Arşiv Detay 13.1.2018 16:49:03 533 defa okundu

Yalan dolan ile işe girdiyseniz…!

Çalışanlar işe girerken CV'lerinde doldurdukları bilgilerin doğruluğundan emin olmalılar. Örneğin; üniversiteden mezun olduğunu belirten bir kişi, işe girdikten sonra yalan söylediği ortaya çıkarsa tazminatsız işten çıkarılabilir.

İşçiler, işe girerken işverene verdikleri bilgilerin doğru olmasından sorumlular. Eğer işçi işe alım sürecinde işvereni yanıltmışsa, ileride işinden olabilir. Yalanı açığa çıkan işçi, tazminatsız işten çıkarılabilir. Örneğin; işveren, işçinin hangi üniversiteden mezun olduğunu sormuşsa ve işçi de üniversite ismi zikretmişse, bu üniversiteye ait diplomanın bulunduğunu beyan etmiş demektir. İşçinin ilerleyen dönemde bu üniversiteden mezun olmadığı ortaya çıkarsa, bu durumda işveren sahte diplomayla işe giren ve bu nitelikteki belgeyi kendisine sunan işçisini tazminatsız olarak işten çıkarabilir.

 

Hile yapan, işçi işinden oluyor

İşçinin işe girerken işverene doğru olmayan bilgiler vermesi veya kendisinde olmayan bir beceriyi varmış gibi lanse etmesi, hukuken hile olarak değerlendirilecektir. İşçi, işverene gerçeği söylemeyerek veya susarak yanıltabileceği gibi, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak da yanıltabilir. İşverende uyandırdığı yanlış kanaati devam ettiren işçi, bu yalanı sürdürmüş ve işverene karşı hileyi devam ettirmiş olacaktır. Hilenin söz konusu olması halinde, işveren işçiyi tazminatsız işten çıkarabilir.

 

'Hamile misin?' diyemez

İşçinin işvereni yanılttığı iddiasıyla iş sözleşmesinin feshedilmesi hakkının yanında, işverenin işçiye sorabileceği soruların da bir sınırı söz konusudur. Sendikaya üye olup olmadığı sorulan işçi, bu konuda işverene karşı doğruyu söylemek zorunda değildir. Diğer yandan, işveren kadın işçisine kadın işçinin yürüteceği işin hamile olması halinde yerine getirilemeyecek bir iş değilse, işçiye 'hamile misin?' diye sorması da mümkün değildir. Aynı şekilde kadın işçi, bu soruya yanlış cevap verse bile işvereni yanılttığı için işten atılmayacaktır.

 

'İngilizcem iyi' diyenler...

İş görüşmelerinde sorulan 'İngilizce' konusu da kritik... Örneğin; İngilizce tercüme yapan bir büroda işe giren ve İngilizceyi ileri derecede bildiğini beyan etmiş bir çalışanın orta derecede bildiği ortaya çıkarsa, işveren işçisini tazminatsız ve hemen işten çıkarabilir.

 

Sabıka kaydı önemli, dikkat!

İşçinin sabıka kaydının istendiği ve işin asayişle ilgili olması halinde, işçi işverene verdiği sabıka kaydının doğru olmasından sorumludur. Güvenlik sektöründe çalışacak bir işçinin işverene verdiği sabıka kaydının doğru olmaması halinde, işverenin işçiyi tazminatsız olarak işten çıkarması mümkündür.

 

Hangi durumlarda tazminatsız işten çıkarma olur?

İşe giriş anında işvereni yanıltarak işyerinin işleyişini olumsuz etkileyecek durumlara yol açan işçinin sözleşmesini fesheden işveren, işçiye tazminat ödemek zorunda değildir. Bu durumda İş Kanunu'nun 25. maddesinin 2. fıkrasına göre derhal fesih hakkı bulunan işveren, işçiyi hemen ve tazminat ödemeden işten çıkarabilir. Ancak işçinin işvereni yanılttığı konu, işyerindeki işleyişi olumsuz etkileyecek bir konu değilse, bu durumda işveren işçiyi geçerli nedenle işten çıkarabilir.SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6295
 Dün : 16118
 Toplam : 26042767
 Ip No : 54.224.56.126