Sürmanşet 8.9.2017 08:57:08 1480 defa okundu

“Tunceli’ye gelecek üniversite öğrencileri çok şanslı”

LYS sonuçları açıklandı ve üniversiteyi kazanan öğrenciler kayıtlarını yaptı. Öğrencilerin barınma konusundaki endişelerinin baş gösterdiği şu dönemde, Kredi ve Yurtlar Kurumu Tunceli İl Müdürü Murat Şahin’i ziyaret ettik.

Tunceli’ye gelecek öğrencilerin çok şanslı olduğunu söyleyen Şahin,  1343’ü kız, 753’ü erkek öğrenci olmak üzere toplam 2096 öğrenci kapasitesine sahip Tunceli’deki KYK yurtlarında, barınmadan güvenlik önlemlerine kadar her konuda hassas davrandıklarını belirtti. Murat Şahin; “Öğrencilerimizin 24 saat boyunca faydalanabileceği masa tenisi, langırt, fitnees, kablosuz internet erişimi ve satranç köşeleri oluşturulmuş olup, öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Yine 24 saat esasına göre; banyo ve lavabolarda sıcak su hizmeti, tek kişilik çamaşır makineleri ile çamaşır yıkama ve kurutma makineleri ile kurutma hizmeti verilmektedir.” dedi.

 

“BAKANLIĞIMIZ VE GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ÇOK HASSAS”

Türkiye’deki üniversitelerde 2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala, öğrencilerin barınma konusundaki endişelerini aktardığımız Kredi ve Yurtlar Kurumu Tunceli İl Müdürü Murat Şahin, ilimize gelecek öğrencilerin barınma sorunu yaşamayacağını söyledi. Müdürlüğünü üstlendiği yurtlarda aylık 168 TL’den başlayan ücretlerle öğrencilere barınma imkanı sunulduğunu aktaran Şahin,  “Mevcut yurtlarımızda öğrencilerimizin 24 saat boyunca faydalanabileceği masa tenisi, langırt, fitnees, kablosuz internet erişimi ve satranç köşeleri oluşturulmuş olup, öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Yine 24 saat esasına göre; banyo ve lavabolarda sıcak su hizmeti, tek kişilik çamaşır makineleri ile çamaşır yıkama ve kurutma makineleri ile kurutma hizmeti verilmektedir. Ütü hane öğrencilerin kullanımına tahsis edilmiştir. Kurumumuz tarafından öğün başına, 10 çeşit yemek imkânı sunulmakta, yemekler kurumumuz içerisinde bulunan mutfağımızda, denetimimiz altında hazırlanmaktadır. Kurumumuzda faaliyet gösteren kantin işletmesinde; ızgara çeşitleri, döner ve fast food menüleri bulunmaktadır. Ayrıca yurtlarımızda çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra; çeşitli kurum ve kuruluşlarla imzalanan protokoller kapsamında, bu kurum ve kuruluşlar ile işbirliği halinde çeşitli kurslar düzenlenmektedir. Sosyal ve kültürel alanlarda öğrencilere yapılan anketler neticesinde talepleri dikkate alınarak; yurt dışı gezi programları, çeşitli sempozyumlar, yurtlarımız ve iller arası spor müsabakaları ve kişisel gelişim kursları başta olmak üzere; çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Öğrencilerin aile bireylerine olan özlemlerini bir nebze dindirebilmek için belirli aralıklarla ve personelimizin de katılımıyla kahvaltı etkinliği düzenlenmektedir.” dedi.

 

“BAŞVURULAR TEKRAR AÇILABİLİR”

 “Geçtiğimiz yıl yurt müdürlüklerimizde toplam1862 yüksek öğrenim öğrencisine yukarıda sıralanan hizmetler sunulmuştur. Yurt müdürlüklerinde sıralanan imkânlardan faydalanmak için, E-devlet sistemi üzerinden yapılacak başvurular; 14 Ağustos 2017 tarihinde başlayıp, 20 Ağustos 2017 saat 23.59 itibariyle son bulmuştur. Ancak bu tarihler arsında başvuru yapamayan ve müdürlüğümüze gelen öğrenciler misafir edilerek, yıl içerisinde belirli dönemlerde tekrar açılacak olan başvuru tarihlerinde başvuru yapan öğrencilerimizin kesin kaydını yapıyoruz. Böylece, öğrencilerimiz açıkta kalmamış oluyor. Bu konuda bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz çok hassas.” ifadeleriyle açıklamalarını sürdüren Şahin, kendileri için tanımladıkları bir misyon olduğunu söyledi ve bunu da şu cümlelerle aktardı; “Tunceli İl Müdürlüğü ile bağlı yurt müdürlüklerinin amacı; yüksek öğrenim öğrencilerinin çağdaş ve güvenilir barınma, beslenme, kredi-burs hizmetlerini karşılayarak öğrenimlerine katkıda bulunmak, personelimizi geliştirerek, öğrencilere daha kaliteli hizmet sunmak ve memnuniyet oranını yükseltmektir. Ayrıca; yurtlarımızda barınan yüksek öğrenim öğrencilerine, 21. yüzyılın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak, onları ilgi ve istekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmelerini sağlamak, çeşitli süre ve düzeylerde, düşünen, araştıran, kendine güvenen ve sorumluluk sahibi kişiler yetiştirerek, toplumun yaşam kalitesini yükseltmek için kurs ve seminer faaliyetleri düzenlemektir. Öğrencilerin; ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek, bedensel, ruhsal, zihinsel, akademik, milli, manevi, sosyal ve kültürel yönden gelişimlerine katkı sağlamak, aralarında birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek, dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek, her türlü kötü alışkanlıklardan ve olumsuz davranışlardan korumak amacıyla eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirilmesi Tunceli İl Müdürlüğünün misyonudur.”

 

“Her türlü tedbiri alıyoruz”

“Öğrencilerimizin konforlu, huzurlu ve güvenli bir ortamda barınarak; öğrenim hayatlarını eksiksiz ve arzu ettikleri düzeyde yaşamalarına olanak sağlamak, öğretim dönemi süresince, güvenliği sağlamak amacıyla fiziki emniyet tedbirlerinin yanı sıra, öğrenci girişleri parmak izi okuma sistemi ile yapılmaktadır” diyen Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ayrıca yurt yönetim memurları ile özel güvenlik görevlileri sürekli olarak yerleşke sınırlarında, bina katları ve eklentilerinde kontrol / devriye faaliyeti icra etmektedir.

Yurt yönetim memurları tarafından öğrenciler ile sürekli olarak görüşülmekte, öğrenciler bireysel olarak tanınarak gözlemlenmekte, durgun olduğu değerlendirilen öğrenciler için, muhtemel sorunlarının tespiti ve giderilmesi için sosyal çalışmacı ile irtibat kurması sağlanmaktadır.

Yurt yaşantısına yeni başlayan öğrencilerin uyum sorunu yaşamamaları için, uyum toplantıları yapılarak, öğrencilerin yurt yaşantısına alışmaları sağlanmaktadır.

Yemek kalitesi sürekli olarak kontrol edilmekte, öğrencilerin bu konudaki düşüncelerinden haberdar olmak maksadıyla anketler yapılmaktadır.

Yurtlarımızda öğrencilere hizmet veren ve sözleşme hükümleri doğrultusunda, müstecir tarafından çalıştırılan lokanta ve kantin işletmeleri mevcuttur. Lokantalarda uygulanan fiyatlar ‘Küçük İşletmelere İlişkin Usul ve Esaslar’ ve sözleşme hükümlerine göre piyasa ortalamasının % 35 altında, kantinde satılan mallarda ise alış fiyatına % 15 kar uygulanmak suretiyle, idarece tespit edilmekte ve müdürlüğümüzce oluşturulan denetleme komisyonu tarafından süreklilik arz edecek şekilde denetlenmektedir.”

 

Faaliyetlerimiz

 Murat Şahin, açıklamalarının son bölümünde de şunları kaydetti; “Yukarıda sıralanan hedeflerimize ulaşmak ve hedefimizi yükseltmek amacıyla, kurumumuz tarafından kullanılan bina ve yerleşkeler, öğrencilerin bulunmadığı dönemde bakım-onarım faaliyetleri ile daha kullanışlı, ihtiyaçlara cevap verebilecek hale getirilmektedir. Bu bağlamda, kapsamlı bir değerlendirme ve planlamaya müteakiben, ihale süreci ile Tunceli Yurt Müdürlüğünde geniş perspektifli bir tadilat ve güncelleme faaliyeti yapıldı. Tunceli Yurt Müdürlüğü yerleşke ve binalarında, atıl durumda bulunan bodrum katı ve eklentileri, kullanılabilir hale getirilerek, bu katta çamaşırhane, kurutma odası, ütü hane ve depo tesisleri oluşturuldu. Binanın üst katlarında bulunan bu tesisler kullanılabilir hale getirilen bodrum kata taşındı. Üst katlarda elde edilen boş bölüm ve ofislere; dinlenme ve spor salonu, etüt merkezi ile kütüphane gibi sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı alanlar oluşturularak öğrencilerin hizmetine sunuldu. Kantin ve yemekhane olarak kullanılan bina, tadilat sonunda daha kullanışlı, temiz ve ihtiyaçları karşılayacak hale getirildi. Öğrenciler ile ziyaretlerine gelen aile bireylerinin daha rahat ve huzurlu bir ortamda birlikte vakit geçirmeleri için, ziyaretçi görüşme salonu oluşturuldu. Müdürlüğümüze ait mutfak tamamen yenilenerek, dezenfekte edildi. Güvenlik konusunda oluşabilecek olumsuzluklar değerlendirilerek, herhangi bir aksaklığın doğmasını engellemek amacıyla, güvenlik kamera sayılarının arttırılması, elektrik tesisatının yenilenmesi, çevre aydınlatma sisteminin modernizasyonu, yangın çıkış tabelalarının aydınlatmalı olan modeller ile değişimi, yangın çıkış kapılarının dışarıdan girilmeyen, ancak içeriden çıkışa imkân tanıyan kapılar ile değişimi ve yangın hortum dolapları ile tüplerinin arttırılması tadilat kapsamına dâhil edilerek tamamlandı. Isınma maliyetlerinin düşürülerek, daha konforlu bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla; binalarımızın dış cephe yalıtımı yapıldı. Munzur Yurt Müdürlüğü ve Ehlibeyt Yurt Müdürlüklerimize ait binalarda ise boya, detaylı temizlik, elektrik ve su tesisatlarında oluşabilecek aksaklıkların önceden giderilmesi ve sivil savunma konularında detaylı bir çalışma yapıldı.”

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8963
 Dün : 11143
 Toplam : 24590407
 Ip No : 54.198.77.35