İlçe Haberleri 13.9.2017 19:14:30 925 defa okundu

“Din Eğitimi” ve “Din Temelli Eğitim” Birbirinden Çok Faklıdır

Prof. Dr. Gülen ELMAS ARSLAN Yazdı...

Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere “din eğitimi” ve eğitim sistemimizin dinselleştirilmesi, yani “din temelli eğitim” oldukça farklı iki kavramı ve durumu anlatır. Din eğitimi, toplumdaki her bireyi ilgilendiren ve ulaşması gereken asgari dini bilgileri ve ritüelleri içeren, ahlaklı ve iyi insan olma bilincini de artıran bir eğitimdir. Ancak “din temelli eğitim” gelecek kuşakları yetiştirmek doğrultusunda yapılan bir ideolojik tercihtir ve bir toplum için nasıl bir gelecek hazırladığınızla yakından ilişkilidir. İşte bu yazıda, bu ayrımın çok önemli olduğu vurgulanarak, bu iki kavram ve olgu çeşitli yönleriyle önceliklendirilerek incelenmeye çalışılacaktır.

Temel din eğitimi, dini ritüeller ve ahlak bilgisi, bireyin başlangıçta ailesinden alması gereken bir eğitimdir. Zira, bu bilgiler özneldir ve kişiden kişiye, aileden aileye, inançtan inanca, toplumdan topluma faklılaşabilmektedir. Başlangıç din eğitiminin aileden alınmasıyla, bir yandan henüz zihinsel olgunlaşmasını tamamlamamış yeni kuşaklar din temelli bir eğitimin bir parçası yapılmak suretiyle amaçlı, kötü niyetli kişilerden ve dini çıkarına ve emellerine alet etmek isteyenlerden korunmuş olacak, diğer yandan da farklı yelpazedeki vatandaşların kendi kültürlerine ve kendi gelenekleri ve dini ritüellerine de kendiliğinden saygı gösterilmiş olunacaktır. Yani vatandaşların inanışları ve dini ritüellerini de tek tipleştirme gayretlerinin ve bu anlamdaki dayatmaların da önü kesilmiş olunacaktır. Bu çok önemlidir ve yıllardır Türkiye’de gündemden uzak tutularak dini tek tip algılama ve tek tip uygulama yönünde bir dayatma ve mahalle baskısı, çeşitli kesimler üzerinde sürdürüldüğü ve eğitim sisteminin de buna alet edildiği unutulmamalıdır. Bu anlamda diğer mezhep ve dini inançtaki vatandaşlarımıza ciddi bir dayatma söz konusudur. Ayrıca paragrafın ilk cümlesinde vurguladığımız üzere çocuklarımız zihni olgunlaşmaya ulaşmadan verilen din temelli eğitim, çocuklarımızın zihni faaliyetlerini olumsuz etkilediği gibi, radikal dini savrulmalara da onları açık hale getirmektedir. İşte tam da bu nedenlerledir ki; çocuklarımız zihni olgunlaşmaya erişinceye kadar, ilk dini bilgileri ailelerinden alması, temel eğitimin de bilimsel, laik ve analitik olması çocuklarımızın akıllarını kullanma alışkanlığı edinmesi açısından çok önemlidir. Tabi burada ailelerin ve toplumun genel bilgi düzeyinin çağdaş ve evrensel normlarda sürekli olarak artırılması da mutlaka gözetilmelidir.

Netice olarak, ülkenin geleceği açısından; eğitim sistemimizde son zamanlarda yönelinen din temelli eğitim modeli tercihinden ivedilikle vaz geçilmeli, ülkenin temel eğitim sistemi laik ve bilimsel temelli olmalı ve bireylere, aklını kullanma ve analitik düşünme kabiliyeti mutlaka kazandırmalıdır.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3456
 Dün : 7854
 Toplam : 24573757
 Ip No : 54.81.195.140