Sürmanşet 9.9.2017 15:45:15 1482 defa okundu

Darbe Davası Ertelendi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Elâzığ Sıkıyönetim Komutanı olarak atandığı ileri sürülen Hozat 51'inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 57'si tutuklu, 61 şüphelinin yargılanmasına Elâzığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Yargılananların sayısının fazla olması nedeniyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan duruşmanın 2'nci celsesinde 61 sanığın tamamı ve avukatları hazır bulundu. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, tüm şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

 

Darbe İddiasıyla Yargılanıyorlar

15 Temmuz darbe girişimi sırasında “Yurtta Sulh Konseyi” tarafından hazırlandığı ve “Harekat Yıldırım” mesaj formunun ekinde yer aldığı açıklanan atama listesinde, Elazığ Sıkıyönetim Komutanı olarak atandığı ileri sürülen geçtiğimiz yıl Tunceli'nin Hozat ilçesindeki 51'inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı olan Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 57'si tutuklu, 61 şüphelinin yargılanmasına Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Yargılananların sayısının fazla olması nedeniyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan duruşmanın 2'nci celsesinde 61 sanığın tamamı ve avukatları hazır bulundu.

 

İLK OLARAK TANIKLARIN İFADELERİ ALINDI

15 Temmuz günü Elazığ 8'inci Kolordu Komutanlığı'nda görev yapan Kurmay Albay Mahmut Altun, tanık olarak verdiği ifadesinde, "Sanık Abdulkerim Ünlü devre arkadaşımdır. Olay gecesi İlker Temel beni arayarak, Abdülkerim Ünlü'nün askeri cezaevinden, sivil cezaevine alındığı sırada yapılan üst aramasında üzerinden not çıktığını söyledi. Bu konuyu Kolordu Komutanı'na arz ettim. Komutan gidip bakmamı istedi. Orduevi'ne gittiğimde görevli yüzbaşının yanıma gelmesini söyledim. Koridorun sonundan bir sandalye alarak üzerine çıktım. Klimanın üzerine baktığımda poşet orada duruyordu. Yüzbaşıya koridoru emniyete almalarını söyledim. İl Jandarma Komutanı İlker Albay, ‘Komutanım ne yaptınız?’ dedi. Ben de kendisine önlem aldırdığımı söyledim. Kendisi de bana o poşetin delil niteliğinde olduğunu, el değmemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra savcılar gelerek olaya el koydular. Ben poşetin önemli olduğunu düşünerek, Kolordu Komutanı dışında kimseye bilgi vermedim" dedi.

 

“Tanık Mahmut Altun bu davada kilit isimdir”

Sonrasında söz alan Abdülkerim Ünlü'nün avukatları, tanık Albay Mahmut Altun'un dosyanın kilit ismi olduğunu belirterek, "Bu listenin Mahmut Albay ve Kolordu Komutanı tarafından müvekkilimin poşetinin içerisine konduğunu düşünüyorum. Tanık Mahmut Altun bu davada kilit isimdir. Orduevinde ele geçtiği iddia edilen listeyle ilgili Mahmut Altun tarafından kumpas kurulduğunu düşünüyoruz. Müvekkilim bu salonda bulunan diğer sanıklar gibi bir kumpasa maruz bırakılarak mağdur edilmiştir. Tanık Mahmut Altun hakkında şüpheli sıfatıyla soruşturma başlatılmasını ve kaçmasının önlenmesi açısından tutuklama çıkarılmasını talep ederiz" diye savunma yaptılar.

 

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, tüm şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Savcının görüşüne karşı savunma yapan sanık avukatları ise müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesini istedi. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu şahısların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8906
 Dün : 11143
 Toplam : 24590350
 Ip No : 54.198.77.35