Kadın & Sağlık 14.9.2017 08:51:15 3101 defa okundu

“Pülümür ve Munzur Çayı Yüzmeye Müsait”

Tunceli İl Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüğü görevlerini bir arada yürüten Doktor Sercan Özaydın, Adalet ve Kalkınma Partisi Tunceli İl Başkanı Fatih Tek tarafından kendilerine dilekçe verildiğini açıkladı.

Dilekçeye istinaden Munzur ile Pülümür Çayından numuneler alındığını söyleyen Özaydın, “Munzur ve Pülümür Çaylarının hali hazırda insani tüketim amaçlı kullanılmadığı, buna karşın insanımızın yüzme amacıyla istifade ettiği kaynaklar olduğu bilgisinden hareketle, ‘Yüzme suyu kalitesi yönetmeliği’ çerçevesinde yaptığımız analizlerde; suyumuzun her yaş ve cinsiyette vatandaşımızın yüzmesi için uygun kalite değerlerinde olduğu verisine ulaşmış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

 

Munzur Berrak Aksın

Tunceli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sercan Özaydın, Ak Parti Tunceli İl Başkanı Fatih Tek ile partililerin kendisini ziyareti sırasında halkı ve çevre sağlığını doğrudan ilgilendiren Munzur ve Pülümür çayından akan suların yüzmeye elverişlilik açısından analiz edilmesi, sonuçlarına dair kamuoyu ile kendilerinin bilgilendirilmesine talebiyle verdikleri dilekçe doğrultusunda 50 farklı noktadan su örnekleri aldıklarını söyledi.

 

Özaydın, konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Dilekçenin hemen akabinde verdiğimiz talimatla harekete geçen ekiplerimiz Pülümür’den Tunceli merkeze, Tunceli merkezden Ovacık Gözeler mevkiine kadar, Pülümür ve Munzur Çayının vatandaş temasına açık 50 farklı noktasından örnek su numuneleri almış, Sayın Valimizin de talimat ve destekleriyle kısa sürede yetkin laboratuvarlarca örneklerin çalışılması sağlanmıştır. An itibariyle elimize ulaşan sonuçları büyük bir memnuniyetle kamuoyumuzla paylaşmak isterim;

Munzur ve Pülümür çaylarının, hali hazırda insani tüketim amaçlı kullanılmadığı, buna karşın insanımızın yüzme amacıyla istifade ettiği kaynaklar olduğu bilgisinden hareketle, ‘Yüzme suyu kalitesi yönetmeliği’ çerçevesinde yaptığımız analizlerde; suyumuzun her yaş ve cinsiyette vatandaşımızın yüzmesi için uygun kalite değerlerinde olduğu verisine ulaşmış bulunmaktayız.

Ancak bu verilerle de yetinmeyecek, ‘Munzur Berrak Aksın Projemiz’ kapsamında Munzur ve Pülümür çaylarımızın içme suyu kalitesine erişebilmesi için de çaba sarf edeceğiz. Pülümür’den Ovacık’a, çay havzası boyunca yaptığımız ve periyodik olarak yapacağımız yerinde tespit ve incelemelerle suyumuza karışan atık, kanalizasyon bileşeni ve kimyasalların önüne geçmeyi hedeflemekteyiz.

Valiliğimiz başkanlığı, paydaş kuruluşların katılımlarıyla yapılması planlanan ‘Munzur Berrak Aksın Projemizin’ çalıştayı çıktı ve detaylarını da mütemadiyen kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu konuda halkımızın bizlere olan güveni, resmi ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın desteği için de ayrıca teşekkür etmek isterim."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3460
 Dün : 7854
 Toplam : 24573761
 Ip No : 54.81.195.140