EMEK Yorum 4.7.2014 00:00:00

Adaletimiz sürekli PARDON derken

tunceliemek@yahoo.com.tr
Adaleti sürekli PARDON diyen bir ülkeyiz. Son yıllarda ortaya çıkan bir durum mu, hep mi böyleydi de kasvetli görüntüsünden ötürü kimse dokunamıyordu… bu nedenle bilinmiyordu sorusunun yanıtı muallaklı. Ancak son yıllarda yaşanan olaylar, davalarda birkaç yıl arayla verilen kararlara bakınca… “Bu tabloda tuhaf bir şey var” demekten kendini alamıyor insan.

Sanki adalet artık kanunlara değilde; medyanın, içerdekini destekleyenlerin sesinin ne kadar çıktığıyla şekilleniyor.

Son yıllarda Ergenekon, Balyoz, Şike davalarında verilen kararlara bakın. Sanki kim bastırırsa, adalet ondan yana çarkediyor görüntüsü var.

Bir dönem kimsenin dokunmaz sandığı paşaları, 20-30 yaş arası polis memuru araca formalitede her zanlıya yaptığı rutin kafayı bastırarak bindirme hareketiyle götürürken, geçmişte askerin her söylediğini muhtıra diye veren medya, bu defa derecesi dahi tayin edilemeyen bir dönme hareketiyle haberi veriyordu.

Dün CHP’yi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu Ergenekon’un savcısı diye yaftalayıp halka şikayet edenler, ömür boyu hapse mahkum ettiklerini bırakırken, bu dikey-bükey-yatay-paralelcilerin işi diyerek durumdan sıyrılırken, içerden çıkanlar da; yıllarını-çektiği acılarını unutmuşçasına bu söylemi önemseyenlere dönüşüyorlar.

Özel Yetkili Mahkemeler-Yargıtay-Danıştay üçgeninde görülen mahkemeler, yamuk-yumuk- danışıklı dövüş formatında ilerleyen davalarda birileri durmadan savrulurken, yaşın kuruyu tutuşturduğu bir yargısal süreç gözlemliyoruz.

Pardon! ömür boyu hapse mahkum olanı paralel yapının yargıcı komployla içeri almış anladıkta, biz normal vatandaşlar kazara düşersek adaletin pençesine, hangi tarafın bizi yargıladığını nereden anlayacağız?

Bugün gördüğümüz ve dehşete kapıldığımız bu ortamda tecelli eden adalet kimin kontrolünde? Gariban vatandaşın hak-hukuk mücadelesinde kime emanetiz şimdi?

Tüm bunların ışığında, şu sıralar size tavsiyemiz, sırtınızı dayadığınız bir güç yoksa, hiç öyle suç işlemeye falan yeltenmeyin. Maazallah içerde unutulursunuz, kim vurduya gidersiniz.

Sakın ha Tunceli Adliyesinin savcılık katında yer alan ve geçmişteki Adalet Bakanlarından Mehmet Esat Bozkurt’un “Cumhuriyet Savcıları; Meriç kıyılarında çalışan Türk Köylüsünün kaybolan sabanından tutunuz da, bu vatanda yaşayanların uğrayacakları en ufak haksızlıktan, hatta Bingöl Dağlarının ıssız kuytularında nafakalarını bekleyen öksüzlerin gözyaşlarından siz mesulsünüz.” cümlesine kanmayın.

O, geçmişteki siyasetçinin birinin, atalarımızın bol sözlerinin olduğu bir ortamda, benim kimden ne eksiğim var kompleksiyle döktürdüğü bir cümledir muhakkak.

Yoksa adalet-tecelli etmek, bağımsız yargı…hikaye…

Duyar gibiyiz sizi…Boşver, bu ülkede yeni bir şey değil, biz çok gördük bunları…

dediğinizi…

İyi, o halde biz siyasetçilerin zihin bulandırdığı, akşam sabah söylem değiştirdiği bir ortamda, unutkan hafızanıza küçük hatırlatma yapalım da okka altına gitmeyin istedik.

 

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

 

Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası (Tunceli Emek), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

 

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13913
 Dün : 18615
 Toplam : 45536583
 Ip No : 3.239.58.199