Helin KARAKOYUN 3.4.2011 00:00:00

Adalet Beklerken...?

tunceliemek@yahoo.com

İzbe bir mahkeme salonu. Yüksekten bakan adaletin iki kefesi diye algılanabilecek iki yargıç. Suç işlemişim meğer. Yok bile haberim. Onca ertelenmiş hayatta, on çocuğun arasında bulamamışken sofrada yer, bakmışım ki yok konuşmaya zaman, yazmaya sığınmışım belki. Yok benim heybemde kendime dair iyi şeyler. Bu nedenle ihtimallerimde dahi var hep olumsuz "belki”ler.

Yargılananla aynı yükseklikte değil mahkeme kürsüsü. Sorulan her soruyla, uğruna bir hayatı heba ettiklerimi ezmektir niyeti. Seyrederken bu manzarayı, acım öfkeme karışıyor, geçiriyorum tırnaklarımı bedenime, öyle kanatıyorum ki kendimi, sonrasında kuşanıyor kılıçlarımızı başlıyoruz sıralamaya düşündüklerimizi. Seslerimiz büyük harfle kurulmuş, öznesi-yüklemi dahi muhtemelen olmayan eğrelti bağrışmalara dönüşüyor. Ne O beni dinliyor ne ben O'nu.

İkimizde de içindekini bir an önce kusma isteği. Son vuruşu O yapıyor: "Bu mu olmalı karşılığı”

***

Yaklaşık 17 gün oldu Dilber Erkmen öldürüleli. Her sabah evinin önünden geçiyorum gayri ihtiyari.

Bir mahkeme salonunda benden beklenen teşekküre ben çoktan bir de özür borçlanmışım. Uzaklara uğurlarken benden habersiz, borç haneme yazmışım özür ve teşekkürü. İki ayı aştı bu borçla dolanalı. Halefin selefi yürekte mutlak gelmeye davet ettiği nerde görülmüş?

Gelmeleri beklemenin ağırlığına, Dilber Erkmen'in sitemi karışıyor son günlerde. Dün evinin önüne gidip oturmam bundan. Yarım metrelik kapısı olan " Olay Yeri-Girilmez” polis bandının arkasından, uzatıp elini çekip almamı istiyor  bedenini öldürüldüğü odunluktan.

Ben adalete inancımı yitirdiğimi ima etmiş ve yargılanmıştım. 32 yaşında komşularının "gariban, sessiz, kimseye zararı yoktu, çocuklarının rızkı için evlere temizliğe gidiyordu.” diye tarif ettikleri, çoğumuzun yaşarken varlığından bihaber yanından geçip gittiği bu genç kadın, son günlerde sokak ortasında öldürülen her görsel ve işitsel yayın organının hikayesini ayrı çirkinleştirerek verdiği diğer kadınlar gibi cinayete kurban gitti. Yaşarken tanımadığım bu kadının cesedi son günlerde yaşamımın bir parçası oldu.

Evinin önüne gidip otururken, mahalleli kadınların sohbetinden ne çok insanın failin bulunması ihtimalinden dahi elini-eteğini çektiğini görüyorum hayretle.

Ben yazdım diye yargılandım. Onlar konuşarak bir şey olmayacağını bildiklerinden mi, hiç yargılanmadıklarından mı konuşurken olabildiğince rahatlar.

Cinayet işleneli 17 gün oldu. Tunceli'deyse cinayet, failin bulunmaması için uzun bir zaman.

Ben hayatı sorularla öğrendim.

Şimdi Dilber Erkmen'in evinin kapısında oturup, ölümü sonrasında Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne verilen iki çocuğunun yaşayacağı acıları, hayatta onları bekleyen muhtemel çaresizlikleri düşünüyorum.

Önce ben bana dar geliyorum, sonra tüm dünya.

Acaba diyorum, kapısını kimse habersiz girmesin diye şifreleten Valiye, Emniyet Müdürüne, Cumhuriyet Başsavcısıyla savcılarına, Olay Yeri İnceleme Ekibine, yurt dışında ''Avrupa Birliği Ortak Hukuk Uygulamaları ve İngiltere Örneği'' programına katılan, adaletin terazisindeki eğimin imasına dahi tahammülü olmayan Hakime de bana seslendiği gibi seslenip "Katilimi bulun” diyor mudur Dilber Erkmen.

Failleri adalet bulmayınca, vatandaş onlarca fail bulmuş ne kötü.

Şimdi ben derim ki, Dilber Erkem cinayeti aydınlanmadıkça, kastım adliyedeki terazi olmasa da, yamuk nazarımda adalet Sayın Hakim.

Ben nefretini aleni, sevgisini ve takdirini kapalı kapılar ardında söylemeye alıştırılmış bir ülkenin evladı olduğum halde, tüm zamanlara yayılan aykırılığım ve asiliğimle buradan edeyim size teşekkür hem de dileyeyim özür.

Peki sizce katili size yargılatmazsa birileri, yok mudur onlarında borç bir özürleri?

***

Kadınlar bağırıyor " Erkek Vuruyor, Devlet Koruyor”

Saçma… Devlet erkek zaten. Bu nedenle hem vuruyor hem koruyor.

Bize biat etmeyi öğreten, doğurduğu erkeği dünyanın merkezi yapan ve sonrada yarattığından şikayet eden kendisi de bir kadın olan analarımız demez mi " Erkektir döver de sever de.”

Şimdi döverken, ölçüyü kaçırıp artık öldürüyorsa kabahat onların mı?

                                 e-mail:tunceliemek@yahoo.com

Helin KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

10.1.2013 00:00:00
15.12.2012 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11616
 Dün : 12150
 Toplam : 25528011
 Ip No : 54.198.205.153