Arşiv Detay 13.1.2018 18:34:28 992 defa okundu

CHP’lilerden “OHAL’e artık yeter”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli İl Başkanlığı tarafından, Olağanüstü Hal’in bir kez daha uzatılmasına yönelik tepki eylemi gerçekleştirildi. Eylem sırasında basın açıklaması yapan yeni il başkanı Şükrü Kılıç, “Ülkemiz on sekiz aydan bu yana OHAL rejimi ile yönetilmektedir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi Kanun Hükmünde Kararname (KHK) konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması, iktidarın övündüğü icraatları olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Her geçen gün baskının sınırları genişlemektedir”

CHP, OHAL’in uzatılması nedeniyle yurt genelinde eşzamanlı tepki eylemi gerçekleştirdi. Tunceli’de de Cuma günü saat 11.30’da Sanat Sokağında toplanan bir grup partili ve STK temsilcisi, Olağanüstü Hal’in uzatılmasına tepki gösterdi. Hükümetin eleştirildiği eylemde konuşan CHP’nin yeni seçilen il başkanı Şükrü Kılıç, “Tek adam diktatörlüğüne DUR demek istiyoruz. Toplumda açılan çatlaklar genişleyerek derin çukurlar haline getirilmektedir.” dedi.

 

Kılıç “Darbe bahane ediliyor”

15 Temmuz Darbe girişimi bahane edilerek OHAL’in yürürlüğe konulduğunu söyleyen Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

“Ülkemiz on sekiz aydan bu yana OHAL rejimi ile yönetilmektedir. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik karşı darbe halini almıştır.

 

Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesiyle başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı, ilk günden bu yana darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişleyerek derin çukurlar haline getirilmiştir.

 

İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bu baskı rejimini KHK eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir.

 

Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye’de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine, cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir.

 

12 Eylül askeri darbesinde bile görülmeyen hukuk dışılıklar, insan hakkı ihlalleri ve özgürlüklerin kısıtlanması, bugün Türkiye’nin normali haline getirilmek istenmektedir. Yüz binlere ulaşan ihraç ve tutuklamalar dalgası, darbecilerle uzaktan yakından ilgisi olmayan yurttaşları da içine katmış, yargısız infazlarla dikta rejiminin muhalifleri cezalandırma aracı olarak kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir.

 

OHAL, toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak, seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini almıştır. Anayasayı yok sayan bir anlayış ile, KHK’ler yasal kapsamından çıkarılmış, yetki çerçevesini aşmıştır. Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatları olmuştur. KHK’ler, hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılırken, haksızlığa uğratılan yüz binlerce taşeron işçisinin hak arama yolunun kapatılmasının da aracı olmuştur.

 

Böylesi bir ortamda, Cumhuriyet Halk Partisi ilk günden bu yana Cumhuriyet’in temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe çevrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz.

 

OHAL’e artık yeter

Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek OHAL forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız.

Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı; CHP, Demokratik Kitle Örgütleri ve sendikalar olarak, bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz!”SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6219
 Dün : 16118
 Toplam : 26042691
 Ip No : 54.224.56.126