Kadın & Sağlık 26.2.2018 09:16:55 613 defa okundu

Grip felç ediyor

Grip ve soğuk algınlığına neden olan viral enfeksiyonlar, beyin iltihabına yol açıyor. Bu durum felce hatta ölüme bile neden olabiliyor!

Günlük koşuşturma arasında bazı önemli hastalıkların belirtileri görmezden geliniyor. Unutkanlık, görme ve işitme zorluğu en önemlisi de haftalar süren grip, 'beyin iltihaplanması’nın belirtisi olabiliyor.  

Uçuk, sinek ısırığı
Beyin iltihabına; virüs, bakteri, mantar gibi birçok mikroorganizma sebep olabiliyor. Dudak çevresinde oluşan uçuğa sebebiyet veren Herpes virüsü, sivrisinek ısırığı sonrası bulaşabilen virüsler, kene ısırığı sonrası bulaşabilen virüsler, kuduz virüsü, kabakulak, kızamıkçık gibi çocukluk çağı virüsleri beyin iltihabına yol açabiliyor.

İhmal etmeyin!
Genellikle yeterli sıvı alımı ve dinlenme ile geçen grip, hastalığı ağır geçiren kişilerde ve tedavi edilmediğinde beyin iltihabı ile sonuçlanıyor. Söz konusu iltihap; unutkanlık, konuşma ve görme zorluğu, halsizlik gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. İlerleyen durumda, koma ve ölüm gibi ciddi sonuçlarla sonlanabiliyor. Kesin tanı, beyin omurilik sıvısından veya beyinden örnek alınarak laboratuar ortamında bu örneğin incelenmesiyle belirleniyor.

İlaçla tedavi edilebiliyor
Beyin iltihabı, hafif geçirilen vakalarda yatak istirahatı, yeterli sıvı alımı ile tedavi ediliyor. Daha ağır vakalarda ise yoğun bakım tedavisi öneriliyor. Beyin iltihabına en sık sebep virüsler olduğu için bahsi geçen tedavilerin yanına genellikle anti-viral ilaç tedavisi eklenebiliyor.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6687
 Dün : 13184
 Toplam : 22905915
 Ip No : 54.196.46.127