Kadın & Sağlık 12.9.2017 09:31:00 989 defa okundu

Osmanlı Kadınlarının Doğal Güzellik Sırları

Şimdilerde ünlülerin de rağbet ettiği aslında hem çok bilinen hem de pek duyulmamış güzellik sırlarının dosyasını açıyoruz. En doğal bakım ürünleri ve teknikleriyle karşınızda Osmanlı kadınları...

HAMAM

Ölü hücreleri atıp, genç ve diri bir tene sahip olmayı sağlayan keselenmek.

Kahve çekirdeğinden, üzüm çekirdeğine bütün dünya son yıllarda peeling yapmanın peşinde. Osmanlı Kadınları ise bu alışkanlığa 300-400 senedir sahip. Hamamın sıcak atmosferinde hücreleri açılıp, derileri yumuşayan kadınlar keselenerek vücutlarını adeta baştan başa yeniliyorlardı. Hamam bugün ulaşılması zor bir mekân olsa da ılık su üzerine yapacağınız kese, bakımın başlangıcı olacaktır.

 

HATMİ ÇİÇEĞİ VE EBEGÜMECİ

Saçlar için doğanın sırrı. Hamamın olmazsa olmazı sabunlar olduğu gibi, sabunlarla yıkanan saçların sertleşmemesi için alınan önlemler de vardı. Şimdilerde doğal içerikli saç kremlerine verdiğimiz paralar boyumuzu aşarken, o zamanların doğal saç kremleri hatmi çiçeği ve ebegümeciydi. Hatmi çiçeği ve ebegümeci kaynatılarak suyuyla saçlar durulanıyordu. Hem doğal bir yumuşaklık hem de parlaklık veriyordu. Kolay, sağlıklı olan ve zararlı maddeler içermeyen bir formül oluşturulmuş.

 

EL VE AYAKLAR İÇİN GÜL YAĞI

El ve ayakları için zeytinyağı ve gül yağından vazgeçmiyorlardı. Osmanlı Kadınları güzelliğini güle borçlu da diyebiliriz. 1 yılda sadece Harem'de 100 ton kadar gül kullanılıyormuş. Gülü kullanmanın en iyi yolunu da gül yapraklarının zeytinyağı veya susam yağından bekletilerek süzülmesiyle elde edilmesiymiş. Çıkan yağ el, ayak ve hatta yüz için oldukça doğal bir besleyici yağ olarak görülüyormuş.

 

EL VE YÜZ İÇİN LİMON

Bugün de ev yapımı maskelerde sıklıkla kullanılan limon, Osmanlı'da beyazlatıcı olarak kullanılıyordu. Beyaz olmanın makbul kabul edildiği dönemde el ve yüz, gün içinde birkaç defa limon suyuyla yıkanırdı. Sadece beyazlatıcı da değil antiseptik olduğundan temizleyici ve yaraları iyileştirici etkisi de var. Limon cildi temizler, gerer ve besler.

 

MAKYAJLARINI HİBİSCUS'DAN YAPIYORLARDI

Özellikle pembeleştirme işlemleri için gül goncası ve Hibiscus’u havanda döverek allık elde ediyorlardı. Aynı karışımı su ile sulandırıp ruj elde ediyorlardı. Böylelikle ne hayvan deneyi yapan ne de içinde paraben bulunduran malzemeleri yüzlerine sürmüyorlardı. Her şey oldukça doğaldı.

 

VE SON OLARAK DOĞAL KİL

Bugün bütün güzellik markalarının içeriğine kattığı doğal kil o zamanlar sadece yüz maskesi olarak değil, saçlar için de kullanılıyordu. Kili suya koyup bekleten kadınlar, kil dibe çöktüğünde üste kalan suyu saçlarına ve yüzlerine sürüyorlardı. Saçları gürleştiren, cildi derinlemesine temizleyen kil pamuk gibi tenlerin parlak saçların altındaki sırdı. (Kaynak: Mynet)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3476
 Dün : 7854
 Toplam : 24573777
 Ip No : 54.81.195.140