EMEK Yorum 24.6.2015 00:00:00

2 kilometrelik sahtekarlık…

tunceliemek@yahoo.com.tr
Bir kentin 2 kilometrelik alanla başı dertte olur mu? Oluyor işte. Tunceli’nin yaklaşık 2 kilometrelik ortarefüjlerle başı dertte. Üç belediye başkanı, 4 vali, 2 Karayolları Bölge Müdürü gördü bu orta refüjler ve bir de; tek-değişmeyen Karayolları 86. Şube Şefi Aydoğan Ergün’ü.

Elazığ yaklaşık 10 yıl öncesinde vasat, peyzaj düzenlemesi olmayan, estetik görünüme önem vermeyen bir ildi. Şimdi gittiğinizde kentin girişi sizi mutlu ediyor. Erzincan, düz ovada daha girmeden kilometrelerce yeşil alanıyla ve çevre düzenlemesiyle sizi selamlıyor. Çevre illere her gün araç kalkıyor. Elazığ’ı neredeyse Tunceli’de yaşayan her insan görmüştür. Yok doğru olmadı, gitmiştir. Çünkü bakmakla görmek arasındaki ayrımı ayrı tutmak gerek. Bu iki çevre ilin arasında iki kilometrelik sefaletle Tunceli duruyor.

Tunceli’ye dışarıdan gelenler iki şeyi sıklıkla dillendirir: Kızlarınız çok modern, doğanız çok güzel. Tarihte yaprak takıp dolaşana ilkel deyip, günümüz çıplaklığını modern diye tanımlayan bir kafa karışıklığını bugünün konusu olmaktan ırak tutarak, şu Karayolları ve Tunceli Belediyesi’nin başına bela olan iki km’lik refüjlere tekrar dönelim.

Telekom İl Müdürlüğü 2008 yılında jandarma kavşağına acaip acaip birkaç bitki ve kavak fidesi dikti. Adı Telekom Ormanı. İnsanın neresiyle güleceğine karar veremediği bir durum. Birkaç metrelik yuvarlak ortaalana bitki dikip buna da orman demek akıl karı değil ama dönemin kurum yetkilisi Tuncelililer ile belediyenin ruh halini çok iyi tahlil etmiş olmalı ki, tabela bile koymuştu.

O koca orman (!) bir süre sonra sulanmadığı için kurudu gitti.

Yıl yine 2008. Tunceli EMEK Gazetesi “Orta refüjler ortada kaldı” diye haber yapıyor. Çiçek desen çiçek değil, gül desen gül değil, ne gölgesi, ne meyvesi ne tipi hiçbir şeyi bir şeye benzemeyen bazı abuk subuk bitkiler ekiliyor. Karayolları ve Valilik ile Tunceli Belediyesinin yetkililerine gidiyor gazete personeli.

Hele bir süre bekleyin, göreceksiniz onlardan ne bağ-bostan çıkar diyor büyüklerimiz.

Bekliyoruz…

Tam 7 yıldır bekliyoruz.

Bir kurum yöneticisi, yerel yönetici, mülki amir çıkacak ve estetik kaygısını dillendirecek ve ortaya orta refüjlerin yeşillenmiş, planlı, gül, çiçek, çim harmanıyla, bakıldığında insanı mutlu eden, il dışından gelenleri daha ilk girişte şaşırtan bir görüntü yaratacak…diye bekliyoruz.

Mesela Tunceli Belediyesinin iki kadın bir de şimdiki Eş Başkanı Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun, Karayollarının bu orta refüjlerin yeşillendirilmesi için ihaleye çıktığını bildikleri halde neden sonraki süreci takip etmiyor?

Konu neden Tunceli EMEK Gazetesi tarafından gündeme getirilince bunu Karayolları ihaleyle bir firmaya vermişti. Geçtiğimiz yıl bitirip bu yıl bize teslim edeceklerdi açıklamasını yaparken, öncesinde peşine düşüp yapılmasını takip etmemişler.

İki kadın belediye başkanı gördü bu kent. Kadının dizaynkar, daha estetiğe önem veren bir tarafı var. Şimdiki Eş Başkan Nurhayat Altun, bu görsel kirlilikten niye hiç rahatsız olmaz?

Sorularla cebelleşiyoruz bu küçük kentte ve bir kahraman bekliyoruz gece gelip orta refüjleri yeşillendirip kimse görmeden bir de onları sulayan. Ne yapalım, Karayolları 86. Şube Şefi Aydoğan Ergün ile yerel yönetici ve Sayın Vali’den bekleyecek değiliz ya…? Zaten onların niyeti olsa yaptırırdı öyle değil mi?

Üstelik Karayollarının hemen burnunun dibinde tabirine uygun, Tunceli Valilerinin yaşadığı konuta birkaç metrelik mesafedeki kavşak dahi Tunceli EMEK Gazetesi yazınca  yapılmıştı.

Söyle söyle nereye kadar değil mi?

İnşallah çalışacaklar. Yoksa, millet bakın suçlu şu İlyas Doğan’mış. Adam parayı almış, gülü dikmiş-gitmiş, kimsenin aklına sonrasında “İlyas ağabey güller kurudu gel” diye aramak gelmemiş.

EMEK yazınca tutanak tutmuşlar. Vallahi adam çok kızacak, tezgahını bozduk diye. Ne güzel kıytırık güllerle ve sulanmadığı halde kurumuş hallerine itiraz etmeyen bir kentle gül gibi işini yürütüyordu.


              Tunceli EMEK Gazetesi

           Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

 

Bizi Tunceli EMEK Gazetesinin facebook sayfaları olan (TunceliEmek veya Tunceli EMEK Gazetesi), Tunceli EMEK Gazetesi Grubu (Tunceli EMEK Gazetesi) ile Twitter’dan da (@TunceliEMEK) takip edebilirsiniz...

EMEK Yorum yazarına ait diğer yazılar

11.7.2015 00:00:00
2.6.2015 00:00:00
11.4.2015 00:00:00
25.3.2015 00:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13538
 Dün : 18615
 Toplam : 45536208
 Ip No : 3.239.58.199