Güler YILDIZ 18.2.2014 00:00:00

ALOOO!

tunceliemek@yahoo.com
Böyleydi işte! Hepi topu üç harflik bir seslenme, emir kipi olmadan emir telakki edilen; vasfı yüksek, anlamı derin ve mesajı net bir çağrıya dönüşüvermişti. Hayatımızın orta yerinde çın çın bir seslenme biçimiydi artık Alo!

Ana akım medya Alo Fatih’li geyiklere gülüp, kendi hallerine ağlayadursunlar, yerel medyanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Yayın organı aracılığıyla kendini bir yere “ait” kılma hevesi yerelde çok nettir; yalana-dolana pek başvurulmaz. Aynı şekilde yerel medyanın itirazı da çok nettir; hak ihlallerinden birini “iddia edildi” diye vermeden haberleştirmeyi başarabilen gazete/radyo/tv’nin başı da yerel “Aloo”larla derttedir. Valisi, Emniyet Müdürü, askeri, mülki amiri… olmadı siyasetçisi hep sırada kallavi bir “Aloo” demek için bekleşmektedir.

Dert denetleme, gücünü zayıfın üzerinden gösterme ve eril dilin kasaba ağzıyla bütünleşmesidir. Olması gereken budur denir ve öyle olması için her yöntem usule aykırı dahi olsa usule uydurularak denenir…

Tunceli Emek gazetesi bugün 11 yaşında. Henüz ilkokul seviyesinde.  Başından sayısız kez “Aloo” vakası geçmiş bir gazete. (Bizim çocuk ergenliği çabuk ve yarasız geçirmiş bu sayede; çabuk olgunlaşmış ve yerelde sahip olduğu cesaretin meyvesini, cezalarla, tehditlerle, siyasi ve diğer yaptırımların gölgesinde vermiş.)

Sağlık olsun!

Kendi yerel gazetecilik deneyimim gelir hep aklıma. Kültür sanat sayfasında basit bir sanat çizelgesi hazırlayarak girdiğim gazetede ilk manşet haberim “Mersin Emniyeti’nde işkence belgelendi” olunca ben de erken tanışmıştım devletle! Sonrası da geldi zaten. 6 yıl boyunca Çınar’ımın boynuna ip dolayıp Adliye-Emniyet kapılarında az gezdirmediler… Sayısını unuttuğum davalar, tehditler, baskınlar, zarf içinde gelen paralar, suçlamalar, hakaretler, şantajlar ve en son dayağa kadar uzadı Çınar’ın boyu.

Attığımız o manşetleri düşünüp, başka da ne diyebilirdim ki, derim hala. Bugün o haber önüme gelse ya da ben kalksam o habere gitsem, ahan da aynısını yazardım diyorum. Algılama biçimi bu. Olduğu gibi, sansürsüz ve baskısız… Herhangi bir iradeye sırtını dayamadan sadece kendine ve habere konu olan olayın gerçekliğine fena halde inanarak, aynı manşet, aynı içerikte ısrar ederdim, diyorum…

Emek’teki arkadaşlarla ne zaman konuşsam, hem onların alaysı dilleri etkiliyor beni hem de inatları. Oysa başlarına gelen şey az buz değil! Bazen korkunç bile olabiliyor aslında. Ama işte.. İnandıkları işi, inandıkları ve bildikleri dilde yazma inatları diri tutuyor habere olan sevgilerini. Başka türlüsü de olamaz. Olursa da “Alo Fatihhh” falan… O de Dersim’de başka isimlere denk gelir ki, Dersim halkının mizahi geleneği de eski ve dişlidir!

Palavra Meydanı’nda bu ara gündem nedir bilmiyorum ama Meydan ahalisine önce sevgiler, sonra da naçizane bir öneri: memleket gazeteciliğinin hikâyelerini konuşabilirler mi biraz? Dersim’de gazetecilik örneklerini tartışsınlar. Hatta paylaşsınlar ilginç örnekleri. Gerçeği yazmak oralarda gerçekten sahici bir cesaret ister. Ama zorunlu hallerden gerçeği arkada bırakıp “hayal”i önden koşturan arkadaşlarımız da var, bilirim. Bilirim ama çoğu kez ilişkilendiremem gerçeğin kendisi ile “zorunluluğun” yan yana yürümesini. Ağır gelir. İnsanın mayasına itiraz gibidir. Bir ekmek yenilecekse “tüh” denmeden de yenilebilir!

Yerel medya merkezin kıskançlık ve kriz ve keder duvarıdır. O duvara ne yazarsan kalır. Karalama ya da silme şansının olmadığı tek duvar…

Gerçeği sadece gerçeğe anlatmak için.. Dersim’in payına düşen öteden beri sahiciliktir!


Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfası, Tunceli EMEK Gazetesi Grubu ile Twitter’dan da takip edebilirsiniz.


Güler YILDIZ yazarına ait diğer yazılar

18.2.2014 00:00:00
2.4.2013 00:00:00
27.3.2013 00:00:00
19.3.2013 00:00:00
8.3.2013 00:00:00
19.1.2013 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 16082
 Dün : 20559
 Toplam : 32818462
 Ip No : 18.207.238.169