Hüsniye KARAKOYUN 12.9.2017 14:18:00

14 yıllık dostluğun hatrına yollardaydım

tunceliemek@yahoo.com

Yüreği güzel insanlar var şu dünyada. Varlıkları sadece aileleri için değil, doğaya armağandır aslında. Karşılaşmalar işte bu nedenle kıymetlidir/ Bu bir gezi-gözlem yazısıdır…

Yüreği güzel insanlar var şu dünyada. Varlıkları sadece aileleri için değil, doğaya armağandır aslında. Karşılaşmalar işte bu nedenle kıymetlidir. Takdir ketumu, nefret hoyratı atalarımıza inat, tüm yetiştirilmişlik kabullerini ters-düz eden söylemlerim oldu çoğunlukla. İyiye dair olanları dillendirdiğimde, iyiliklerin artacağı kanaatim de hatırladığım en eski huyumdu belki. Bu nedenle takdiri tenkitin önüne koydum hep.

Gaziantep yolundayım. Aracın navigasyonu ile ulaşmaya çalıştığım, 14 yıl önce EMEK’imizin kurulmasıyla kendisini tanıdığımız, aslında uzaklardan dostluğunu hep duyumsadığımız matbaa malzemeleri de satan ve kentin en büyük matbaasına da sahip Sayın Mustafa Karabaş’ın oğlunun düğünüydü.

Karabaş Ailesi oğlu Doğan’ı Akıncı Ailesinin kızları Gülşen ile kuracakları yuvalarına evlilikle uğurlarken, bu mutluluğa ortak olmak üzere davet edilmiştim. 484 km’lik yol zaman zaman Elazığ’ın Palu ilçesi güzergahından sarp yollar ve dik güzergahlardan Maden ilçesine doğru ulaştırsa da, devamında geçilen güzergahlar Güneydoğu’nun ovayı andıran düz alanlara kurulu diğer illeri oluyor. Diyarbakır’ın Ergani ilçesi ile başlıyor düz arazi yapısı. Ardından Urfa-Siverek ve önce ilçesi Nizip’e ulaştığım Gaziantep’in bu ilçesi ile başlıyor yolun sağıyla solunda ormanı andıran fıstık ile zeytin ağaçları.

Her seyahat, yeni öyküleri tanımak da demek. İşte bende gittiğim gün yaklaşık 2 saat sonra katıldığım düğünün gecenin ilerleyen saatlerinde bitmesiyle sonraki günü kenti tanımaya ayırıyorum. Birkaç saate sığdırdığım bu kent gezmesinde, okuduğumuz o meşhur Antep mutfağını besleyen Baharatçılar Çarşısını, kentin geçmişinden süzülüp gelen ancak giderek eskisi kadar rağbet görmeyen Bakırcılar Çarşısını geziyorum. Sohbette; İstanbul Taksim ile özdeşleştirilen Gaziler Caddesi, Tahtani Camii, Rahmibey Konağı, Kaleoğlu Mağarası ile Antep Kalesi de gezilen yerler arasındaydı.

Gaziantep kebapları ve baklavasıyla ünlenen bir şehir olunca, “Antep Kebapları” diye şiirle duruma dikkat çekilmiş.

Daha önce yenilen baklavaları unutun bu kente gidip iyi bir yerde baklava yiyecekseniz. Ben gibi çok tatlı sevmeyen birinin dahi lezzetine hayran kaldığı Antep Baklavası ve kebabına sizi iştahlandırarak, bir parça gezme hevesinizi harladıktan sonra, bu bir gezi-gözlem yazısıyken, kentin en önem verdiği Antep Kalesinin hemen yanıbaşında yer alan müzenin girişindeki Şahin Bey anıtı ile kısa bir Gaziantep tarihi, adının anlamı ve kentin en eski yerleşim yerine de adını veren Şahinbey’in kim olduğunu da sizinle paylaştıktan sonra, bir gün sonra sizi çekebildiğimiz fotoğraflar eşliğinde Mardin’i gezdireceğim.

Gaziantep sokaklarında dolaşırken, hala Osmanlı dönemini canlandıran şerbetçiler dolaşır. Zaman zaman Osmanlı dönemi kıyafetler giyen şerbetçilerin elinden içtiğiniz Meyankökü, Vişne ve ya Osmanlı şerbetinin yanısıra, Şahinbeyin en işlek Caddesi olan Gaziler Caddesinde şerbetçi heykelinin ucundaki musluktan su da içebilirsiniz.

Giyim eşyalarının fiyatlarındaki ucuzluk dikkat çekerken, bunun kentteki zanaatkar ve çalışkanlıktan kaynaklandığına dair bir çıkarsamada bulunuyorum.

 

Şimdi Gaziantep adı ve kısa tarihi:

Gaziantep Valiliği’nin resmi web sayfasında yer alan bilgiye göre; Şehir, Cumhuriyet öncesi yıllara kadar Ayıntap (Ayıntab) adıyla anıla gelmiştir. Bu adın benzerine ilk kez Haçlı Seferlerine ilişkin kroniklerde rastlanır. Urfalı Mateos ve Papaz Griro’nun, 1124-1155 yılları arasındaki seferlerde, Arapların Ayıntab adını verdikleri şehirden Hantap (Hamptan) diye söz ettiği anlatılmaktadır.

Arapça “parlak pınar” anlamına gelen Ayıntab, Ermeni kaynaklarında Anthapt olarak geçer. Gaziantepli tarihçi Bedrüddin AYNİ’nin ifadesiyle Antep’in eski adı “Kala-i Füsus”dur. Kala-i Füsus “Yüzük Kalesi” demektir. Bedrüddin AYNİ’ye izafe edilen rivayete göre, buranın kötü bir hakimi varmış. Birçok uygunsuz işler yaptıktan sonra ettiklerine pişman olmuş ve tövbe etmiştir. Adı Ayni olduğundan, halk “Ayni tövbe etti” demiştir. Bundan ötürü şehrin adı “Ayni Tövbe” Aynitap olarak kalmıştır.

 

Bir diğer rivayette ise; AYINTAP adını, suyunun güzelliğinden ve bolluğundan dolayı aldığı söylenmektedir. Zira, “ayın” pınar, kaynak, suyun gözü anlamına gelmektedir. Dolayısıyla “tab” güzel pınar ve güzel kaynak manasını ifade etmektedir. Yine “Ayıntap” adındaki, “tab” güç ve takat anlamına gelmektedir. Şehre suyunun bolluğundan dolayı da bu ismin verildiği söylenmektedir.

 

İslam egemenliği sonrasında Ayıntab adı giderek Ayıntap’a dönüşmüştür. Fransız kuvvetlerine karşı şehrin savunmasını bu uğurda verdiği 6317 şehide rağmen yılmadan, cesaretle sürdürmesi ve eşsiz bir direniş göstermesi nedeniyle 6 Şubat 1921 tarihinde TBMM tarafından “gazilik” unvanına layık görüldüğünden “Gaziayıntab” olmuştur.

1928 yılında ise şehrin adı GAZİANTEP olarak değiştirilmiştir.

 

Şahinbey Kimdir?

 

Gaziantep'in ve şehrin düşmana karşı savunmasında simge isimlerden olan Şahin Bey lakaplı Mehmet Sait 1877 yılında Gaziantep'te doğdu. Henüz 22 yaşında ilk defa Yemen'e asker olarak gitti ve Yemen'de başçavuş rütbesine kadar yükseldi.

 

1911 yılında da Trablusgarp Savaşı'na gönüllü olarak katılım sağladı ve ardından Balkan Savaşları dahilinde Çatalca Cephesi'nde görev yaptı. Birinci Dünya Savaşı'ndan önce Galiçya Cephesi'nde, 1917 yılında da Sina Cephesi'nde bulundu.

Askeri başarılarından ötürü Mülazımı Sani rütbesini hak eden Şahin Bey, 1918 yılında İngiliz askerlerine esir düştü ancak 1919 yılı sonlarına kadar süren esareti Mondros Ateşkes Antlaşması dahilinde sonlandı ve serbest bırakıldı.

1919 yılında Harbiye Nezareti tarafından Birecik Askerlik Şubesi Başkanlığı'na getirilen Şahin Bey, ardından Antep Heyet-i Merkeziyesi'ne başvurdu ve heyet, Şahin Bey'i Kilis-Antep yolu Kuva-yi Milliye komutanlığına atadı.

 

Tarihi kitaplara göre; Kilis-Antep yolunun savunmasını üstlenen Şahin Bey, 1920 yılı başlarından itibaren Fransız kuvvetlerine karşı mücadele etti. Şubat ve Mart aylarında Fransızların Antep'e askeri sevkiyatlarını engelleyen Şahin Bey, bu güçlerin geri çekilmesini sağladı.

24 Mart'ta kalabalık bir Fransız gücü Urfa'ya doğru harekata geçti ve Fransızların takviye birlik alması sonucunda geri çekilmek zorunda kaldı. 28 Mart'ta kendi komutasında bulunan birlikler tarafından savunulan Elmalı köprüsünde meydana gelen çarpışmada hayatını kaybetti.

Şahin Bey lakabı, Urya yolunda gösterdiği üstün başarıdan dolayı takılmıştır ve Antep Savunması'nda üstün fayda sağladığı için Şahin Bey'in anısına Antep'te Şahinbey ilçesine adı verilmiştir. Hayatını kaybettiği Gaziantep- Kilis karayolu üzerinde kendisi için anıt mezar yaptırılmıştır.

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

8.7.2018 10:30:00
29.4.2018 22:26:53
13.4.2018 15:30:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9210
 Dün : 12150
 Toplam : 25525605
 Ip No : 54.80.83.123