüş”

Suyu 83 Bin kişi içiyor ama ben Nazif’in makamına zorla girmeye çalışıyorum…! Niye…? Benim işim haberleştirmek. İster açıklama yapsın ister yapmasın. Yapmıyorum deseydi, o haliyle yazacaktım.

Tıpkı Nazif gibi, kardeşi Kadir gibi KOSGEB’e vurgu bu sayfadan da yapıldığına göre, sahte hesabı bunlar mı açmış diye sormuyorum…

Haşa…

Yargı isim verenleri cezalandırıyor biliyorsunuz. Nazif’e soracak hali yok ya, Hüsniye Karakoyun’a yönelik senin de gıyabında yaydığın “Dava ettim. Mahvedeceğim” cümlesi, ki üstelik dava kısmı yalan olan bu söylentiyi bu sayfa da senin gibi yaydığına göre, deyiver hele Nazif kimdir bu sayfanın admini?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diye soracak hali yok ya…

Yargının üstelik bunları bulacak hali de yok zaten…Bu nedenle aylar önce benzer sahte hesaplardan yapılan paylaşımlarda Tunceli’deki Cumhuriyet Savcılarının adı da karıştırıldı araya.

Nasıl oldu da o paylaşım kaldırıldı? Kimlerle iletişime geçildi?

Bu sayfaları yönetenlere hangi kanaldan ulaştınız? Yargı yoluyla değildi…

Bunlara haberi nasıl gönderdiniz de savcılara dair paylaşım kaldırıldı, başkalarını kirletmeye yönelik olanların ki kaldı…? Bu cevabı merakla beklenen soruyla bitsin bugünkü yazı…

SÜRECEK ama…

Yarın ki sayımızda Tunceli İl Özel İdaresi’nin resmi bir yazısını paylaşacağım. Ordaki dile mutlaka dikkat edin…Bir de Nazif’in kendisini arayan bir gazeteci ile bu paçavra sayfalardan yaydığı yeme mevzusuna geleceğim.

Nazif ne kadar ben ne kadar yemişim…?SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5071
 Dün : 21697
 Toplam : 51447605
 Ip No : 3.238.225.8