Arşiv Detay 13.1.2018 17:09:43 947 defa okundu

Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı. Demirtaş savunmasında, "Benim şu an dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması yapıldı. 14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıktığını söyleyen Demirtaş yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğu kapsamında davanın durdurulmasını talep ederek, “Konun Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasını talep ediyorum" dedi. Demirtaş ve avukatlarının Anayasa'ya aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine karar veren mahkeme heyeti, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada hazır bulundurulmasına da hükmederek duruşmayı erteledi.

 

Demirtaş adliyede

İstanbul’daki Bakırköy Adalet Sarayı'nda bulunan 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya “Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 4 yıla kadar hapsi istenen, başka suçtan tutuklu sanık Selahattin Demirtaş hazır bulundu. Şikayetçi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı duruşmada avukatı Ferah Yıldız ve Abdülsamet Aydın temsil etti. Duruşmaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP ve CHP Milletvekilleri ile çok sayıda izleyici katıldı. Duruşma salonu tamamen dolarken bazı izleyiciler ise, salon dışında kaldı. Jandarma eşliğinde salona getirilen Selahattin Demirtaş izleyicilere el salladı. Sanık kürsüsüne geçen Selahattin Demirtaş'ın etrafında jandarma etten duvar ördü.

 

“Başkan yelek yakışmış"

Kimlik tespitinin devamında katip tarafından adresi sorulan Sanık Demirtaş, “Edirne'de oturuyorum" dedi. Telefon numarasının sorulmasına da sanık Demirtaş, “Dışarı da kaldı" şeklinde cevap verdi. Demirtaş'ın bu cevapları, salonda gülüşmelere neden oldu. Demirtaş, duruşma salonunun sıcak olması nedeniyle izin isteyerek ceketini çıkardı. Demirtaş'ın ceketini çıkarmasıyla içindeki yeleğini gören izleyiciler “Başkan yelek yakışmış" dedi. Demirtaş da eşini göstererek “Başak'a söyleyin" dedi. Başak Demirtaş ise gülümseyerek “İlk iltifatlar bana" diye cevap verdi.

 

“14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum"

Söz alan Demirtaş “Bu davada tutuksuz olarak yargılandığım halde tutukluluk şartlarında yargılamam yapılmamaktadır. 14 aydır ilk kez hakkımda açılmış dava kapsamında hakim karşısına çıkıyorum. Hakkımda 20'den fazla dava dosyasında tek bir defa hakim karşısında savunma yapma şansı buluyorum. 3'ü mahkemeniz tarafından olmak üzere toplam 97 duruşma yapılmıştır. Bunların tamamı gıyabımda gerçekleşmiştir. 20 civarında da SEGBİS ile ifade alınması dayatıldı. İddianamenin okunamayacağı ve hakkımda suçlama yapılamayacağına ilişkin 2 temel itirazım vardır. Bunlardan birincisi, dokunulmazlığımızın usulüne aykırı olarak kaldırıldığı ve halen dokunulmazlığımızın devam ettiği yönündeki iddiamızdır. İkincisi ise, Anayasa'nın 83/1 maddesinde düzenlenen mutlak dokunulmazlık dediğimiz sorumsuzluk düzenlemesidir" dedi.

 

“Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var"

Demirtaş, Anayasa'nın milletvekilleriyle ilgili yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğuna ilişkin ayrıntılı yasa maddelerini okuyarak, "Milletvekilinin dokunulmazlığı meclis kararıyla kaldırılır. Bu konu meclis iç tüzüğünde ifade edilmiştir. Bizim dokunulmazlıklarımız içtüzüğe aykırı olarak kaldırıldığı için Anayasaya aykırıdır. Demokratik parlamenter sistemlerde 230 yıldan beri milletvekili dokunulmazlığı, milletvekillerinin rahat çalışabilmesi için konulmuştur" diye konuştu.

 

Dokunulmazlığın milletvekili olduğu sürece devam ettiğini kaydeden Demirtaş, “16 Mayıs 2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle bizlerin dokunulmazlığı geriye dönük olarak kaldırılmıştır. Burada bir ucubelik vardır. Özellikle HDP'li vekillerin tutuklanması için yapılmış siyasi bir işlemdir. Benim halen Başbakan Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var. Size hakaret etsem, hakkımda bir işlem yapamazsınız. Sadece fezleke hazırlayıp meclise gönderirsiniz. Buradan kaçmaya çalışsam hiç kimse bana dokunamaz. Dokunulmazlıklar geriye doğru değil, ileriye doğru kalkar. Uyduruk rezil bir düzenleme yaptılar. Davanın durdurulmasını talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

“Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmamız gerekir"

Selahattin Demirtaş, savunmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye'de yapılan ilk Cumhurbaşkanı seçiminde 3 adaydan biriydim. Şikayetçi ise, diğer bir başka adaydı. Böylesi bir dosyada, Asliye Ceza Mahkemesi ne yapsın? Bu yük Ağır Ceza ve Asliye Ceza Mahkemelerine bırakılmasın. MİT müsteşarının yargılandığı gibi, yüce divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmamız gerekir. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımanızı talep ediyorum"

 

Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

 

Demirtaş duruşmaya gelmek istediğini söyledi

Bu arada hakim Hasan Arı’nın duruşmayı bitireceğini söylemesi üzerine, Demirtaş da şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi'ne göndermeyecekseniz dosyayı ben hala savunma yapmadım. Bir sonraki celse SEGBİS diyecekseniz, kesinlikle kabul etmiyorum. Burada olmak istiyorum” dedi.

 

Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada da hazır bulundurulmasına karar verildi

Mahkeme, sanık ve avukatlarının Anayasa'ya aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine karar vererek, bu konuda taraflara yazılı beyanlarını bildirmeleri için süre verdi. Sanık Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada hazır bulundurulması için cezaevine yazı yazılmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı Mayıs ayına erteledi.

 

İddianame

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Selahattin Demirtaş, Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada kullandığı ifadelerle eleştiri sınırlarını aştığı ve sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişisel haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığı iddia ediliyor. Demirtaş'ın “Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor.

HDP'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan Selahattin Demirtaş, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak 4 Kasım 2016 tarihinde Edirne Cezaevi'ne konulmuştu.SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6408
 Dün : 16118
 Toplam : 26042880
 Ip No : 54.224.56.126